Knižnica DISSO
Jusko, Peter

Cieľové skupiny sociálnej práce. / Jusko, Peter. - In: Práca a sociálna politika. - Roč. 8 č.7-8 (2000), s.9-10.

Anotácia:  Najčastejšie cieľové skupiny sociálnej práce: disfunkčná rodina, sociálne odkázaní občania (nezamestnaní, starí ľudia, zdravotne znevýhodnení občania), osoby sociálne deviantné (osoby počas výkonu trestu odňatia slobody a po ňom, drogovo závislí, osoby postihnuté aidsom) a minority (utečenci, národnostné menšiny a etnické skupiny). Kritériá profesionalizácie sociálnej práce. Ukazovatele úspešnosti sociálnej práce v rámci jednotlivých cieľových skupín (cieľová skupina - procesuálna stránka - finálny produkt).
Kľúčové slová : práca sociálna; skupiny cieľové
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Daneková, Zdenka

Reforma sociálnej bytovej výstavby v Nemecku [Reform of Social Housing Construction in Germany.]. / Daneková, Zdenka. - In: Práca a sociálna politika. - Roč. 10 č.9 (2002), s.20-24. - ISSN 1210-5643.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Bareš, Pavel

Cílové skupiny osob zakoušejících extrémní sociální vyloučení a jejich reflexe v krajských střednědobých plánech rozvoje sociálních služeb. / Bareš, Pavel. - In: Sociální práce / Sociálna práca. - Roč. 2/2009, s. 80-90. - ISSN 1213-6204.

Kľúčové slová : vylúčenie sociálne; exklúzia sociálna; služby sociálne; užívatelia; skupiny cieľové; plánovanie komunitné; plán rozvoja sociálnych služieb; samospráva krajská
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Matoušek, Oldřich - Koláčková, Jana - Kodymová, Pavla

Sociální práce v praxi : Specifika různých cílových skupin a práce s nimi. / Matoušek, Oldřich; Koláčková, Jana, Kodymová, Pavla. - 1. vyd. - Praha : Portál, 2005. - 352 s. - ISBN 80-7367-002-X.
cze

Anotácia:  Kniha přináší informace o nejrůznějších skupinách, s nimiž se sociální pracovník ve své praxi setkává, a o metodách práce s nimi. Zahrnuty jsou zneužívané, týrané a zanedbávané děti a jejich rodiny, rodiny s jedním rodičem, v rozvodu a mnohoproblémové, nezaměstnaní, bezdomovci, uprchlíci, duševně nemocní, lidé s mentálním nebo tělesným postižením, ženy, které se prostituují, riziková mládež, pachatelé trestné činnosti a práce v rámci probační a mediační služby, staří lidé a umírající. Výklad je ilustrován případovými studiemi.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50138 k dispozícii

Knižnica DISSO
Kopřivová, Jana

Cením si toho, čo ľudia pre nami objavili a popísali. Propojení teorie a praxe u různých cílových skupin sociálních pracovníků : Rozhovor s: PhDr. Martina Justová, riad. občianskeho združenia Maják. / Kopřivová, Jana. - In: Sociální práce / Sociálna práca. - Roč. 3/2010, s. 7-11. - ISSN 1213-6204.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Kureková, Lucia

Analýza slovenského trhu práce s dôrazom na staré a nové menšiny: Rómske ženy a imigrantky : Pripravené ako podkladová analýza k výberu cieľovej skupiny účastníčok projektu "E-zručnosti pre zamestnateľnosť žien". / Kureková, Lucia. - 1. vyd. - Bratislava : Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, 2012. - 33 s.
slo

Anotácia:  Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť a P-MAT, n.o. organizovali od júna 2011 do marca 2012 projekt E-zručnosti pre zamestnateľnosť žien. Jeho hlavným cieľom bolo podporiť inklúziu nezamestnaných rómskych žien, legálnych migrantiek a nezamestnaných majoritných žien, a zlepšiť ich šance na pracovnom trhu práve prostredníctvom školení e-zručností. Okrem odovzdávania na trhu práce nových žiadaných zručností, zámerom projektu bolo aj zistiť situáciu cieľových skupín na trhu práce a identifikovať možné problémy pri implementácii vzdelávacích projektov pre znevýhodnené alebo rizikové skupiny.
Projekt pozostával z výskumnej a praktickej implementačnej časti. Výskumná časť zahŕňala v prvej fáze výber vhodnej výskumnej vzorky, jej opis a zhodnotenie jej situácie na trhu práce. Zistenia z tejto výskumnej časti projektu sú zhrnuté v publikácii Lucii Kurekovej Analýza slovenského trhu práce s dôrazom na staré a nové menšiny: rómske ženy a imigrantky.
Druhú fázu výskumnej časti projektu, ktorá prebehne v auguste 2012, bude pozostávať z hodnotenia efektu nadobudnutia zručností pre integráciu na trh práce. K tejto časti bude vypracovaná samostatná správa.
Výstupy z praktickej časti projektu a hlavné zistenia z projektu sú k dispozícii na stiahnutie ako publikácia E-zručnosti pre zamestnateľnosť žien: Záverečná správa z implementácie výskumného a terénneho projektu.
Projekt podporila spoločnosť Microsoft Slovensko v rámci programu Potenciál bez hraníc a Úrad vlády SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50554 k dispozícii

Knižnica DISSO
Hubíková, Olga

Otázka ustavení rodinných pečujících jako cílové skupiny sociální práce. / Hubíková, Olga. - In: Sociální práce / Sociálna práca. - Roč. 6/2017, s. 5-21. - ISSN 1213-6204.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Vočka, Zbyněk

Je možné cílovou skupinu sociální služby vymezit s ohledem na území? / Vočka, Zbyněk. - In: Sociální služby. - Roč. 10/2021, s. 34-35. - ISSN 1803-7348.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Cenkner, Michal

Dočasné vyrovnávacie opatrenia : Ako postupovať v procese ich prijímania a implementácie. Príručka pre zamestnávateľov. / Cenkner, Michal. - 1. vyd. - Bratislava : Slovenské národné stredisko pre ľudské práva vo vydavateľstve Bedeker Slovakia, s.r.o., 2022. - 40 s. - ISBN 978-80-99917-43-0.
slo

Anotácia:  Dočasné vyrovnávacie opatrenia (ďalej ako DVO) sú špecifické opatrenia slúžiace na vyrovnávanie nerovností a znevýhodnení, ktoré sa spoločne nazývajú diskriminácia. Vychádzajú z princípu rovnosti príležitostí pre všetkých a smerujú k vytváraniu rovnosti v prístupe k zamestnaniu, vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti alebo bývaniu, a to napríklad prostredníctvom cielených prípravných programov, šírením informácií o takýchto programoch alebo o možnostiach uchádzať sa o pracovné miesta. DVO slúžia na zabezpečenie rovnosti šancí a dorovnávanie preukázateľnej nerovnosti. Ich prijímateľmi môžu byť orgány verejnej správy alebo iné právnické osoby.
V kontexte zamestnávania sú kľúčovými prijímateľmi DVO zamestnávatelia, bez ohľadu na to, či ide o zamestnávateľov verejného alebo súkromného sektora. Rozhodnutiu zamestnávateľa o vytvorení podmienok pre prijatie DVO predchádza dôsledný interný vyhodnocovací proces splnenia zákonných podmienok. Predpokladom začatia procesu je ucelená predstava o definičných znakoch vyrovnávacieho opatrenia a o jednotlivých krokoch v procese jeho implementácie. Legitímnym a legálnym cieľom je dorovnanie príležitostí v praxi. Naň je nadviazaný cieľ odstraňovania preukázateľnej nerovnosti, ktorá má v prípade DVO charakteristiku zaužívaného, historicky zakoreneného stavu, vychádzajúceho z dlhodobých spoločensky vžitých predsudkov a stereotypov.
Táto príručka má zamestnávateľov nielen motivovať k dorovnávaniu nerovností v príležitostiach na pracovnom trhu, ale jej cieľom je predovšetkým ozrejmiť potenciálnym prijímateľom DVO obsah krokov nevyhnutných k dosahovaniu zákonodarcom predvídaných legitímnych cieľov.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51177 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT