Výskumná oblasť: rodina
Džambazovič, Roman

Analyzovanie príjmových charakteristík v 1. a 2. decile príjmového rozdelenia obyvateľstva/domácností SR na základe údajov EU SILC 2010. / Džambazovič, Roman. - 2011.
slo

Analýza príjmových charakteristík v 1. a 2. decile príjmového rozloženia či už obyvateľstva ako aj jednotlivých domácnosti v Slovenskej republike na základe údajov z databázy EU SILC 2010. Výstupom tejto úlohy bude predložiť priemerné hodnoty jednotlivých položiek minimálneho spotrebného koša pre rôzne typy domácností s príjmom nižším ako je horná hranica 1, resp. 2.decilu rozdelenia domácností podľa ekvivalentného príjmu na člena domácnosti. Taktiež priemerné hodnoty za domácnosti v SR (priemerné hodnoty ekvivalentných príjmov, t.j. príjmy domácností upravené na ekvivalentný počet členov domácnosti). Zároveň spracovať analýzu rozdielov medzi priemernými príjmami nízkopríjmových domácností, t.j. 1 a 2.decilu domácností SR.
Kľúčové slová : charakteristiky príjmové; EU SILC; domácnosti; príjmy domácností; analýzy
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2250

Výskumná oblasť: rodina
Gerbery, Daniel

Vyčíslenie alternatívnej hranice životného minima na základe metódy "nákladov na základné potreby" s využitím databázy údajov zo štatistiky rodinných účtov 2010. / Gerbery, Daniel. - 2011.
slo

Na základe úloh vyplývajúcich z Koncepcie životného minima, ktoré sa realizujú alebo sa budú paralelne realizovať s touto úlohou je potrebné spracovať alternatívnu hranicu životného minima na základe základných potrieb domácnosti. Pôjde o zohľadnenie výdavkov na základnú potrebu domácnosti, ktoré sú považované na nevyhnutné čo sa týka výživy, bývania a ostatnej potreby (zoznam tovarov a služieb na uspokojovanie ostatných potrieb) s výnimkou predmetnou strednodobej a dlhodobej spotreby. Výstupom tejto úlohy bude predloženie alternatívnej hranice životného minima na základe podobnej štruktúry jeho zloženia s využitím databázy rodinných účtov 2010.
Kľúčové slová : minimum životné; účty rodinné; hranica životného minima; náklady na základné potreby; potreby základné; domácnosti
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2249

Výskumná oblasť: rodina
Gerbery, Daniel

Analýza longitudinálnej databázy EU SILC 2005 - 2008. / Gerbery, Daniel. - 2011.
slo

Analýza longitudinálnej databázy, ktorá obsahujú charakteristiky a premenné pre výpočet permanentnej chudoby. Výstupom úlohy bude podrobná analýza predmetnej databázy na základe dostupných charakteristík ako aj výpočet indikátorov o permanentnej chudobe, ktoré patria do spoločných indikátorov v oblasti sociálnej inklúzie ako aj do národných indikátorov chudoby a sociálneho vylúčenia.
Kľúčové slová : EU SILC; analýzy; chudoba; chudoba permanentná; vylúčenie sociálne; inklúzia sociálna
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2251

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Udržateľnosť náhradného prostredia (z aspektu problematiky osamostatňovania sa mladých dospelých, udržateľnosti personálneho zabezpečenia výkonu súdnych rozhodnutí v organizačných zložkách DeD - profesionálnych rodinách a udržateľnosti náhradného rodinného prostredia. / Fico, Milan. - 2011.
slo

I. etapa: Hlbší pohľad na problematiku odchodu mladých dospelých z detských domovov. Úloha bude zameraná na dve skupiny mladých dospelých - tých, ktorí sa na odchod pripravujú a tých, ktorí už odišli (max. do dvoch rokov od odchodu). U skupiny, ktorá sa na odchod pripravuje bude detailnejšie preskúmaný moment prípravy na odchod- konkrétne pôjde o sledovanie procesov osamostatňovania sa vrátane spolupráce zúčastnených subjektov (obec, akreditovaný subjekt), opis opatrení na podporu osamostatňovania sa, odlišnosti vo voľbe a uplatnení opatrení v prípade predpokladaného odchodu mladého dospelého do pôvodného rodinného prostredia a v prípade odchodu do nového prostredia.
Ďalej bude zameranie cielené na identifikáciu vybraných charakteristík tých sociálnych kategórií mladých dospelých, ktorí sú úspešnejší a ktorí sú úspešnejší menej (vzhľadom na uplatnenie sa na trhu práce, dostupnosť bývania, založenie si rodiny, páchanie trestnej činnosti). Úloha bude zameraná aj na skúmanie faktorov ovplyvňujúcich udržateľnosť náhradného výchovného prostredia dieťaťa. Predmetom skúmania budú dva druhy náhradného prostredia.
V prvom prípade bude predmetom skúmania náhradné prostredie simulujúce rodinu v zariadeniach - profesionálne rodiny (dôvody ukončenia pracovného pomeru z pohľadu profesionálnych rodičov aj zamestnávateľov). V druhom prípade bude úloha ťažiskovo zameraná na identifikáciu príčiny/dôvody rušenia pestúnskej starostlivosti /náhradnej osobnej starostlivosti z pohľadu samotných pestúnov/ osôb, ktoré majú dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti (kto dal návrh na zrušenie pestúnskej, čo bolo samotným podnetom/dôvodom zrušenia pestúnskej starostlivosti, realizované opatrenia pred zrušením). Súčasťou výstupov k danej úlohe budú aj odporúčania a prognóza vývoja v danej oblasti.
Úloha je plánovaná ako 3-ročná (2011-2013).
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2252

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Prekážky zapájania akreditovaných subjektov do opatrení sociálnoprávnej ochrany. / Fico, Milan. - 2011.
slo

Skúmanie nastavenia súčasného systému vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately prostredníctvom akreditovaných subjektov alebo v spolupráci s akreditovanými subjektmi s ťažiskom na výkon opatrení zameraných na prácu s rodinou, v prirodzenom rodinnom prostredí a náhradnom rodinnom prostredí. Identifikácia prekážok efektivity nastaveného systému a problémových okruhov v oblasti právnej úpravy, systému financovania, tvorby priorít. Skúmanie názorov (s ohľadom na zadanú oblasť) zamestnancov úradov práce sociálnych vecí a rodiny a v akreditovaných subjektoch.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2253

Výskumná oblasť: rodina
Bodnárová, Bernardína

Pripravenosť miestnej samosprávy na prijatie/prebratie kompetencií v oblasti hmotnej núdze. / Bodnárová, Bernardína. - 2011.
slo

Dlho zamýšľané a zdôvodňované presunutie kompetencií v oblasti poskytovania DHN na obce sa doteraz nezrealizovalo. Realizácia sa mala uskutočniť počas vládnutia predchádzajúcej vlády, ktorej to vyplývalo z Programového vyhlásenia. Podľa Plánu práce na rok 2009 mal byť vypracovaný Návrh koncepcie odovzdania kompetencií o oblasti pomoci v HN a malo sa zabezpečiť odovzdanie kompetencií na úseku HN obciam ako prenesený výkon štátnej správy. Tieto kroky sa doteraz neuskutočnili. Zdôvodnenie presunu kompetencií v danej oblasti vychádza z filozofie subsidiarity - to, čo prispieva riešiť každodenné problémy občana, aby bolo čo najbližšie občanovi a realizovateľné a úrovni obce. Podľa tejto filozofie by aj posudzovanie riešenia HN a základných životných podmienok bolo objektívnejšie, ak by spadalo do kompetencií obce.
Cieľom výskumnej úlohy bude zistiť, či a do akej miery sú obecné úrady pripravené na prevzatie týchto kompetencií a akou formou ich budú schopné zvládnuť. Základné oblasti, na ktoré sa výskum zameria: pracovné zdroje a ich pripravenosť (kto by agendu vykonával, kto by financoval ich pripravenosť), finančné zdroje (či a ako presun zdrojov zo súčasnosti poskytovaných v rámci štátnej správy), priestory na kontakt s klientmi - poberateľmi dávok v HN, postoje k presunu týchto kompetencií (aj keď zatiaľ nejasných) a predbežné kritické zhodnotenie, ktorú časť z tejto (pomerne širokej agendy) dokážu obce robiť efektívnejšie (z aspektu financií, ale i zmeny životných podmienok prijímateľa týchto dávok). Metodika výskumu: sociologický empirický prieskum na obecných úradoch. Výskumnú vzorku budú tvoriť starostovia a primátori rôzne veľkých sídiel.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2254

Výskumná oblasť: rodina
Bednárik, Rastislav

Identifikácia inflexného bodu zmeny spotrebiteľského správania. / Bednárik, Rastislav. - 2011.
slo

Riešenie úlohy sa zameria na analýzu údajovej základne pre účely identifikácie inflexného bodu zmeny spotrebiteľského správania. Využité budú údaje ŠÚ SR o príjmoch a výdavkoch domácností v roku 2010. Na základe matematicko-štatistických modelov bude zisťované, pri akých príjmoch nastáva zmena spotrebiteľského správania jednotlivých typov domácností. Definovanie relevantných príjmov bude využité ako jedno z východísk pri stanovovaní životného minima. V roku 2011 pôjde v rámci riešenia úlohy o konsolidáciu a prípravu relevantnej databázy (k dispozícii zo ŠÚ SR bude na jeseň 2011) a o vypracovanie metodiky spracovania údajov.
Kľúčové slová : správanie spotrebiteľské; bod inflexný; zmena spotrebiteľského správania; domácnosti; príjmy domácností; výdavky domácností; minimum životné
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2150

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Holubová, Barbora

Správa o stave násilia páchaného na ženách za rok 2010 : Výskumná úloha vyplývajúca z Národného akčného plánu na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2009 - 2012. / Holubová, Barbora. - 2011.
slo

Správa o stave násilia páchaného na ženách za rok 2010 (na základe nastavenia národných indikátorov): Správa o prevalencii a incidencii násilia páchaného na ženách na základe rezortných štatistík polície, prokuratúry, súdnictva, zdravotníctva, sociálnych služieb pod. Analýza súhrnných zistení a komparácia s údajmi za rok 2009, analýza úplnosti a spoľahlivosti evidenčných údajov v jednotlivých rezortoch.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2255, 20.1

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Holubová, Barbora

Správa z monitoringu médií a reklamy z hľadiska prevencie násilia páchaného na ženách a podpory rodovej rovnosti za rok 2010 : Výskumná úloha vyplývajúca z Národného akčného plánu na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2009 - 2012. / Holubová, Barbora. - 2011.
slo

Správa o mediálnom pokrytí správ o násilí páchanom na ženách v spravodajstve, spôsobe informovania o prípadoch násilia páchaného na ženách. Analýza prípadov mediálnych produktov na základe kvalitatívnych škál nulovej tolerancie k násiliu a korektnosti informovania o násilí páchanom na ženách. Monitoring produktov marketingovej komunikácie a analýza podnetov pre regulačné a samoregulačné orgány v oblasti médií a reklamy.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2255, 20.2

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Holubová, Barbora

Monitoring sociálnych a podporných služieb poskytovaných ženám a deťom zažívajúcim násilie : Výskumná úloha vyplývajúca z Národného akčného plánu na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách na roky 2009 - 2012. / Holubová, Barbora. - 2011.
slo

Správa z monitoringu sociálnych a podporných služieb poskytovaných ženám a deťom zažívajúcich násilie na základe vypracovanej metodiky v predchádzajúcom roku. Zhodnotenie efektívnosti poskytovaných služieb a zmapovanie relevantných problémov samotných poskytovateľov.
Kľúčové slová : monitoring; služby sociálne; služby podporné; služby obetiam násilia; násilie domáce; ženy; deti; obete násilia
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2255, 20.3

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Porubänová, Silvia

Príprava podkladov k Súhrnnej správe o stave rodovej rovnosti na Slovensku 2011 : Výskumná úloha vyplývajúca z Národného akčného plánu rodovej rovnosti na roky 2010 - 2013. / Porubänová, Silvia. - 2011.
slo

Spracovanie a deskripcia vybraných ukazovateľov rodových (ne)rovností z oblasti trhu práce, sociálneho zabezpečenia a chudoby, participatívnej demokracie, zosúlaďovania práce a rodiny, vzdelávania. Porovnanie situácie v SR s aktuálnymi európskymi ukazovateľmi rodovej rovnosti, špeciálne vzhľadom na priority a výzvy nového európskeho Plánu rovnosti mužov a žien (2011-2015).
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2256, 21.1

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Porubänová, Silvia

Výskum dočasných vyrovnávacích opatrení na odstránenie diskriminácie žien : Výskumná úloha vyplývajúca z Národného akčného plánu rodovej rovnosti na roky 2010 - 2013. / Porubänová, Silvia. - 2011.
slo

Monitoring dočasných vyrovnávacích opatrení na odstránenie diskriminácie žien vo všetkých rezortoch SR, sumarizácia, osvedčená prax a limity fungujúcich opatrení. Dôvody a prekážky neimplementovaných, alebo nefungujúcich opatrení. Metodika- sekundárna analýza existujúcich zdrojov, podkladov, výstupov + analýza a sumarizácia vyžiadaných údajov z jednotlivých rezortov.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2256, 21.2

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Perichtová, Beata

Metodika výskumu inšpekcie práce v oblasti rodovej rovnosti : Výskumná úloha vyplývajúca z Národného akčného plánu rodovej rovnosti na roky 2010 - 2013. / Perichtová, Beata. - 2011.
slo

Úlohou je analýza legislatívy SR v oblasti rodovej rovnosti a jej komparácia s legislatívou EÚ. Vytvorenie metodiky výkonu inšpekcie práce v oblasti rodovej rovnosti (obsahové zameranie, návrh intervalov špecializovaných previerok, návrh sledovania dodržiavania § 2 ods. 3 antidiskriminačného zákona a miery jeho porušovania, návrh výkonu poradenstva v predmetnej oblasti a návrh možnej spolupráce inšpekcie práce s MVO - poskytovanie informácií, zvyšovanie právneho vedomia), vrátane overenia metodiky vybraným subjektom inšpekcie práce, resp. expertným posúdením.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2256, 21.3

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Porubänová, Silvia

Súťaž Zamestnávateľ ústretový k rodine, rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí. / Porubänová, Silvia. - 2011.
slo

Evidencia, zber, spracovanie, vyhodnotenie, archivácia prihlášok a dotazníkov desiateho, jubilejného ročníka súťaže, vrátane konzultácií so záujemcami o účasť v súťaži. Tak ako každoročne, aj tento rok bude vypracovaná podkladová štúdia pre vyhodnotenie ročníka a ocenenie víťazov, i súvisiaci odborný príspevok na sprievodnej konferencii. Kontinuálne prebehnú odborné a mediálne aktivity popularizujúce doterajšiu i inovovanú/jubilejnú podobu a význam súťaže.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2257

Výskumná oblasť: rodina
Repková, Kvetoslava [profil]

Monitoring implementácie zákona o sociálnych službách v obciach a vyšších územných celkoch. / Repková, Kvetoslava. - 2011.
slo

Ide o pokračovanie výskumnej úlohy z rokov 2009- 2010, ktorá sa opiera o záväzok vlády SR systematicky monitorovať dopad nových kompetencií lokálnej samosprávy v oblasti sociálnych služieb na ich rozpočty. Záväzok vyplýva z Memoranda o spolupráci medzi vládou SR a ZMOS pri riešení dopadov finančnej a hospodárskej krízy na slovenskú spoločnosť (február 2009). V roku 2011 sa bude realizovať monitoring za 2. polrok 2010, spracuje sa súhrnná správa za rok 2010 a porovnanie vývoja v rokoch 2009 a 2010.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2407

Výskumná oblasť: trh práce
Barošová, Margita

Vzdelávanie a príprava pre trh práce. / Barošová, Margita. - 2011.
slo

Vzdelávanie a príprava pre trh práce sa javí ako kľúčový mechanizmus zmierňovania stále výraznejšej marginalizácie a vylúčenia z trhu práce stále väčšej skupiny uchádzačov/záujemcov o prácu. Osobitne dôležitý je tento faktor pre Slovensko, a to najmä z dôvodu pretrvávania vysokej nezamestnanosti, naviac s vysokým podielom dlhodobo nezamestnaných a relatívne nízkymi nákladmi na vzdelávanie a prípravu pre trh práce.
Jadrom výskumného riešenia v roku 2011 budú preto nasledovné oblasti: komparácia výdavkov na vzdelávanie a prípravu pre trh práce najmä vo vzťahu k výdavkom na ostatné nástroje aktívnej politiky trhu práce, zistenie možných príčin pomerne nízkeho využívania opatrení zameraných na zvýšenie zamestnateľnosti cestou vzdelávania a prípravy pre trh práce vo vzťahu k iným podporným nástrojom aktívnej politiky trhu práce, zistenie (monitoring) postojov zamestnávateľov k vzdelávaniu svojich zamestnancov, zistenie mechanizmov stimulácie zamestnávateľov k intenzívnejšiemu využívaniu nástrojov vzdelávania a prípravy pre trh práce. Súčasťou riešenia bude aj realizácia terénneho zisťovania.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2151

Výskumná oblasť: trh práce
Kostolná, Zuzana

Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. / Kostolná, Zuzana. - 2011.
slo

Výskumná štúdia sa zameria na zmapovanie základných prístupov k uplatňovaniu dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovný pomer (dohody o vykonávaní práce, dohody o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej činnosti) v podmienkach SR a vo vybraných krajinách EU. Súčasťou štúdie bude identifikácia postojov zamestnávateľov k využívaniu vykonávania prác mimo pracovného pomeru, na základe poznatkov z empirického prieskumu.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2152

Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke

Aplikačná prax agentúrneho zamestnávania v SR. / Hanzelová, Eneke. - 2011.
slo

Agentúrne zamestnávanie patrí v súčasnosti k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim segmentom na pracovnom trhu SR. Činnosť agentúr dočasného zamestnávania prispieva k zvýšeniu pružnosti trhu práce a adaptability zamestnávateľov a zamestnancov na výkyvy ekonomiky a dopytu po práci. Na strane druhej, dočasne zamestnanie sa často spája so znevýhodneným postavením na trhu a nízkou úrovňou sociálnej ochrany dočasných zamestnancov v porovnaní s kmeňovými zamestnancami. Výskumný projekt bude zameraný na analýzu: regulácie podmienok agentúrneho zamestnávania vo vybraných krajinách EÚ 27 a SR, trendov vývoja agentúrneho zamestnávania v SR, implementačnej praxe agentúrneho zamestnávania v SR, štrukturálnych charakteristík a úrovne sociálnej ochrany dočasných zamestnancov.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2153

Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke - Kostolná, Zuzana - Kešelová, Daniela

Neštátne služby zamestnanosti na trhu práce SR. / Hanzelová, Eneke; Kostolná, Zuzana, Kešelová, Daniela. - 2011.
slo

Prehlbujúca sa segmentácia na trhu práce SR, vysoká miera nezamestnanosti a dlhodobej nezamestnanosti, rozsiahly výskyt znevýhodnených skupín a zvyšujúce sa štrukturálne disparity na trhu práce vyžadujú od služieb zamestnanosti zextenzívnenie poskytovaných služieb, vyššiu úroveň ich zacielenia a efektívnosti, uplatňovanie inovatívnych prístupov spolu s prehlbovaním prístupu založeného na rešpektovaní individuálnych potrieb klientov.
V poskytovaní služieb zamestnanosti zohrávajú kľúčovú úlohu verejné služby zamestnanosti, ktoré predstavujú systém inštitúcií a nástrojov zameraných na pomoc účastníkom na trhu práce pri hľadaní zamestnania, pri zmene zamestnania a pri obsadzovaní voľných pracovných miest. Neoddeliteľnou súčasťou činnosti verejných služieb zamestnanosti je realizácia aktívnych opatrení na trhu práce s osobitným zreteľom na znevýhodnené skupiny. Aplikačná prax poskytovania služieb zamestnanosti v SR je v súčasnosti charakteristická nízkym stupňom inherencie neštátnych služieb zamestnanosti do integrácie znevýhodnených skupín na trhu práce (t.j. dlhodobo nezamestnaných, osôb s nízkou kvalifikáciou, osôb po prvý krát vstupujúcich na trh práce, starších občanov, osôb so zdravotným postihnutím, osôb s rodičovskými povinnosťami).
V súlade s uvedeným, cieľom výskumného projektu je: komparatívna analýza rozsahu služieb poskytovaných neštátnymi službami zamestnanosti v členských krajinách EÚ 27 a SR (právna úprava, rozsah pôsobenia, financovanie, podiel na trhu, cieľové skupiny), analýza efektívnosti jednotlivých služieb poskytovaných verejnými službami zamestnanosti vo vzťahu k začleňovaniu znevýhodnených a marginalizovaných skupín uchádzačov o zamestnanie na trh práce, analýza možností, rozsahu a cieľových skupín pre angažovanie neštátnych služieb zamestnanosti na trhu práce SR, vrátane posúdenia komplementarity služieb poskytovaných verejnými a neštátnymi službami zamestnanosti.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2154

Výskumná oblasť: trh práce
Bellan, Pavol

Kvalifikačné nároky zelenej zamestnanosti v kontexte trhu práce SR. / Bellan, Pavol. - 2011.
slo

Cieľom výskumného projektu bude priniesť základný prehľad o špecifikách dopytu v oblasti zelených kvalifikácií a zručností (green skills, ďalej ZKaZ) v odvetviach tzv. zelenej ekonomiky, resp. ekonomických odvetviach generujúcich tzv. zelenú zamestnanosť na trhu práce v SR. Výskumný projekt sa zameria na identifikáciu zmien kvalifikačných potrieb v jednotlivých odvetviach slovenskej ekonomiky v súvislosti s očakávaným rozvojom zelenej zamestnanosti a reakcie systému odborného vzdelávania a prípravy na tieto zmeny. Kvalifikačné nároky požadované zelenými pracovnými miestami v jednotlivých odvetviach budú identifikované na základe výsledkov riešenia prvej etapy výskumného projektu v roku 2010, aktuálnych poznatkov z výskumu v oblasti ZKaZ a výsledkov terénnych prieskumov na strane dopytu po práci a na strane ponuky ZKaZ, ktorých realizácia je plánovaná v roku 2011.
Kľúčové slová : zamestnanosť; zamestnanosť zelená; trh práce; green skills; kvalifikácie zelené; zručnosti zelené; ekonomika zelená; Slovensko; nároky kvalifikačné
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2155

Výskumná oblasť: trh práce
Bednárik, Rastislav

Kvalita pracovných miest : I. etapa: Politiky trhu práce na podporu kvality pracovných miest. / Bednárik, Rastislav. - 2011.
slo

Výskumný projekt bude predstavovať prvú etapu skúmania širšie koncipovanej témy s názvom "Kvalita pracovných miest".
V prvom roku riešenia sa pozornosť zameria na posúdenie politík trhu práce uplatňovaných v SR a analýzu ich vplyvu na podporu kvality práce, kvality pracovných miest s osobitným dôrazom na súčasné ekonomické problémy. Cieľom bude preskúmať, či dobrú kvalitu pracovných miest možno definovať z hľadiska zabezpečenia dostatočnej príjmovej úrovne, poskytovania príležitostí pre zvyšovanie kvalifikácie, celoživotného vzdelávania a kariérneho postupu, zabezpečenia pre zdravie bezpečných pracovných podmienok a vytvárania podmienok pre zlúčenie vysokej úrovne sociálneho zabezpečenia a pružnosti, vrátane flexibilných foriem práce, ktoré umožňujú zosúladenie pracovného a rodinného života.
Keďže podpora kvality práce je dôležitým prvkom pri dosahovaní cieľov novej stratégie Európskej únie "Európa 2020", zameranie úlohy zohľadní komplexné ponímanie kvality práce s ambíciou prispieť k riešeniu kvality pracovných miest a kvality práce, čo si vyžaduje pripraviť argumentačné podklady pre aktuálny politický rámec. V súlade s tým, súčasťou prvého roku riešenia výskumného projektu budú aj otázky prehodnotenia konceptu kvality práce s prihliadnutím na zásady flexiistoty a pojmu "tvorba mzdových prechodov".
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2156

Výskumná oblasť: BOZP
Hatina, Teodor

Koordinácia verejne financovaného výskumu BOZP. / Hatina, Teodor. - 2011.
slo

Projekt bude zameraný na vykonávanie koordinácie výskumu BOZP v SR s cieľom prehlbovať racionálnosť tohto výskumu financovaného z verejných zdrojov. Prostredníctvom koordinácie výskumných a vývojových aktivít zabezpečiť špecifikáciu požiadaviek na výskum BOZP, ovplyvňovať tvorbu koncepčných zámerov výskumu, jeho plánovanie a tvorbu výskumných programov. Ďalej poskytovať poradenstvo v procese vykonávania výskumu, prispievať k organizačnému zabezpečeniu spolupráce výskumných inštitúcií a v záverečnej fáze výskumu i k transpozícii jeho výsledkov do spoločensko-ekonomickej praxe, resp. i k hodnoteniu efektívnosti výskumu. Koordinácia sa bude uskutočňovať prostredníctvom "Koordinačnej rady výskumu BOZP v SR" zriadenej pri IVPR.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2332

Výskumná oblasť: BOZP
Novotný, Miroslav

Odborná spôsobilosť osôb v oblasti bezpečnosti prevádzky vybraných pracovných prostriedkov. / Novotný, Miroslav. - 2011.
slo

Úlohou je navrhnúť zjednotenie súčasného systému prípravy (základné školenie, periodické školenie, skúšky) na odbornú spôsobilosť osôb pôsobiacich v oblasti prevádzky vybraných pracovných prostriedkov. Za týmto účelom: identifikovať, analyzovať a špecifikovať odlišné požiadavky na odbornú spôsobilosť upravené právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti prevádzky pracovných prostriedkov, s cieľom zabezpečiť jednotu týchto požiadaviek vypracovať návrhy na úpravu príslušných slovenských technických noriem, príp. ďalších predpisov.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2333

Výskumná oblasť: BOZP
Hatina, Teodor

Špecifické formy výkonu inšpekcie práce. / Hatina, Teodor. - 2011.
slo

Úlohou je navrhnúť špecifikáciu flexibilných foriem inšpekcie práce najmä v oblasti BOZP v súvislosti s diverzifikáciou podnikateľských subjektov, kratšiu dobu existencie jednotlivých subjektov inšpekcie a nových foriem zamestnávania a práce. Orientovať sa najmä na tvorbu účinných a akceptovateľných systémov inšpekcie vhodných pre mikropodniky, malé a stredné podniky, dočasné a mobilné pracoviská, flexibilné a inovatívne formy práce (dištančná práca, práca v domácich podmienkach, subcontracting a i.). Pri návrhu foriem a systému inšpekcie (zameranie, opakovateľnosť, frekvencia, nadväznosť inšpekčných úkonov a i.) rešpektovať zásadu čo najvyššej racionálnosti výkonu s prihliadnutím na vysoký počet subjektov inšpekcie a ich diverzifikáciu. Tvorbou efektívneho systému inšpekcie sledovať dosiahnutie potrebnej a udržateľnej úrovne BOZP akceptujúcej ustanovenia právnych predpisov.
Kľúčové slová : BOZP; bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci; inšpekcia práce; formy flexibilné; systémy inšpekcie práce; formy inšpekcie práce
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2334

Výskumná oblasť: BOZP
Kordošová, Miroslava

Posúdenie ochranných vlastností prostriedkov individuálnej ochrany počas ich prevádzkového používania. / Kordošová, Miroslava. - 2011.
slo

Úlohou je vypracovať osobitné metodické postupy a ukazovatele umožňujúce identifikovať, posúdiť a stanoviť aktuálnu mieru ochranného účinku osobných ochranných pracovných prostriedkov počas ich prevádzkového využívania. Pre identifikáciu aktuálnych ochranných vlastností budú využité najmä nedeštruktívne spôsoby využiteľné v podmienkach užívateľských organizácií. Aplikácia týchto postupov sa bude vzťahovať najmä na prostriedky individuálnej ochrany, ktoré sú určené na ochranu pred osobitnými nebezpečenstvami (ochrana proti popáleniu a i.). Cieľom je na základe využitia objektivizovaných metód určiť režim ďalšieho používania prostriedkov alebo eliminovať ich používanie pri strate funkčných ochranných vlastností, resp. pri ich významnom znížení. Úloha je plánovaná na obdobie rokov 2011-2012.
I. etapa: prehľad aktuálnych typov prostriedkov osobnej ochrany a ich systematické členenie z hľadiska významu ich ochrannej funkcie, prehľad a systematickú štrukturalizáciu aktuálnych predpisov vzťahujúcich sa na systém ochrany prostredníctvom osobných ochranných pracovných prostriedkov, prehľad aktuálnych metód a postupov pre hodnotenie úrovne ochranného účinku prostriedkov osobnej ochrany využívaných v súčasnom systéme posudzovania zhody výrobkov s požiadavkami predpisov.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2335

Výskumná oblasť: trh práce
Perichtová, Beata

Uplatňovanie smernice EK o pracovnom čase v podmienkach SR. / Perichtová, Beata. - 2011.
slo

Uplatňovanie smernice EK o pracovnom čase v SR s osobitným zameraním na výnimky pre zdravotníckych pracovníkov a pre pracovníkov v školstve, implementačná prax započítavania pracovného času jedného zamestnanca u viacerých zamestnávateľov a implementačná prax rozvrhnutia pružného pracovného času a jeho dopad na rodinný život zamestnancov. Úloha je plánovaná na obdobie rokov 2011-2013.
I. etapa: Sekundárna analýza (legislatívna, implementačná) rozvrhnutia pracovného času v SR a komparačné poznatky o uplatňovaní smernice EK o pracovnom čase vo vybraných krajinách EÚ27. V rámci úlohy budú osobitne zohľadnené špecifické charakteristiky práce, podmienky práce a legislatíve ustanovenia o pracovnom čase zdravotníckych pracovníkov a pracovníkov v školstve.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2336

Výskumná oblasť: trh práce
Czíria, Ľudovít

Monitoring Network. / Czíria, Ľudovít. - 2011.
eng

Network je projekt Európskej nadácie pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok v Dubline, ktorý nadväzuje na predchádzajúci projekt EIRO. Network projekt v sebe spája tri projekty Európskej nadácie ktoré boli do roku 2006 realizované samostatne:
Monitorovanie zamestnaneckých vzťahov (EIRO), ktoré obsahuje: Informačné správy o aktuálnych udalostiach na Slovensku, odvetvové štúdie reprezentatívnosti sociálnych partnerov, národné príspevky do tematických porovnávacích štúdií EÚ, výročnú správu a aktualizáciu vybraných údajov.
Monitorovanie pracovných podmienok (EWCO), ktoré obsahuje: Správy o výsledkoch aktuálnych výskumov a prieskumov na Slovensku, národné príspevky do tematických porovnávacích štúdií EÚ.
Monitorovanie reštrukturalizácie v podnikoch (ERM), ktoré obsahuje: Monitorovanie zmien zamestnanosti v podnikoch na Slovensku, informácie o legislatíve a ustanoveniach týkajúcich sa zmien zamestnanosti.
Realizáciu projektu na Slovensku zabezpečuje tím pracovníkov Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR) v spolupráci s externými špecialistami. Práce na projekte boli zahájené 1. marca 2006 a jeho trvanie je plánované na štyri roky. Do projektu sú zapojené členské štáty EÚ, pristupujúce a kandidátske krajiny EÚ a Nórsko.
Hlavnými užívateľmi výsledkov projektu sú: Vlády členských štátov EÚ a Európska komisia, zamestnávatelia členských štátov EU a ich organizácie na úrovni EU, predstavitelia zamestnancov členských štátov EÚ a ich organizácie na úrovni EÚ, predstavitelia výskumu a vzdelávacích inštitúcií.
Príspevky do všetkých častí projektu (EIRO, EWCO a ERM) sú spracované v angličtine a sú voľne dostupné užívateľom na web stránke Európskej nadácie www.eurofound.eu.int.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2121

Výskumná oblasť: trh práce
Kostolná, Zuzana - Bednárik, Rastislav - Kešelová, Daniela

FAMO - Monitorovanie odborných pracovných síl. / Kostolná, Zuzana; Bednárik, Rastislav, Kešelová, Daniela. - 2011.
slo;
eng

Zmapovanie základných trendov migračných tokov kvalifikovanej pracovnej sily medzi Slovenskom a Rakúskom, vytvorenie spoločnej databázy údajov pre koordináciu politík zamestnanosti a formulovanie návrhov odporúčaní pre zabezpečenie harmonického rozvoja regiónov, tvorí obsahovú náplň projektu FAMO, ktorý sa realizuje v rámci programu Cezhraničná teritoriálna spolupráca Slovensko - Rakúsko 2007 - 2013.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2136

Výskumná oblasť: rodina
Repková, Kvetoslava [profil] - Bednárik, Rastislav

Interlinks APVV. / Repková, Kvetoslava; Bednárik, Rastislav. - 2011.
slo;
eng

Výskumný Projekt INTERLINKS (Health system and long-term care for older people in Europe - Modelling the INTERfaces and LINKS between prevention, rehabilitation, quality of services and informal care) je zameraný na vyvinutie konceptu a metodológie popisu dlhodobej starostlivosti (LTC) a jej súvislostí so zdravotnou starostlivosťou o starších ľudí, na identifikovanie praktických nástrojov na meranie progresu a na ustanovenie dobrých praktík, ktoré informujú o politikách a dobrých praktikách členských štátov v tejto oblasti.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2137

Výskumná oblasť: rodina
Repková, Kvetoslava [profil] - Bednárik, Rastislav

Interlinks EC. / Repková, Kvetoslava; Bednárik, Rastislav. - 2011.
slo;
eng

Výskumný Projekt INTERLINKS (Health system and long-term care for older people in Europe - Modelling the INTERfaces and LINKS between prevention, rehabilitation, quality of services and informal care) je zameraný na vyvinutie konceptu a metodológie popisu dlhodobej starostlivosti (LTC) a jej súvislostí so zdravotnou starostlivosťou o starších ľudí, na identifikovanie praktických nástrojov na meranie progresu a na ustanovenie dobrých praktík, ktoré informujú o politikách a dobrých praktikách členských štátov v tejto oblasti.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2138

Výskumná oblasť: trh práce
Bednárik, Rastislav

PROSPEKT. / Bednárik, Rastislav. - 2011.
slo;
eng

PROSPECT (Durchführung von Personaldialogen im Rahmen des Projekts FAMO). Prieskum záujmu o odborných zamestnancov a požiadavkách na rast ich kvalifikácie v regióne západného Slovenska. Vo vybranom sektore hospodárstva budú vykonané riadené rozhovory za účelom vývoja kvalifikačných návrhov pre potenciálne vzdelávacie opatrenia. Taktiež bude vypracovaný prehľad situácie a vzdelávacích aktivít v danom sektore. Podobný prieskum vykoná aj rakúska strana v prihraničnom rakúskom regióne. Zadávateľom je organizácia Prospect, Unternehmensberatung GesmbH, Wien.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2144

Výskumná oblasť: rodina
Repková, Kvetoslava [profil] - Hanzelová, Eneke

ANED - Academic Network of European Disability Experts VT/2007/005. / Repková, Kvetoslava; Hanzelová, Eneke. - 2011.
eng

Akademická sieť európskych expertov/tiek na problematiku zdravotného postihnutia bola kreovaná Európskou komisiou v roku 2008 za účelom poskytovať kontinuálnu vedeckú podporu a poradenstvo pre jej organizačnú zložku špecializovanú na otázky zdravotného postihnutia (Disability Policy Unit).
Špecifickou úlohou siete je podporovať budúci vývoj v oblasti prípravy Európskeho akčného plánu zdravotného postihnutia (The UE Disability Action Plan) a praktickú implementáciu OSN Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím.
Projekt je financovaný z programu Progress.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2404



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT