Knižnica DISSO
Gerbery, Daniel - Bodnárová, Bernardína

Chudoba a sociálne vylúčenie u detí a starších ľudí v SR na základe údajov z EU SILC : Záverečná správa VÚ č. 2220. / Aut. správy Gerbery, Daniel; Bodnárová, Bernardína, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2220. Bratislava : IVPR, 2008. - 64 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor sociálnej inklúzie a pomoci v hmotnej núdzi
Číslo projektu / výskumnej správy: 2220

Anotácia:  Záverečná správa prináša údaje o výskyte a formách chudoby na Slovensku v najmladšej a najstaršej vekovej kategórii. Zdrojom údajov je harmonizované štatistické zisťovanie "Zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností v SR" (EU SILC), ktoré realizuje Štatistický úrad. Predkladaná záverečná správa pracuje s údajmi z prvých dvoch vín zisťovania, ktoré prebehli v rokoch 2005 a 2006. Popri analýze príjmovej chudoby sa zameriava aj na indikátory materiálnej deprivácie a sociálneho vylúčenia.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49737 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Gerbery, Daniel

Teoreticko-metodologická reflexia pojmov týkajúcich sa chudoby a sociálnej pomoci. / Aut. správy Gerbery, Daniel.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2220. Bratislava : IVPR, 2008. - 49 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Číslo projektu / výskumnej správy: 2220
Anotácia:  Záverečná správa poskytuje teoretický prehľad otázok súvisiacich s programami boja proti chudobe. Zameriava sa predovšetkým na tri oblasti. Prvou je teoretické ukotvenie systémov sociálnej pomoci, ich parametrov a potenciálnych problémov, ktoré prináša ich fungovanie. Druhá časť správy sa zameriava na súvislosti tvorby a nastavení inštitútu životného minima. Tretia časť je venovaná medzinárodným dokumentom rámcujúcim oblasť pomoci v hmotnej núdzi a životného minima.
Kľúčové slová : pomoc sociálna; príjem minimálny; minimum životné; politiky boja proti chudobe; chudoba
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49741 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Bodnárová, Bernardína

Rodinné potreby zamestnancov. / Aut. správy Bodnárová, Bernardína.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2215. Bratislava : IVPR, 2008. - 84 s.Číslo projektu / výskumnej správy: 2215

Anotácia:  Predkladaná práca je prezentáciou výsledkov výskumu zameraného na rodinné potreby zamestnancov. Ukazuje, aké opatrenia na zladenie pracovných a rodinných povinností vybrané podniky na Slovensku ponúkajú, pre koho sú určené, ako ich zamestnanci využívajú, aké problémy musia s realizáciou týchto opatrení firmy/organizácie riešiť, či dané opatrenia prinášajú skôr výhody alebo nevýhody - tak pre firmu ako i pre zamestnancov, či chcú v budúcnosti rozšíriť výber vhodných opatrení a podobne. Zo získaných dát nie je možné urobiť jednoznačné závery. Získané informácie však ukazujú tak na pozitíva, ako i negatíva existujúceho stavu, ako aj na to, že firmy k svojim zamestnancom pristupujú rôzne. Prezentujú sa tu len názory zamestnávateľov, nepoznáme názory druhej strany zamestnancov a zamestnankýň.
Výskumná úloha "Rodina, zamestnanie a vzdelanie" 1J051/05-DP2 je riešená v spolupráci s Výskumným ústavom práce a sociálnych vecí, v.v.i. v Prahe a je financovaná zo zdrojov Ministerstva práce a sociálnych vecí v ČR. Inštitút pre výskum práce a rodiny v Bratislave sa podieľa na riešení troch výskumných sond realizovaných v rámci výskumného projektu. Predkladaná práca je deskripciou empirických dát, ktoré boli získané v rámci tretej výskumnej sondy zameranej na "Rodinné potreby zamestnancov".
Kľúčové slová : potreby rodinné; zamestnanci; zamestnávatelia; funkcie rodinné; záväzky rodinné; úpravy pracovnej doby; doba pracovná; čas pracovný; práca nadčasová; práca na zmeny; služby pre rodičov; dovolenka rodičovská; dovolenka materská; formy pracovnej doby flexibilné; ústretovosť zamestnávateľov
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49863 požičaná

Výskumná oblasť: rodina
Bodnárová, Bernardína

Mladé rodiny: deti a zamestnanie. / Aut. správy Bodnárová, Bernardína.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2215. Bratislava : IVPR, 2008. - 71 s.Číslo projektu / výskumnej správy: 2215

Anotácia:  Výskumná úloha Rodina, zamestnanie a vzdelanie je riešená v spolupráci s Výskumným ústavom práce a sociálnych vecí, v.v.i. v Prahe a je financovaná zo zdrojov Ministerstva práce a sociálnych vecí v ČR. Inštitút pre výskum práce a rodiny v Bratislave sa podieľa na riešení troch výskumných sond realizovaných v rámci výskumného projektu. Predkladaná práca je deskripciou empirických dát, ktoré boli získané v rámci tretej výskumnej sondy zameranej na Mladé rodiny: deti a zamestnanie.
Predložená deskriptívna analýza sa zameriava na manželskú rodinu mladých ľudí vo veku 20-35 rokov. Výskumná sonda sa skladala z 1/4 manželských párov, ktoré v čase zberu empirických dát ešte nemali deti a 3/4, ktoré už deti mali, z nich aspoň jedno dieťa bolo vo veku 4-6 rokov. Ide teda o mladé rodiny v určitom cykle rodinného života. Mladí ľudia v tejto etape rodinného života riešia určité špecifické otázky, a hlavne otázky narodenia dieťaťa a zamestnania.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49864 požičaná

Výskumná oblasť: rovnosť príležitostí
Bodnárová, Bernardína - Filadelfiová, Jarmila - Holubová, Barbora

Reprezentatívny výskum výskytu a skúseností žien s násilím páchanom na ženách (VAW) na Slovensku : Representative Research on Prevalence and Experience of Women with Violence against Women (VAW) in Slovakia. / Aut. správy Bodnárová, Bernardína; Filadelfiová, Jarmila; Holubová, Barbora, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2224. Bratislava : IVPR, 2008. - 214 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor pre rodovú rovnosť a rovnosť príležitostí v spolupráci s UNIFEM Slovakia
Číslo projektu / výskumnej správy: 2224
Anotácia:  Výskum násilia páchaného na ženách realizovaný na reprezentatívnej vzorke 827 žien vo veku od 18 do 65 rokov prináša zistenia o výskyte rôznych druhov partnerského aj mimopartnerského násilia. Okrem profilu žien zažívajúcich kombinované násilie v intímnych vzťahoch a profilu páchateľov násilia popisuje spôsoby riešenia násilnej situácie, spokojnosť žien s pomáhajúcimi profesiami a ich názory o príčinách násilia. Významnou súčasťou správy sú postoje populácie SR na násilie páchané na ženách, miera informovanosti o pomáhajúcich organizáciách a skúsenosti s prípadmi násilia za posledných 5 rokov. Výskum okrem aktuálnych dát poskytuje aj komparatívne údaje umožňujúce merať dynamiku výskytu násilia ako aj zmeny v postojoch populácie SR v priebehu rokov 2002 a 2008.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49865 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Repková, Kvetoslava [profil]

Situácia rodinných opatrovateľov /liek vo svetle sociálnych štatistík : Priebežná výskumná správa VÚ č. 2403. / Aut. správy Repková, Kvetoslava.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2403. Bratislava : IVPR, 2008. - 70 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor integrácie osôb so zdravotným postihnutím a sociálnych služieb
Číslo projektu / výskumnej správy: 2403
Anotácia:  Výskumná správa je čiastkovým výstupom širšej výskumnej úlohy zameranej na podporu rodinných opatrovateľov/liek v rámci systému neformálnej starostlivosti o odkázaných členov rodiny a posilnenie ich prozamestnaneckej perspektívy. Je zameraná na vytvorenie snímky o situácii a profile rodinných opatrovateľov/liek na základe informácií obsiahnutých v spisovej dokumentácii úradov práce, sociálnych vecí a rodiny týkajúcej sa poberateľov/liek peňažného príspevku za opatrovanie a tých rodinných príslušníkov, ktorí vykonávajú svojim blízkym osobnú asistenciu podľa zákonom stanovených pravidiel. Analýza sa zameriava na rodové, vekové, regionálne charakteristiky rodinných opatrovateľov/liek, na ich ekonomický status, rodinný vzťah k odkázaným osobám a zdieľanie spoločnej domácnosti. Osobitná časť sa venuje analýze tých, ktorí ukončili opatrovanie a tých, ktorí zároveň opatrujú aj pracujú. Súčasťou výskumnej správy je informácia o fókusovej skupine organizovanej v Bansko-Bystrickom regióne k problematike prozamestnaneck
ej perspektívy rodinných opatrovateľov/liek. Autorka diskutuje svoje zistenia so zisteniami iných autorov a pokúša sa o formuláciu prvotných odporúčaní pre zefektívnenie systému podpory prozamestnaneckej orientácie rodinných opatrovateľov/liek a zosúlaďovanie pracovných a opatrovateľských povinností.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49910 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Filadelfiová, Jarmila

Zvyšovanie kvality poskytovania starostlivosti a výchovy deťom v detských domovoch - zameranie na profesionálne rodiny zamestnancov. / Aut. správy Filadelfiová, Jarmila.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2230. Bratislava : IVPR, 2008. - 139 s.Číslo projektu / výskumnej správy: 2230

Anotácia:  Hlavným cieľom výskumnej úlohy "Zvyšovanie kvality poskytovania starostlivosti a výchovy deťom v detských domovoch - zameranie na profesionálne rodiny" bolo podrobné zmapovanie problémov, ktoré sa s inštitútom profesionálneho rodičovstva na Slovensku spájajú (cieľ špecifikovaný zadávateľom - Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR). Predkladaná správa z monitorovacieho výskumu, ktorý pozostával z viacerých výskumných aktivít (štúdium a analýza legislatívy a koncepčných materiálov analýza štatistických zdrojov desk výskum a sekundárna analýza výskumných zdrojov analýza verejnej diskusie o probléme - internetové stránky i printové médiá pološtandardizované rozhovory a dotazníkový zber dát), prezentuje hlavné výsledky. Okrem základného prehľadu relevantnej legislatívy prináša stručný štatistický a kvantitatívny popis profesionálnych rodičov a detí v ich starostlivosti. Najviac priestoru venuje identifikovaným problémom spojeným s týmto inštitútom, ktoré člení do viacerých oblastí: pracovno-právne vz
ťahy - profesionálny rodič ako zamestnanec detského domova, financovanie profesionálneho rodičovstva, príprava na profesionálne rodičovstvo, dopady na vzťahy medzi členmi profesionálnej rodiny, príchod a odchod dieťaťa z rodiny a kontakty s biologickou rodinou dieťaťa. V závere ponúka viacero návrhov na zlepšenie tejto formy starostlivosti o deti žijúce mimo vlastnej rodiny (deti v ústavnej starostlivosti/ deti v detskom domove).
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49918 požičaná

Výskumná oblasť: BOZP
Hatina, Teodor - Kordošová, Miroslava - Matulová, Slávka - Perichtová, Beata - Švarková, Viera

Návrh na zvýšenie efektívnosti výskumu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v Slovenskej republike : Identifikácia súčasného výskumu a vypracovanie návrhu koncepcie výskumu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v Slovenskej republike. Správa z riešenia čiastkovej úlohy VÚ č. 2319. / Aut. správy Hatina, Teodor; Kordošová, Miroslava; Matulová, Slávka; Perichtová, Beata; Švarková, Viera, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2319. Bratislava : IVPR, 2008. - 124 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor ochrany práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2319
Anotácia:  Hlavným cieľom čiastkovej výskumnej úlohy bolo vypracovanie programových zámerov výskumu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (ďalej len "BOZP") v Slovenskej republike. Text správy je členený do dvoch častí. v prvej - analytickej časti boli identifikované výskumno-vývojové aktivity v oblasti BOZP v SR i v zahraničí. Sledované boli aktivity Inštitútu pre výskum práce a rodiny, vybraných výskumných ústavov vrátane Slovenskej akadémie vied, vybraných univerzít a organizácii rezortu Ministerstva zdravotníctva SR. V zahraničí bola pozornosť zameraná na výskum BOZP vo väčšine európskych krajín, USA a Kanady. Ďalej bolo sledované, ako je tento výskum podporovaný Európskou komisiou a Medzinárodnou organizáciou práce. Deskripciou situácie v SR a to najmä analýzou zdrojov a príčin pracovných úrazov, nezávislých zistení orgánov štátneho odborného dozoru nad bezpečnosťou práce a ďalších súhrnných a rozborových materiálov sa vytvorili predpoklady pre prípravu koncepcie výskumu BOZP v strednodobom výhľade.
Obsahom druhej časti správy sú najmä programové zámery výskumu BOZP. Najskôr sú špecifikované koncepčné princípy, ďalej metodologické, systémové, právne, strategické a vecné východiská pre vypracovanie návrhu koncepcie výskumu BOZP. Samotné programové zámery sú štruktúrované do pätnástich tematických skupín podľa predmetových oblastí BOZP.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49920 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Návrh systému metód zberu a analýzy etnických údajov o deťoch, ktoré sú príslušníkmi národnostných menšín a pre ktoré sú vykonávané opatrenia sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately : Implementácia odporúčaní výboru pre práva dieťaťa OSN z 8. júna 2007. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2231. Bratislava : IVPR, 2008. - 35 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor štátnej podpory a stratégie sociálnej a rodinnej politiky, Odbor sociálnej inklúzie a pomoci v hmotnej núdzi
Číslo projektu / výskumnej správy: 2231
Anotácia:  Text vychádza z odporúčaní výboru OSM pre práva dieťaťa, ktorý navrhuje odstrániť nedostatky pri zbere etnických dát detí patriacich k národnostným menšinám. Situácia umiestňovania rómskych detí do rodín sa na základe vyjadrení Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny ukazuje ako jedna z problémových oblastí, pri ktorej môže hrať etnicita znevýhodňujúcu úlohu. Odhalené disparity v rôznych typoch náhradnej rodinnej starostlivosti, alebo v jednotlivých regiónoch, v ktorých sú vykonávané opatrenia sociálno-právnej ochrany môže napomôcť k lepšiemu zacieleniu sociálnych politík. Text ďalej poukazuje na právne obmedzenia pri zbere etnických dát, teoretické pozadie pojmov etnicita/národnosť, ako aj uskutočnenie niektorých projektov na Slovensku. Rôzne metódy súvisiace so zberom etnických dát a vybrané problémy spojené so zaznamenávaním štatistických údajov tohto typu sa snažia upozorniť na riziká, ktoré takýto zber môže prinášať.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49921 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Kordošová, Miroslava - Hatina, Teodor - Perichtová, Beata - Škvarková, Viera

Návrh podmienok vzájomného uznávania osobitnej odbornej spôsobilosti v oblasti BOZP v členských štátoch EÚ - III. etapa : Správa z riešenia výskumnej úlohy VÚ č. 2317. / Aut. správy Kordošová, Miroslava; Hatina, Teodor; Perichtová, Beata; Škvarková, Viera, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2317. Bratislava : IVPR, 2008. - 91 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor pracovno-právnych vzťahov a ochrany práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2317
Anotácia:  Identifikácia činností vo vybraných členských krajinách Európskej únie, na výkon ktorých sa vyžaduje osobitná odborná spôsobilosť z hľadiska požiadaviek na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci preukazovaná príslušným dokladom. Identifikácia podmienok nevyhnutných na vydanie tohto dokladu vrátane obsahu a rozsahu odbornej prípravy, formy overovania vedomostí a ďalších požiadaviek. Vypracovanie návrhov podmienok na uznávanie odbornej spôsobilosti získanej v Slovenskej republike v členských štátoch EÚ.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49922 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Gerbery, Daniel - Bodnárová, Bernardína

Názory obyvateľov SR na úroveň, štruktúru a funkcie životného minima : Záverečná správa VÚ č. 2226. / Aut. správy Gerbery, Daniel; Bodnárová, Bernardína, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2226. Bratislava : IVPR, 2008. - 63 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor štátnej podpory a stratégie sociálnej a rodinnej politiky
Číslo projektu / výskumnej správy: 2226
Anotácia:  Záverečná správa prináša údaje o názoroch verejnosti na životné minimum a s ním súvisiace témy, ktoré sú výsledkom reprezentatívneho empirického výskumu realizovaného v roku 2008. Správa obsahuje analýzy týkajúce sa miery informovanosti verejnosti o existencii životného minima, vnímania jeho dôležitosti v kontexte sociálnej politiky i vnímania jeho adekvátnosti. Hlavná pozornosť je venovaná predstavám verejnosti o tom, čo patrí medzi nevyhnutné životné potreby a aká suma peňazí je potrebná na ich pokrytie. Správa prináša aj údaje o názoroch na širší kontext boja proti chudobe.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49923 k dispozícii

Knižnica DISSO
Kostolná, Zuzana

Aktívne starnutie v kontexte trhu práce SR : Stratégia aktívneho starnutia ako nástroj zvýšenia zamestnanosti starších pracovníkov. Záverečná správa VÚ č. 2131. / Aut. správy Kostolná, Zuzana.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2131. 01.01.2008-31.12.2008. Bratislava : IVPR, 2008. - 55 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2131
Anotácia:  V súlade s konceptom aktívneho starnutia, hlavným zámerom predmetnej štúdie bolo poskytnúť viacdimenzionálny pohľad o postavení staršej pracovnej sily na trhu práce v SR a upozorniť na oblasti, ktorým bude potrebné venovať pozornosť v rámci opatrení na zatraktívnenie a udržanie starších pracovníkov na pracovnom trhu. Obsahový rámec výskumnej štúdie tvoria výsledky dvoch empirických výskumov, ktoré sa zrealizovali v roku 2008 a mapujú postoje zamestnávateľov k pracovnej sile vo veku 50 a viac rokov a postoje starších uchádzačov o zamestnanie v situácii, keď si hľadajú platenú prácu.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49924 k dispozícii

Knižnica DISSO
Kešelová, Daniela

Analýza špecifík zamestnávania jednotlivých skupín ekonomicky aktívneho obyvateľstva vrátane analýzy príčin nerovností v prístupe, resp. návrate na trh práce = Specifics in Employment of Economically Active Population Groups. Inequalities in Access (Return) to the Labour Market and Their Causes. Analysis : VÚ č. 2133. / Aut. správy Kešelová, Daniela.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2133. 01.01.2008-31.12.2008. Bratislava : IVPR, 2008. - 136 s. + 3 s. príl.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2133
Anotácia:  V roku 2008 Inštitút pre výskum práce a rodiny realizoval výskumnú úlohu "Analýza špecifík zamestnávania jednotlivých skupín ekonomicky aktívneho obyvateľstva vrátane analýzy príčin nerovnosti v prístupe, resp. návrate na trh práce". Úloha je zameraná na analýzu a identifikáciu špecifík jednotlivých skupín znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Špecifiká sa týkajú predovšetkým oblasti zamestnávania, zamestnateľnosti a identifikácie bariér v prístupe k zamestnaniu.
Kľúčovú časť správy tvoria výsledky empirického prieskumu, ktorý sa realizoval v súbore uchádzačov o zamestnanie evidovaných na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Analýza prieskumu zohľadňuje rôzne znevýhodnené skupiny uchádzačov o zamestnanie a identifikuje ich charakteristiky v oblasti prístupu na trh práce, kvalifikácie a pracovného uplatnenia.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49925 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce

Analýza trhu práce SR z hľadiska integrovaného prístupu k stratégii flexiistoty - vybrané aspekty : Priebežná výskumná správa VÚ č. 2134 [The Labour Market Analysis in The Slovak Republic with Respect to the Integrated Approach to Flexicurity Strategy - Selected Aspects.].Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2134. Bratislava : IVPR, 2008. - 252 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2134
Anotácia:  Výskumná správa predstavuje prvý priebežný výstup výskumnej úlohy zameranej na analýzu trhu práce v SR z hľadiska integrovaného prístupu k stratégii flexiistoty. Má charakter vstupnej analýzy a poskytuje súbor čiastkových konceptualizačných štúdií doplnených o vybrané výskumné zistenia z iných výskumných projektov, ktoré riešil IVPR v roku 2008 a ktoré majú vecné súvislosti so zámermi SR v oblasti flexiistoty. Práca je rozdelená do troch častí. Prvá sa zameriava na modernizáciu pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia na Slovensku z hľadiska stratégie a záujmov flexiistoty, druhá na pilier celoživotného vzdelávania v rámci stratégie flexiistoty a tretia poskytuje vybrané výskumné zistenia z viacerých výskumných projektov, ktoré súvisia s uplatňovaním flexibilných foriem práce v praxi zamestnávateľských subjektov voči rozličným skupinám zamestnancov.
Autorský kolektív: za PF TU v Trnave: JUDr. Mgr. Andrea Olšovská, PhD (gestorka), JUDr. Ivica Hodálová, PhD, JUDr. Miloš Lacko, PhD, Mgr. Janka Valčuhová. Za NhF EU v Bratislave: doc. Ing. Iveta Dudová, PhD. Za IVPR: PhDr. Eneke Hanzelová, CSc., PhDr. Zuzana Kostolná, Ing. Viera Škvarková. Koordinátorka a editorka: doc. PhDr. Kvetoslava Repková, CSc.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49926 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Matulová, Slávka - Hatina, Teodor - Kordošová, Miroslava - Perichtová, Beata - Škvarková, Viera

Prehĺbenie systému riadenia rizikových faktorov práce. Správa z riešenia 1. etapy VÚ č. 2318 : Identifikácia a štrukturalizácia novovznikajúcich rizikových faktorov práce. / Aut. správy Matulová, Slávka; Hatina, Teodor; Kordošová, Miroslava; Perichtová, Beata; Škvarková, Viera, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2318. Bratislava : IVPR, 2008. - 74 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor ochrany práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2318
Anotácia:  Predmetom riešenia úlohy je problematika novovznikajúcich rizikových faktorov pri práci, ktoré sa objavujú ako dopad zmien prebiehajúcich vo všetkých sférach života spoločnosti. Tieto zmeny sa premietajú do sveta práce a vytvárajú nové situácie, ktoré menia aj podmienky pracovného života. Tematika novovznikajúcich rizikových faktorov zatiaľ viac rezonuje vo vyspelých priemyselných krajinách, avšak jej aktuálnosť a naliehavosť sa s ohľadom na procesy globalizácie nepochybne zvyšuje aj u nás.
Riešenie úlohy je rozčlenené na 3 etapy, na roky 2008 - 2010. V 1.etape, v roku 2008, boli na základe sekundárnej analýzy zahraničných i domácich informačných zdrojov vytypované a charakterizované najdôležitejšie zmeny a tendencie vo vývoji spoločnosti v SR, u ktorých je potenciál ich výrazného dopadu na svet práce, menovite na pracovné podmienky a špecificky na oblasť BOZP. Tieto spoločenské zmeny boli vymedzené v kontexte s aktuálnymi európskymi trendmi predovšetkým v oblasti ekonomickej, technickej, ako aj demografickej. Následne boli posudzované z hľadiska ich vplyvu na rozvoj rizikových faktorov práce, na základe čoho boli identifikované a charakterizované nebezpečenstvá a ohrozenia pri práci, ktoré vznikajú ako nové alebo sa zvýrazňujú.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49927 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Škvarková, Viera - Barošová, Margita - Czíria, Ľudovít

Uplatňovanie kolektívnych pracovnoprávnych vzťahov podľa Zákonníka práce, kolektívnych zmlúv a iných dohôd uzatváraných medzi zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov v SR = Application of Collective Industrial Relations under the Labour Code, Collective Contracts and Other Agreements between the Representatives of Employers and Employees in the Slovak Republic. / Aut. správy Škvarková, Viera; Barošová, Margita; Czíria, Ľudovít, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2321. Bratislava : IVPR, 2008. - 152 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor pracovných vzťahov
Číslo projektu / výskumnej správy: 2321
Anotácia:  Cieľom výskumnej úlohy bolo získať informácie o skúsenostiach s uplatňovaním súčasnej právnej úpravy pracovnoprávnych vzťahov, osobitne kolektívnych pracovnoprávnych vzťahov, v zamestnávateľských subjektoch podnikateľského charakteru a identifikovať problémy, ktoré vznikajú v praxi. Výskumná úloha prezentuje výsledky terénnej prieskumnej sondy zameranej na dve základné oblasti, a to na uplatňovanie kolektívnych pracovnoprávnych vzťahov u zamestnávateľov a na hodnotenie právnej úpravy individuálnych a kolektívnych pracovnoprávnych vzťahov a pravidiel kolektívneho vyjednávania zo strany zamestnávateľov a zástupcov zamestnancov, vrátane posúdenia dopadov vyvolaných aplikáciou legislatívnych zmien uskutočnených v predmetnej oblasti. Výsledky prieskumu naznačujú, ako sa v podnikoch na Slovensku využívajú kompetencie zástupcov zamestnancov, aký je priebeh a výsledok sociálneho dialógu a čo je jeho predmetom, a poukazujú na problémy, ktoré vznikajú pri aplikovaní pracovného práva v zamestnávateľských subjektoch.
V závere výskumnej správy sú zhrnuté námety zástupcov zamestnancov a zamestnávateľov na zmenu niektorých ustanovení predpisov a formulované odporúčania riešiteľov smerované k zlepšeniu uplatňovania právnej úpravy pracovnoprávnych vzťahov pri vytváraní podmienok zamestnávania a pracovných podmienok.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49928 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Bednárik, Rastislav

Analýza podmienok a práce odborných pracovníkov vo vybraných zariadeniach sociálnych služieb : Komparácia dostupnosti a kvality sociálnych služieb pre občanov so zdravotným postihnutím a starších občanov pred a po prechode pôsobnosti poskytovania sociálnych služieb na samosprávne kraje a obce. / Aut. správy Bednárik, Rastislav.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2130. Bratislava : IVPR, 2008. - 80 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor kontroly a štátneho dozoru
Číslo projektu / výskumnej správy: 2130
Anotácia:  V štúdii sa pozornosť zameriava na analýzu pracovných činností odborných zamestnancov pobytových zariadení sociálnych služieb na Slovensku - opatrovateliek, zdravotných sestier, rehabilitačných pracovníkov, ergoterapeutov, špeciálnych pedagógov/vychovávateľov a sociálnych pracovníkov vo vybraných 24 pobytových zariadeniach poskytujúcich sociálne služby pre osoby staršie a pre osoby so zdravotným postihnutím. Výpovede o týchto činnostiach podávajú samotní odborní zamestnanci (spolu 946 respondentov). Osobitne je analyzovaný stav podmienok práce a života v týchto zariadeniach, spolu s pokusom o zistenie stavu v plnení ukazovateľov kvality poskytovaných sociálnych služieb. Zber údajov bol vykonaný v období leta a jesene 2008.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49930 požičaná, V 49932 k dispozícii, V 49933 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke

Analýza kvalifikačných potrieb dopytu po práci a kvalifikačnej štruktúry ponuky práce na regionálnom trhu práce a návrhy na opatrenia regionálnej politiky zamestnanosti [Analysis of Skills Need and Structure of Labour Supply Skills at the Regional Labour Market and Draught of Regional Employment Policy Measures.]. / Aut. správy Hanzelová, Eneke.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2132. Bratislava : IVPR, 2008. - 78 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor implementácie Lisabonskej stratégie zamestnanosti, Sekcia práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2132
Anotácia:  Schopnosť ponuky práce včasne reagovať na kvantitatívne a kvalitatívne požiadavky dopytu po práci predstavuje nevyhnutný predpoklad efektívneho fungovania ekonomiky. Osobitosťou súčasného vývoja na trhu práce SR je prehĺbenie štrukturálneho nesúladu medzi dopytom po práci a ponukou práce prejavujúceho sa v disparitách medzi kvalifikačnými požiadavkami voľných pracovných miest a kvalifikačných disponibilitách pracovnej sily vrátane ich regionálnej distribúcie. Štúdia analyzuje kvalifikačné aspekty dopytu po práci a ponuky práce z hľadiska ich teoretického konceptu a implikačnej roviny na základe rozboru tokových údajov o voľných pracovných miestach a uchádzačov o zamestnanie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny na úrovni NUTS III. Súčasťou štúdie je rekognoskácia súčasného stavu a problémov v oblasti saturácie potrieb zamestnávateľov po kvalifikovaných pracovníkoch na základe poznatkoch získaných prostredníctvom empirického prieskumu.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49931 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Perichtová, Beata

Koncepcia celoživotného vzdelávania v systéme inšpekcie práce vrátane rodovej rovnosti. / Aut. správy Perichtová, Beata.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2316. Bratislava : IVPR, 2008. - 30 s. + príl.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor pracovno-právnych vzťahov a ochrany práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2316
Anotácia:  Úloha Koncepcia celoživotného vzdelávania v systéme inšpekcie práce vrátane rodovej rovnosti (č. 2316- riešená v r. 2008) priamo nadväzuje na úlohu Vytvorenie programu vzdelávania inšpektorov v súvislosti s rozšírenými kompetenciami inšpekcie práce (č. 2314- riešenú v r. 2007). Obe úlohy spolu predstavujú návrh komplexného programu vzdelávania inšpektorov práce pokrývajúceho vzdelávanie príslušníkov a príslušníčky uvedenej špecializovanej oblasti štátnej správy, a to od ich prípravy v postavení uchádzača, počas a až do skončenia ich aktívnej pracovnej kariéry. Cieľom navrhovanej koncepcie vzdelávania v organizáciách inšpekcie práce je systematická príprava, zvyšovanie odbornej a kvalifikačnej úrovne a morálnych kvalít inšpektorov a zamestnancov orgánov štátnej správy v oblasti inšpekcie práce s prihliadnutím na špecifiká danej oblasti. Koncepcia sa vzťahuje na všetkých zamestnancov mimo robotníckych profesií (vodiči, kuriči, údržbári a pod.).
Minuloročná etapa úlohy sa venovala stanoveniu obsahu a rozsahu "dovzdelávania" inšpektorov práce tak v oblasti BOZP, ako aj PPV, ktoré vyplýva z rozšírených kompetencií inšpekcie práce. Zároveň bol navrhnutý nový model odbornej prípravy (teoretickej a praktickej) uchádzačov o vymenovanie za inšpektora práce. Pre obidva druhy vzdelávania boli vypracované vzdelávacie programy. Predkladaná správa úlohy je zameraná na prehlbovanie, zvyšovanie a rozširovanie vzdelania inšpektorov práce a vybraných skupín zamestnancov sústavy inšpekcie práce v rámci ich celoživotného vzdelávania. Obsahuje návrh celoživotného vzdelávania inšpektorov práce v prepojení na ich kariérny postup, pričom jednotlivé druhy vzdelávania sú podporené vzdelávacími programami.
Súčasťou je návrh obsahu kompendia - "rukoväte" inšpektora práce, v ktorom by mali byť koncentrované základné poznatky a postupy pri výkone inšpekcie práce. Správa je doplnená problematikou rodovej rovnosti na pracoviskách a pôsobením inšpekcie práce v uvedenej oblasti, pričom i pre túto tematickú oblasť bol vypracovaný vzdelávací program.
Kľúčové slová : vzdelávanie celoživotné; inšpektor práce; kompendium inšpektora práce; rovnosť rodová; rovnosť rodová na pracovisku; program vzdelávací
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49934 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT