Knižnica DISSO
Lukšík, Ivan - Škoviera, Albín - Hargašová, Lucia - Fico, Milan

Kvalita života detí a mladých ľudí v ústavnej starostlivosti. / Lukšík, Ivan; Škoviera, Albín, Hargašová, Lucia, Fico, Milan. - 1. vyd. - Trnava : Typi Universitatis Tyrnaviensis, 2017. - 152 s. - ISBN 978-80-568-0077-5.
slo

Anotácia:  V súčasnosti sa nezanedbateľná časť populácie detí (v roku 2015 1,33 %) sa najmä pre nedostatočnú starostlivosť rodičov ocitne v sociálnom systéme náhradnej starostlivosti. Štát alebo iné ním poverené inštitúcie preberajú na kratší alebo dlhší čas zodpovednosť za tieto deti.
Prioritou je, aby dieťa strávilo v náhradnej starostlivosti len nevyhnutný čas, aby bolo umiestnené v rodinnom, alebo na rodinu sa podobajúcom prostredí. To, aby dieťa nebolo ohrozené a aby v náhradnej starostlivosti prosperovalo, majú zabezpečovať právne dokumenty (Deklarácia práv dieťaťa a iné) a tiež koncepcie sociálno-právnej ochrany detí.
Dôležitú úlohu v tejto otázke zohrávajú štandardy práce v náhradnej starostlivosti, resp. v detských domovoch, ktoré žiaľ nie sú zatiaľ na Slovensku uplatnené. Jedným z krokov na zlepšenie kvality ústavnej starostlivosti je teoretické rozpracovanie a praktické použitie konceptu kvality života v náhradnej starostlivosti, využívaného v sociálnych vedách. Tento koncept vedie k tomu, aby sme sa zaoberali tak objektívnymi ukazovateľmi inštitucionálneho, materiálneho a sociálneho zabezpečenia starostlivosti detí, ako aj ich subjektívnou životnou pohodou. Tento prístup umožňuje akcentovať spolurozhodovanie detí a mladých ľudí o podmienkach ich starostlivosti. Posilnenie kvality života môže tiež znižovať pravdepodobnosť nepriaznivých životných dráh detí a mladých ľudí po odchode z ústavnej starostlivosti.
Kľúčové slová : kvalita života; deti; ľudia mladí; mládež; deti v ústavnej starostlivosti; mládež v ústavnej starostlivosti; starostlivosť ústavná; starostlivosť náhradná
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50945 k dispozícii

Knižnica DISSO
Očenášová, Zuzana - Karkošková, Slávka - Fico, Milan

Násilie v tínedžerských partnerských vzťahoch. / Očenášová, Zuzana; Karkošková, Slávka, Fico, Milan. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2023. - 94 s. - ISBN 978-80-7138-191-4.
slo

Anotácia:  Dospievanie je obdobím, kedy mnoho mladých ľudí začína svoje prvé romantické vzťahy. Randenie môže byť novou a vzrušujúcou fázou v živote tínedžerov. Poskytuje príležitosti na rozvíjanie dôležitých zručnosti a nadobúdanie životných skúseností súvisiacich s intimitou, komunikáciou, formovaním identity a autonómiou, ktoré môžu tínedžerom pomôcť pripraviť sa na zdravé vzťahy v dospelosti; zároveň sa však môže stať priestorom, v ktorom dochádza k páchaniu a zažívaniu rôznych foriem násilia (Children´s Safety Network, 2023; Semenza & Grosholz, 2022).
Násilie v intímnych vzťahoch tínedžerov je späté s potenciálom širokej škály krátkodobých i dlhodobých negatívnych následkov, a predstavuje významný rizikový faktor pre páchanie alebo zažívanie intímneho partnerského násilia v dospelosti (Greenman & Matsuda, 2016). Preto je dôležité sa touto problematikou zaoberať.
Táto publikácia prezentuje vôbec prvé výskumné dáta týkajúce sa partnerského násilia v tínedžerských vzťahoch na Slovensku. Výskum realizovalo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách IVPR a zber dát prebehol v roku 2022. Na výskum bol využitý dotazník z projektu Safeguarding Teenage Intimate Relationships ľ STIR (Barter a kol., 2015), ktorý bol predtým využitý v Anglicku, Bulharsku, na Cypre, v Nórsku, Švédsku a Taliansku. Získané dáta tak môžu byť dané do kontextu iných európskych krajín.
Zber dát bol realizovaný na výskumnej vzorke 1181 mladých ľudí vo veku 15 - 17 rokov, študujúcich na rôznych typoch stredných škôl zo všetkých ôsmich krajov SR. Výskum sa zameriaval na zažívanie rôznych prejavov násilia v partnerských vzťahoch tínedžerov, ako aj na jeho páchanie. Išlo najmä o prejavy fyzického, psychického, sexualizovaného a online násilia. Okrem údajov o prevalencii a jej analýzy z pohľadu rodových rozdielov sa publikácia venuje aj možným rizikovým faktorom, ktoré vplývajú na zažívanie alebo páchanie partnerského násilia.
Kľúčové slová : vzťahy partnerské; mládež; mládež dospievajúca; teenageri; násilie; násilie zo strany partnera; násilie vo vzťahoch; dievčatá; chlapci; determinanty; riziká; prevalencia; steretypy; skúsenosti; dôvody; sexting
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51218 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT