Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Udržateľnosť náhradného prostredia (z aspektu problematiky osamostatňovania sa mladých dospelých, udržateľnosti personálneho zabezpečenia výkonu súdnych rozhodnutí v organizačných zložkách DeD - profesionálnych rodinách a udržateľnosti náhradného rodinného prostredia. / Fico, Milan. - 2011.
slo

I. etapa: Hlbší pohľad na problematiku odchodu mladých dospelých z detských domovov. Úloha bude zameraná na dve skupiny mladých dospelých - tých, ktorí sa na odchod pripravujú a tých, ktorí už odišli (max. do dvoch rokov od odchodu). U skupiny, ktorá sa na odchod pripravuje bude detailnejšie preskúmaný moment prípravy na odchod- konkrétne pôjde o sledovanie procesov osamostatňovania sa vrátane spolupráce zúčastnených subjektov (obec, akreditovaný subjekt), opis opatrení na podporu osamostatňovania sa, odlišnosti vo voľbe a uplatnení opatrení v prípade predpokladaného odchodu mladého dospelého do pôvodného rodinného prostredia a v prípade odchodu do nového prostredia.
Ďalej bude zameranie cielené na identifikáciu vybraných charakteristík tých sociálnych kategórií mladých dospelých, ktorí sú úspešnejší a ktorí sú úspešnejší menej (vzhľadom na uplatnenie sa na trhu práce, dostupnosť bývania, založenie si rodiny, páchanie trestnej činnosti). Úloha bude zameraná aj na skúmanie faktorov ovplyvňujúcich udržateľnosť náhradného výchovného prostredia dieťaťa. Predmetom skúmania budú dva druhy náhradného prostredia.
V prvom prípade bude predmetom skúmania náhradné prostredie simulujúce rodinu v zariadeniach - profesionálne rodiny (dôvody ukončenia pracovného pomeru z pohľadu profesionálnych rodičov aj zamestnávateľov). V druhom prípade bude úloha ťažiskovo zameraná na identifikáciu príčiny/dôvody rušenia pestúnskej starostlivosti /náhradnej osobnej starostlivosti z pohľadu samotných pestúnov/ osôb, ktoré majú dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti (kto dal návrh na zrušenie pestúnskej, čo bolo samotným podnetom/dôvodom zrušenia pestúnskej starostlivosti, realizované opatrenia pred zrušením). Súčasťou výstupov k danej úlohe budú aj odporúčania a prognóza vývoja v danej oblasti.
Úloha je plánovaná ako 3-ročná (2011-2013).
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2252

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Prekážky zapájania akreditovaných subjektov do opatrení sociálnoprávnej ochrany. / Fico, Milan. - 2011.
slo

Skúmanie nastavenia súčasného systému vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately prostredníctvom akreditovaných subjektov alebo v spolupráci s akreditovanými subjektmi s ťažiskom na výkon opatrení zameraných na prácu s rodinou, v prirodzenom rodinnom prostredí a náhradnom rodinnom prostredí. Identifikácia prekážok efektivity nastaveného systému a problémových okruhov v oblasti právnej úpravy, systému financovania, tvorby priorít. Skúmanie názorov (s ohľadom na zadanú oblasť) zamestnancov úradov práce sociálnych vecí a rodiny a v akreditovaných subjektoch.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2253

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Podpora udržateľnosti bývania u občanov ohrozených bytovou exklúziou. / Fico, Milan. - 2010.
slo

Reflexia otázok bytovej politiky a sociálneho bývania. Analýza ich vývoja na Slovensku, vychádzajúca z dostupných prípadových štúdií a sekundárnej analýzy empirických štúdií. Vybrané príklady aktuálnej dobrej praxe vybraných členských štátov EÚ, možnosti aplikácie v podmienkach SR. Identifikácia, charakteristiky skupín osôb ohrozených vylúčením v tejto oblasti - na základe údajov EU SILC (dáta za rok 2007). Interpretácia údajov z výskumu UNDP, ktoré sa týkajú problematiky bývania rómskych domácností. Na záver budú formulované návrhy východísk a opatrení predmetnej podpory.
Kľúčové slová : bývanie sociálne; politika bytová; analýzy; bývanie; prax dobrá; skupiny ohrozené; vylúčenie sociálne; udržateľnosť bývanie; občania ohrození bytovou exklúziou; exklúzia sociálna; exklúzia bytová
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2247

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Analýza systému financovania výkonu súdnych rozhodnutí v detských domovoch a návrh možných modelov financovania. / Fico, Milan. - 2009.
slo

Nastavenie efektívneho financovania odzkradľujúceho potreby detí ako v štátnych aj v neštátnych domovoch, návrh jeho alternatív. Analýza súčasného modelu financovania, jeho nastavenie a udržateľnosť, výhody a nevýhody, zlepšenie modelu, alternatívy financovania, efekty, riziká. Úloha si vyžaduje 2-ročné riešenie, aktivity v roku 2009 sa sústredia na sumarizáciu existujúcich podkladov a dát, návrh možných/alternatívnych spôsobov financovania.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2234

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Udržateľnosť náhradného prostredia z aspektu úspešnosti osamostatňovania sa mladých dospelých a fyzických osôb po ukončení poskytovania starostlivosti v detskom domove vo vzťahu k vybraným faktorom : Udržateľnosť náhradného prostredia. / Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2012.

Ústavná starostlivosť na Slovensku produkuje veľké množstvo nezamestnaných mladých dospelých. Ide o mladých ľudí, ktorí boli z rôznych dôvodov vyňatí zo svojho pôvodného rodinného prostredia a boli do týchto zariadení umiestnení. Cieľom výskumného zámeru je otestovať hypotézu vplyvu vybraných faktorov, ktoré v rôznej miere k ne(úspešnosti) osamostatnenia sa tejto skupiny mladých dospelých prispievajú. Inými slovami pôjde o identifikovanie determinantov, ktoré k reprodukcii problémov mladých ľudí po odchode z detského domova prispievajú a ako aj tých, ktoré majú naopak, priaznivý vplyv pri neskoršej snahe týchto ľudí sa osamostatniť (najmä čo sa týka trhu práce). Premenné budú vybrané z prostredia detských domovov, z prostredia mimo detských domovov spolu s vybranými demografickými a inými charakteristikami týchto ľudí.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2262

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Zlepšenie udržateľnosti náhradného rodinného prostredia a monitoring dôvodov zlyhávania náhradnej osobnej starostlivosti, pestúnskej starostlivosti a poručníctva : Udržateľnosť náhradného prostredia. / Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2012.

Predmetom skúmania budú dva druhy náhradného prostredia. V prvom prípade bude predmetom skúmania náhradné prostredie simulujúce rodinu v zariadeniach ľ profesionálne rodiny (dôvody ukončenia pracovného pomeru z pohľadu profesionálnych rodičov aj zamestnávateľov). V druhom prípade bude úloha ťažiskovo zameraná na identifikáciu príčiny/dôvody rušenia pestúnskej starostlivosti /náhradnej osobnej starostlivosti z pohľadu samotných pestúnov/osôb, ktoré majú dieťa zverené do náhradnej osobnej starostlivosti (kto dal návrh na zrušenie pestúnskej, čo bolo samotným podnetom/dôvodom zrušenia pestúnskej starostlivosti, realizované opatrenia pred zrušením).
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2262

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Monitoring dopadov prechodu zriaďovateľskej pôsobnosti k detským domovom z určených ÚPSVR na Ústredie PSVR. / Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2012. - 2263

Pôjde o skúmanie názorov oddelení SPODaSK na zmeny ohľadom riadenia detských domovov. Zriaďovateľská pôsobnosť prešla z určených úradov PSVaR na ústredie PSVaR. Monitorované budú pozitívne skúsenosti dobrej praxe vo vzťahu k nachádzaniu náhradných rodičov pre deti z detských domovov a v súvislosti s uvedenou zmenou, ako aj názory na nezamýšľané dôsledky, ktoré mohla táto zmena v niektorých prípadoch priniesť.
Kľúčové slová : domovy detské; pôsobnosť zriadovateľská; riadenie detských domovov; deinštitucionalizácia; starostlivosť náhradná rodinná; dopady
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Monitoring dopadov prechodu zriaďovateľskej pôsobnosti detských domovov z určených úradov na Ústredie PSVR. / Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2013.
slo

Monitorovanie skúseností a dopadov tohto prechodu, nezamýšľané dôsledky, ktoré mohla takáto zmena priniesť. Cieľová skupina: Ústredie PSVR , detské domovy (štátne, neštátne), odbory na určených úradoch práce (ako bývalý zriaďovateľ a sprostredkovateľ náhradnej rodinnej starostlivosti), vybrané akreditované subjekty, obce a mestá. Metódy riešenia: štrukturovaný dotazník.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2272

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan - Repková, Kvetoslava [profil]

Zisťovanie prevalencie násilia páchaného na detskej populácii v SR. / Fico, Milan; Repková, Kvetoslava. - Bratislava : IVPR, 2013.
slo

Zámerom je skúmanie prevalencie násilia páchaného na deťoch na Slovensku na účely spracovania strategického národného dokumentu prevencie v tejto oblasti. Metodologické a iné vecné otázky budú bližšie špecifikované na základe spolupráce s realizačným tímom Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie dieťaťa, ktorý bude spoluriešiteľom úlohy za pôsobnosť MŠVVŠ SR. Výstupy budú odovzdané v dvoch etapách. V termíne do polovice júna bude zadávateľovi odovzdaná prvá prehľadová správa o základných výsledkoch zisťovania. Následne budú realizované hlbšie analýzy (napr. násilie na deťoch so špecifickými charakteristikami), ktoré budú finálne spracované a odovzdané v novembri 2013.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2273

Výskumná oblasť: rodina
Gerbery, Daniel - Filadelfiová, Jarmila - Bodnárová, Bernardína - Fico, Milan - Repková, Kvetoslava [profil] - Porubänová, Silvia

Súhrnná správa o rodine. / Gerbery, Daniel; Filadelfiová, Jarmila, Bodnárová, Bernardína, Fico, Milan, Repková, Kvetoslava, Porubänová, Silvia. - Bratislava : IVPR, 2014.
slo

Cieľom je pripraviť ucelený, vnútorne prepojený analytický materiál, ktorý pomenuje hlavné výzvy a problémy, ktorým čelia rodiny na Slovensku, poznatky o trendoch v rodinnom správaní a stratégiách zvládania sociálnych rizík, ako aj informácie o spoločenských a rodinno-politických konzekvenciách. Súčasťou správy budú aj analýzy vybraných rodinno-politických opatrení s návrhmi možných zmien. Súhrnná správa bude vypracovaná pri príležitosti 20. výročia Medzinárodného roku rodín a v súvislosti s nadchádzajúcimi prípravami Koncepcie štátnej rodinnej politiky. Inšpiráciou je príklad Nemecka, kde príslušné ministerstvo v pravidelných intervaloch publikuje Správu o rodine (Familienbericht), ktorá je pevnou súčasťou sociálneho reportingu, predstavuje základ pre diskusie v odbornej i laickej verejnosti. Súčasťou úlohy bude pre IVPR odborná i organizačná príprava a realizácia medzinárodnej konferencie o rodine a rodinnej politike pri príležitosti 20. výročia Medzinárodného roku rodín.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2282

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Stanovenie a realizovanie dlhodobého plánu výskumu v oblasti násilia páchaného na deťoch. / Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2014.
slo

Výskumný projekt spočíva v stanovení a realizovaní dlhodobého plánu výskumu v oblasti násilia páchaného na deťoch + fokusové skupiny odborníkov + zabezpečenie systematického monitoringu a hodnotenia systémov ochrany deti pred násilím (úloha pre IVPR vyplýva z Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím).
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2285

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Stanovenie a realizovanie dlhodobého plánu výskumu v oblasti problematiky násilia na deťoch. / Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Vytvorenie podkladov pre vytvorenie dlhodobého plánu výskumu v oblasti problematiky násilia páchaného na deťoch. Podklady budú obsahovať definície indikátorov výsledku - ich identifikáciu, čoho by sa mali týkať, ich obsah a rozsah, spôsoby efektívneho zberu, spôsoby ich dlhodobého vyhodnocovania na základe možností zberu, vyhodnotenia alternatív z už dostupných zbieraných údajov. Cieľom je zistiť, ako sa vyvíja prevalencia násilia páchaného na deťoch v čase za pomoci pravidelného vyhodnocovania aktuálneho stavu objektívne merateľnými indikátormi. Výskumná úloha nadväzuje na Národnú stratégiu ochrany detí pred násilím.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: iné
Ondrušová, Darina - Fico, Milan - Filadelfiová, Jarmila - Gerbery, Daniel - Grandtnerová, Lenka

Ľudia bez domova: príprava a realizácia empirického výskumu, analýza nástrojov prevencie a riešenia bezdomovectva. / Ondrušová, Darina; Fico, Milan, Filadelfiová, Jarmila, Gerbery, Daniel, Grandtnerová, Lenka. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Navrhovaná výskumná úloha vychádza z Uznesenia Európskeho parlamentu zo 16. januára 2014 o stratégii EÚ v oblasti bezdomovstva, ako aj z revidovanej Európskej sociálnej charty Rady Európy, najmä jej článku 31.
Vzhľadom na komplexnosť problematiky navrhujeme výskumnú úlohu realizovať v dvoch etapách.
Prvá etapa (1.-12. 2015) bude pozostávať z nasledujúcich aktivít:
Analýza existujúceho rámca pre prevenciu bezdomovectva a riešenie situácie ľudí bez domova na Slovensku, vrátane "dátového auditu" zameraného na identifikáciu a spracovanie existujúcich zdrojov dát o ľuďoch bez domova a zhodnotenie ich využiteľnosti pre verejné politiky.
Komparatívna analýza prístupov k prevencii bezdomovectva a riešeniu situácie ľudí bez domova v krajinách EÚ.
Analýza metodologických prístupov k výskumu ľudí bez domova
Príprava metodológie výskumu a vecného zamerania. Predpokladá sa spolupráca so zástupcami organizácií tretieho sektora.
Druhá etapa (1.-12. 2016) bude pozostávať z nasledujúcich aktivít:
Realizácia empirického výskumu bezdomovectva a situácie ľudí bez domova vo vybraných lokalitách, spracovanie výsledkov.
Tvorba odporúčaní smerom k nástrojom prevencie a pomoci, ako aj smerom k ďalšiemu monitorovaniu životných podmienok a dopadov verejno-politických intervencií.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Vplyv rodinného prostredia na návrat detí z detských domovov do biologických rodín a skúmanie osamostatňovania sa mladých ľudí z detských domovov (so zameraním na individuálne plány rozvoja osobnosti dieťaťa). / Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2016.

Cieľ: Každoročne odchádza z detských domovov do pôvodných, náhradných rodín alebo samostatného života vyše 1000 detí. Najvyšší podiel z nich sa vracia späť do rodín alebo sú prijaté do náhradnej rodinnej starostlivosti. Prvým cieľom úlohy je preskúmať vybrané charakteristiky detí a pôvodných rodín, podporujúce návrat buď do pôvodnej alebo náhradnej rodiny a popísať, ktoré faktory sú spájané s úspešnosťou návratu.
Každý detský domov po umiestnení dieťaťa vypracúva zo zákona správu o dieťati (IPROD). Súčasťou tejto správy je plán výchovnej a sociálnej práce s dieťaťom a jeho rodinou. Rovnako je súčasťou aj plán osamostatňovania sa dieťaťa. Druhým cieľom úlohy je preskúmať, ako sa IPROD v praxi uskutočňuje a realizuje. Aký je reálny vplyv cieľov a úloh v ňom stanovených na úspešnosť osamostatňovania sa mladých ľudí po odchode z detských domovov - pri návrate do pôvodných, náhradných rodín alebo samostatného života.
Zdôvodnenie: Výskumná úloha vychádza zo strategických materiálov v oblasti deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb a náhradnej starostlivosti.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Príprava portfólia ukazovateľov vzťahujúcich sa k násiliu páchanému na deťoch a jeho súvislostiam. / Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2016.

Cieľ: Cieľom je vytvoriť základy pre systematický monitoring v oblasti násilia páchaného na deťoch. V súčasnosti sa sleduje mnoho ukazovateľov, ktoré majú rôzne inštitucionálne krytie, metodológiu zberu dát, načasovanie a výpovednú hodnotu. Cieľom je vytvoriť portfólio indikátorov, ktoré by poskytlo ucelený pohľad na problematiku násilia na deťoch, s popisom kľúčových ukazovateľov, ich východísk a interpretácie.
Zdôvodnenie: Výskumná úloha vyplýva z požiadavky Národného koordinačného strediska pre riešenia problematiky násilia na deťoch a z pripravovaného Dlhodobého plánu výskumu v danej oblasti.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan - Gerbery, Daniel

Výskum prevalencie a foriem násilia na deťoch. / Fico, Milan; Gerbery, Daniel. - Bratislava : IVPR, 2017.

Koordinácia a zabezpečenie empirického výskumu násilia páchanom na deťoch 8. a 9. ročníkov v Slovenskej republike. Vecný zámer nadväzuje na podobnú aktivitu, ktorú IVPR realizovalo v roku 2012. Výsledky tak možno porovnať a vo vybraných ukazovateľoch zhodnotiť základný trend prevalencie násilia na detskej populácií v domácom prostredí dieťaťa (zo strany najbližších rodinných príslušníkov).
Výskumná úloha vyplýva z Národnej stratégie na ochranu detí pred násilím, ktorá si v strategickom cieli č.2 kladie za cieľ zabezpečovať systematické monitorovanie a hodnotenie systémov ochrany detí pred násilím. Výskum tiež vychádza z cieľov Dlhodobého plánu výskumu v oblasti problematiky násilia páchanom na deťoch (IVPR).
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina
Ondrušová, Darina - Fico, Milan

Príprava návrhu koncepčného materiálu v oblasti prevencie a riešenia bezdomovectva na národnej úrovni . / Ondrušová, Darina; Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2017.

Podľa údajov zo Sčítania obyvateľstva, domov a bytov v r. 2011, ktoré bolo realizované Štatistickým úradom SR, žije na Slovensku 23 480 ľudí bez domova. Aj keď uvedený údaj nemal za východiskovú ETHOS typológiu bezdomovectva a vylúčenia z bývania a nemusí zodpovedať skutočnému stavu, aktuálne politiky túto skupinu obyvateľstva a možnosti efektívneho riešenia bezdomovectva s dôrazom na prevenciu straty bývania doposiaľ v značnej miere opomínali. Zároveň sa v tejto súvislosti ukazuje potreba komplexného prístupu a koordinácie a spolupráce širokej škály aktérov, vrátane viacerých rezortov, samospráv, mimovládnych organizácií, ktorých zapojenie je kľúčovým predpokladom realizácie projektu. Vzhľadom na uskutočnené zmapovanie súčasného stavu a pomenovanie hlavných výziev v oblasti prevencie a riešenia bezdomovectva v SR v navrhovanom projekte ponúkame expertízu pri hľadaní možných riešení.
V projekte budú využité poznatky 2-ročného projektu IVPR zameraného na analýzu nástrojov prevencie a riešenia bezdomovectva v SR a realizáciu empirického prieskumu ľ sčítania ľudí bez domova na území mesta Bratislava. Výsledky projektu realizovaného IVPR v r. 2015 pod názvom Analýza uplatniteľnosti systému prestupného bývania a housing-first v podmienkach SR. Projekt sa tiež bude opierať o obdobné koncepčné dokumenty v ČR, Dánsku, Francúzsku, Nórsku, Fínsku a ďalších európskych krajinách.
Výskumná úloha nadväzuje na Stratégiu Európa 2020, v rámci cieľa boja proti chudobe a znižovania počtu ľudí ohrozených chudobou.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT