Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke - Ondrušová, Darina

Obligatórnosť a fakultatívnosť pri poskytovaní aktívnych opatrení na trhu práce. / Hanzelová, Eneke; Ondrušová, Darina. - Bratislava : IVPR, 2013.
slo

Analýza implementačnej praxe AOTP vo vybraných krajinách EÚ z hľadiska uplatňovania obligatórnosti a fakultatívnosti resp. ich kombinácie pri poskytovaní aktívnych opatrení na trhu práce. Súčasťou výskumnej analýzy bude rozbor základných princípov a kompetenčných riešení služieb zamestnanosti v oblasti aktívnych opatrení na trhu práce vo vybraných krajinách EÚ. Závery výskumného projektu vyústia do formulácie podnetov a odporúčaní smerujúcich k revízii súčasného stavu v oblasti uplatňovania princípu obligatórnosti aktívnych opatrení na trhu práce.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2164

Výskumná oblasť: trh práce
Bednárik, Rastislav - Ondrušová, Darina

Zamestnávanie v štátnej službe a pri výkone práce vo verejnom záujme. / Bednárik, Rastislav; Ondrušová, Darina. - Bratislava : IVPR, 2013.
slo

Predmetom výskumnej úlohy bude analýza zákonnej úpravy oboch typov zamestnávania so zreteľom na prípravu unifikácie právnej úpravy pracovných vzťahov vrátane odmeňovania (Zákony č. 552/2003 Z.z., č. 553/2003 Z.z., č. 400/2009 Z.z.). Komparácia bude zameraná na vybrané krajiny Európskej únie (napr. Poľsko, Maďarsko, Francúzsko, Nemecko). Vyústením analýzy budú odporúčania týkajúce sa zjednotenia právnej úpravy v oblastiach: postavenie, podmienky prijatia, čerpanie materskej a rodičovskej dovolenky, odstupné, podmienky a dôvody ukončenia štátnozamestnaneckého/ pracovného pomeru, protikorupčné ustanovenia, systém odmeňovania, katalógy pracovných činností, postavenie a platy primátorov miest a starostov obcí.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2166

Výskumná oblasť: trh práce
Ondrušová, Darina

Štruktúra zamestnancov v chránených dielňach a na chránených pracoviskách a na otvorenom trhu práce: komparatívna analýza. / Ondrušová, Darina. - Bratislava : IVPR, 2014.
slo

Cieľom výskumného projektu je identifikácia faktorov úspešnosti zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím v chránenom zamestnaní a na otvorenom trhu práce. Predmetom výskumného projektu bude: porovnanie modelov chráneného zamestnávania s modelom zamestnávania na otvorenom trhu práce; definovanie spoločných a rozdielnych znakov uvedených typov zamestnávania; analýza možnosti a podmienok prepojenosti chráneného zamestnávania so zamestnávaním na otvorenom trhu práce; definičné vymedzenie otvoreného trhu práce a jeho základných znakov
Analýza štruktúry zamestnancov v oboch modeloch zamestnávania bude realizovaná na základe: socio-demografických znakov (vek, rodová príslušnosť, stupeň dosiahnutého vzdelania), typu a závažnosti zdravotného postihnutia, obdobia, v ktorom došlo k poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, profesie resp. zastávanej pracovnej pozícii, dobe trvania zamestnania resp. počtu odpracovaných rokov na danej pracovnej pozícii, ďalších relevantných kritérií
Zároveň sa výskumný projekt zameria na analýzu stratégií, ktoré uplatňujú osoby s ZP pri hľadaní zamestnania a identifikáciu faktorov ich úspešnosti na trhu práce. Výskumný projekt bude založený na sekundárnej analýze dát Ústredia PSVaR, podnikového výkazníctva a syntéze kvantitatívnych a kvalitatívnych metód.Výstupy výskumného projektu budú využité ako podkladový materiál pre optimalizáciu systému chráneného zamestnávania.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2169

Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke - Ondrušová, Darina - Kešelová, Daniela

Špecifiká formovania dlhodobej nezamestnanosti v skupine mladých ľudí a možnosti jej prevencie. / Hanzelová, Eneke; Ondrušová, Darina, Kešelová, Daniela. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Výskumný projekt si kladie za cieľ identifikovať špecifiká formovania dlhodobej nezamestnanosti v skupine mladých ľudí vo veku 15-29 rokov (včítane dekompozície tejto skupiny na skupiny 15-19 rokov, 20-24 rokov a 25-29 rokov). Predmetom analýzy bude:
analýza faktorov znevýhodnenia mladých ľudí na trhu práce ľ " staré" riziká verzus "nové" riziká, špecifická handicapov mladých ľudí v meniacich sa podmienkach na trhu práce, synergia (prelínanie) handicapov
rozbor determinantov vzniku dlhodobých foriem nezamestnanosti u mladých ľudí, objektívne verzus subjektívne faktory
analýza správania sa mladých ľudí na trhu práce: motivačné verzus demotivačné sklony, sklony k integrácii na trh práce, mzdové a profesijné ašpirácie, sklon k rekvalifikácii, aktivita verzus pasívne očakávania od služieb zamestnanosti
pasportizácia existujúcich prístupov v oblasti verejných politík (aktívne a pasívne opatrenia) zameraných na zníženie dlhodobej nezamestnanosti mladých ľudí, indikácia vhodných modelov verejnej politiky pre SR v predmetnej oblasti
formulácia odporúčaní pre implementačnú prax služieb zamestnanosti v oblasti práce s mladými nezamestnanými a v oblasti aktívnych opatrení na trhu práce.
Cieľom a účelom výskumnej úlohy je navrhnúť opatrenia na redukciu nezamestnanosti mladých ľudí do 29 rokov a zníženie výskytu dlhodobej nezamestnanosti v tejto cieľovej skupine.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: rodina; rovnosť príležitostí; trh práce
Hanzelová, Eneke - Ondrušová, Darina - Kešelová, Daniela

Podpora pri hľadaní prvého zamestnania mladých ľudí so zdravotným postihnutím. / Hanzelová, Eneke; Ondrušová, Darina, Kešelová, Daniela. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Navrhovaná výskumná úloha vychádza zo skúsenosti, že napriek tomu, že aj v súčasnosti mladí ľudia so ZP nie sú vylúčení z účasti na aktívnych opatreniach trhu práce (napr. v rámci absolventskej praxe, či programu Záruky pre mladých), sú možnosti ich reálneho zapojenia v porovnaní s ostatnými limitované (z dôvodu nízkeho záujmu zamestnávateľov o týchto absolventov, obmedzenej dostupnosti individualizovaného odborného poradenstva pri hľadaní zamestnania a pod.). Veľká časť mladých ľudí so ZP tak ostáva po ukončení štúdia ekonomicky neaktívna. Cieľom výskumu je navrhnúť na základe skúseností iných krajín, ale predovšetkým stanovísk odborníkov k súčasnému stavu, možnostiam a potrebám v SR, konkrétne odporúčania pre prípravu a monitorovanie špecifických programov podpory pri hľadaní prvého zamestnania mladých ľudí do 29 rokov veku so zdravotným postihnutím. Predmetom analýzy bude:
stručná komparácia dizajnov a úspešnosti programov na podporu tranzície od vzdelávania k zamestnávaniu mladých ľudí so ZP vo vybraných európskych krajinách (identifikácia best practices)
spracovanie dostupných štatistických údajov o absolventoch so ZP (z hľadiska dosiahnutého stupňa vzdelania absolventa školy v príslušnej skupine učebných odborov alebo študijných odborov, evidencie na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny)
mapovanie skúseností, námetov, odporúčaní zástupcov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny a agentúr podporovaného zamestnávania v zabezpečovaní odborného poradenstva pre mladých ľudí so ZP smerujúcich k tvorbe indikátorov a metodiky využiteľnej v programoch podpory pri hľadaní prvého zamestnania
návrh opatrení na základe skúseností expertov zastupujúcich relevantných aktérov v oblasti stimulácie zamestnávateľov k umožneniu získania pracovnej skúsenosti mladým ľuďom so ZP.
Pri návrhoch odporúčaní sa bude osobitne prihliadať na špecifiká podpory mladých ľudí so ZP podľa dosiahnutého stupňa vzdelania.
Výskumný projekt reaguje na opatrenie 4.10.7 zakotvené v Národnom programe rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím na roky 2014-2020, zamerané na vytvorenie a zavedenie špecifických programov podpory prechodu zo škôl na trh práce mladých ľudí so zdravotným postihnutím. Uvedené opatrenie sa premietlo aj do Národného programu reforiem na rok 2014.
Výstup projektu využiteľný pre verejné politiky: odporúčania pre tvorbu a monitorovanie špecifických programov podpory pri hľadaní prvého zamestnania mladých ľudí do 29 rokov veku so zdravotným postihnutím.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke - Ondrušová, Darina - Kešelová, Daniela

Dlhodobá nezamestnanosť a jej väzby na systém pomoci v hmotnej núdzi. / Hanzelová, Eneke; Ondrušová, Darina, Kešelová, Daniela. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Systém pomoci v hmotnej núdzi je jedným z intervenujúcich činiteľov formovania dlhodobých foriem nezamestnanosti. Vzájomná interakcia oboch uvedených sociálnych fenoménov bola v ostatnom období podnetom pre reštriktívne opatrenia verejnej politiky v oblasti pomoci v hmotnej núdzi. Napriek týmto opatreniam nedochádza k zníženiu rozsahu a miery dlhodobej nezamestnanosti (miera dlhodobej nezamestnanosti v roku 2013 predstavovala 10,0 % a bola o 0,6 p.b. vyššia v porovnaní s rokom 2012). V tejto súvislosti sa ukazuje potreba dôslednej analýzy príčin formovania dlhodobej nezamestnanosti vo väzbe na systém pomoci v hmotnej núdzi. Výskumný projekt bude zameraný na:
analýzu skupiny dlhodobo nezamestnaných osôb - poberateľov dávky v hmotnej núdzi z hľadiska ich socio-demografických znakov, doby trvania nezamestnanosti, doby závislosti na systéme pomoci v hmotnej núdzi (prienik evidencie uchádzačov o zamestnanie a evidencie systému pomoci v hmotnej núdzi) a účasti na jednotlivých formách aktivácie
identifikáciu faktorov závislosti dlhodobo nezamestnaných na systéme pomoci v hmotnej núdzi t.j. faktorov subjektívnej verzus objektívnej povahy, faktorov účasti v aktívnych opatreniach na trhu práce, faktorov "kalkulácie" a účasti v tieňovej ekonomike atď.
odhad miery rizika prechodu dlhodobo nezamestnaných z nezamestnanosti do zamestnanosti s osobitným zreteľom na faktor vplyvu poberania dávok zo systému pomoci v hmotnej núdzi
analýzu mechanizmov prepojenia opatrení politiky trhu práce a systému pomoci v hmotnej núdzi za účelom prevencie vzniku dlhodobej nezamestnanosti
formulácia odporúčaní pre implementačnú prax v oblasti profilovania dlhodobo nezamestnaných osôb - príjemcov pomoci v hmotnej núdzi
Výskumný projekt reaguje na výzvy zakotvené v Národnom programe reforiem na rok 2014, v Akčnom pláne k Národnému programu reforiem na rok 2014 a Odporúčania Rady, ktoré sa týka Národného programu reforiem na rok 2014 a ktorým sa predkladá stanovisko Rady k programu stability Slovenska na rok 2014. Výstupy výskumnej úlohy budú využité k formulovaniu návrhu opatrení na redukciu dlhodobej nezamestnanosti v SR.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: iné
Ondrušová, Darina - Fico, Milan - Filadelfiová, Jarmila - Gerbery, Daniel - Grandtnerová, Lenka

Ľudia bez domova: príprava a realizácia empirického výskumu, analýza nástrojov prevencie a riešenia bezdomovectva. / Ondrušová, Darina; Fico, Milan, Filadelfiová, Jarmila, Gerbery, Daniel, Grandtnerová, Lenka. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Navrhovaná výskumná úloha vychádza z Uznesenia Európskeho parlamentu zo 16. januára 2014 o stratégii EÚ v oblasti bezdomovstva, ako aj z revidovanej Európskej sociálnej charty Rady Európy, najmä jej článku 31.
Vzhľadom na komplexnosť problematiky navrhujeme výskumnú úlohu realizovať v dvoch etapách.
Prvá etapa (1.-12. 2015) bude pozostávať z nasledujúcich aktivít:
Analýza existujúceho rámca pre prevenciu bezdomovectva a riešenie situácie ľudí bez domova na Slovensku, vrátane "dátového auditu" zameraného na identifikáciu a spracovanie existujúcich zdrojov dát o ľuďoch bez domova a zhodnotenie ich využiteľnosti pre verejné politiky.
Komparatívna analýza prístupov k prevencii bezdomovectva a riešeniu situácie ľudí bez domova v krajinách EÚ.
Analýza metodologických prístupov k výskumu ľudí bez domova
Príprava metodológie výskumu a vecného zamerania. Predpokladá sa spolupráca so zástupcami organizácií tretieho sektora.
Druhá etapa (1.-12. 2016) bude pozostávať z nasledujúcich aktivít:
Realizácia empirického výskumu bezdomovectva a situácie ľudí bez domova vo vybraných lokalitách, spracovanie výsledkov.
Tvorba odporúčaní smerom k nástrojom prevencie a pomoci, ako aj smerom k ďalšiemu monitorovaniu životných podmienok a dopadov verejno-politických intervencií.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: rodina
Ondrušová, Darina

Výskum o ľuďoch bez domova. / Ondrušová, Darina. - Bratislava : IVPR, 2016.

Cieľ: Výskumná úloha nadväzuje na úlohu z roku 2015, keď sa realizoval tzv. dátový audit (mapovanie a vyhodnocovanie dostupných informácií o ľuďoch bez domova), prieskum medzi poskytovateľmi služieb ľuďom bez domova či analýza prevencie bezdomovectva. V roku 2016 uskutočníme ojedinelý výskum ľudí bez domova, ktorý môže mať aj charakter sčítania (pre Bratislavu). Vo výskume pôjde nielen o zisťovanie počtov bezdomovcov, ale aj o zachytenie kľúčových skutočností ich životnej dráhy, využívania služieb a prípadnej mobility smerom k trvalejšiemu bývaniu, keďže ľudia bez domova nepredstavujú homogénnu skupinu.
Zdôvodnenie: Výskumná úloha môže poskytnúť prvé relevantné a metodologicky valídne odhady o počtoch ľudí bez domova (na vybranom území), spolu s identifikáciou faktorov, ktoré môžu pomôcť pri dizajnovaní budúcich opatrení.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: trh práce
Ondrušová, Darina - Kešelová, Daniela - Repková, Kvetoslava [profil]

Akčný plán prechodu z chránených dielní k otvorenému trhu práce. / Ondrušová, Darina; Kešelová, Daniela, Repková, Kvetoslava. - Bratislava : IVPR, 2017.

Obsahové zameranie: Vytvorenie akčného plánu
Odporúčanie Výboru OSN k čl. 27 "Práca a zamestnanosť" Východiskovej správy SR k Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím ("...spracovať návrh na prechod od chránených dielní k otvorenému trhu pre všetkých") a žiadosť riaditeľky Odboru politiky trhu práce MPSVR SR zo 7.6.2016 o zaradenie tejto úlohy do prípravy plánu úloh IVPR na rok 2017.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: trh práce
Kešelová, Daniela - Ondrušová, Darina - Urdziková, Jana

Kvalita služieb zamestnanosti. / Kešelová, Daniela; Ondrušová, Darina, Urdziková, Jana. - Bratislava : IVPR, 2017.

Cieľom úlohy bude identifikovať atribúty kvality služieb zamestnanosti a vymedziť identifikátory kvality s ich praktickou aplikáciou na verejné služby zamestnanosti, nastaviť kritériá pre štandardy kvality na národnej úrovni, pripraviť podklady pre zavedenie systému kvality služieb zamestnanosti v Slovenskej republike, s vyústením do návrhu štandardov kvality pri poskytovaní služieb zamestnanosti aj s ohľadom na špecifické skupiny klientov.
Výsledkom navrhovanej výskumnej úlohy po zavedení systému kvality služieb zamestnanosti by bolo možné merať konkrétne štandardy kvality služieb zamestnanosti, čo by slúžilo k zlepšeniu stavu poskytovaných verejných služieb zamestnanosti.
Úloha sa navrhuje ako 2-ročná. V roku 2017 sa navrhujú nasledujúce aktivity: Konceptualizácia kvality služieb zamestnanosti: zadefinovanie vhodných indikátorov na meranie kvality služieb zamestnanosti (indikátory kvality, rozdelenie indikátorov do základných oblastí, inšpirácie pre konceptualizáciu v iných systémoch kvality v zahraničí a v iných oblastiach, u nás napr. v Zákone č. 448/2008 o sociálnych službách)
Príprava analýzy kvality služieb zamestnanosti s dôrazom na jej vybrané prvky a rozdelenie indikátorov do základných oblastí ako sú ochrana ľudských práv, procedurálne štandardy kvality, prevádzkové štandardy a personálne štandardy.
Návrh indikátorov kvality v službách zamestnanosti ľ merateľnosť indikátorov -navrhnutie ich hodnoty a váhy.
Na rok 2018 sa navrhujú nasledujúce činnosti: Realizácia analýzy kvality služieb zamestnanosti na základe navrhnutých indikátorov kvality v službách zamestnanosti
Návrh štandardov kvality poskytovania služieb zamestnanosti.
Návrh pre špecifické skupiny klientov (občania so ZP a dlhodobo nezamestnaní občania).
Celonárodné štandardy kvality.
Úloha predpokladá úzku spoluprácu s Ústredím PSVR a úradmi PSVR najmä v oblasti empirického prieskumu zameraného na analýzu ľudských zdrojov a podmienok, v ktorých sú služby poskytované.
Navrhovaná výskumná úloha vychádza z dokument Európskej komisie "Country Report 2016" a z Národného programu reforiem 2016, ktoré zdôrazňujú posilnenie individualizovaných služieb evidovaným uchádzačom o zamestnanie a celkové zvýšenie kvality služieb zamestnanosti ako jedno z hlavných opatrení pri znižovaní dlhodobej nezamestnanosti.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina
Ondrušová, Darina - Fico, Milan

Príprava návrhu koncepčného materiálu v oblasti prevencie a riešenia bezdomovectva na národnej úrovni . / Ondrušová, Darina; Fico, Milan. - Bratislava : IVPR, 2017.

Podľa údajov zo Sčítania obyvateľstva, domov a bytov v r. 2011, ktoré bolo realizované Štatistickým úradom SR, žije na Slovensku 23 480 ľudí bez domova. Aj keď uvedený údaj nemal za východiskovú ETHOS typológiu bezdomovectva a vylúčenia z bývania a nemusí zodpovedať skutočnému stavu, aktuálne politiky túto skupinu obyvateľstva a možnosti efektívneho riešenia bezdomovectva s dôrazom na prevenciu straty bývania doposiaľ v značnej miere opomínali. Zároveň sa v tejto súvislosti ukazuje potreba komplexného prístupu a koordinácie a spolupráce širokej škály aktérov, vrátane viacerých rezortov, samospráv, mimovládnych organizácií, ktorých zapojenie je kľúčovým predpokladom realizácie projektu. Vzhľadom na uskutočnené zmapovanie súčasného stavu a pomenovanie hlavných výziev v oblasti prevencie a riešenia bezdomovectva v SR v navrhovanom projekte ponúkame expertízu pri hľadaní možných riešení.
V projekte budú využité poznatky 2-ročného projektu IVPR zameraného na analýzu nástrojov prevencie a riešenia bezdomovectva v SR a realizáciu empirického prieskumu ľ sčítania ľudí bez domova na území mesta Bratislava. Výsledky projektu realizovaného IVPR v r. 2015 pod názvom Analýza uplatniteľnosti systému prestupného bývania a housing-first v podmienkach SR. Projekt sa tiež bude opierať o obdobné koncepčné dokumenty v ČR, Dánsku, Francúzsku, Nórsku, Fínsku a ďalších európskych krajinách.
Výskumná úloha nadväzuje na Stratégiu Európa 2020, v rámci cieľa boja proti chudobe a znižovania počtu ľudí ohrozených chudobou.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT