Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel

Analýza vplyvu zavedených opatrení zameraných na aktiváciu občana v rámci systému pomoci v hmotnej núdzi. / Škobla, Daniel. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi priniesol nové prvky v poskytovaní tejto pomoci a v jej vzťahu k aktivačnej činnosti. Keďže dopady aktivačnej činnosti neboli doteraz preskúmané validnými výskumnými metódami a implementačná prax zákona vzbudzuje vo verejných a odborných diskusiách mnohé dohady a kontroverzie, navrhovaná výskumná úloha má za cieľ objektívne zhodnotiť dopady zákona na lokálnej úrovni. Výskumná úloha má metodologickú oporu tak v kvantitatívnych (štatistická analýza) ako aj v kvalitatívnych metódach (krátkodobé etnografické pobyty v obciach).
Kontext: Úloha reflektuje opatrenia prijaté v rámci Zákon o pomoci v hmotnej núdzi č. 417/2013 Z. z. Úloha zároveň nadväzuje na ciele a opatrenia v rámci Dekády začleňovania Rómskej populácie, Stratégie integrácie Rómov do roku 2020 a Národnej stratégie zamestnanosti.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel

Kvalitatívny prieskum pomáhajúcich profesií pri sociálnej inklúzii MRK. / Škobla, Daniel. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Výskumná úloha má za cieľ umožniť lepšie porozumenie sociálnym intervenciám na lokálnej úrovni (ako sú terénna sociálna práca, komunitné centrá, pomáhajúce profesie) ako nástroja na podporu sociálnych zmien a vyhodnotiť dopady týchto intervencií na rôzne cieľové skupiny. Výskumná úloha umožní analyzovať kvantitatívne dáta ako aj kvalitatívne zhodnotenie dopadov týchto intervencií.
Výskumná úloha reflektuje relevantnú legislatívu a projektové aktivity ako napr. Národný projekt Terénna sociálna práca a Národný projekt komunitné centrá. Úloha sa priamo viaže sa k Dekáde začleňovania Rómskej populácie a Stratégii integrácie Rómov do roku 2020.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel

Analýza systému viacstupňového prestupného bývania (so zameraním na existujúce formy poskytovaného bývania) a porovnanie s prístupom "housing first". / Škobla, Daniel. - Bratislava : IVPR, 2016.

Cieľ: Výskumná úloha bude analyzovať riešenie problémov v oblasti bývania prostredníctvom systému viacstupňového prestupného bývania (ktorý je uplatňovaný napríklad v meste Dolný Kubín), a to z hľadiska ekonomických vstupov pri obstarávaní takejto formy bývania a prínosu pre občana. Zároveň porovná prínosy a benefity tohto prístupu s prístupom "housing first" (ktorý sa uplatňuje napríklad vo Fínsku a v ďalších krajinách), ktorý je založený od začiatku na adekvátnej sociálnej podpore, ktorá je klientovi poskytovaná spolu s bývaním.
Zdôvodnenie: Úloha vytvorenie systému viacstupňového prestupného bývania s využitím existujúcich foriem poskytovaného bývania vyplýva z uznesenia vlády SR č.13/2013 k návrhu Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020. Plnenie úlohy v prijatom znení je často konfrontované odborníkmi uprednostňujúcimi prístup "housing first".
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina; trh práce
Škobla, Daniel

Zmeny v systéme v pomoci v hmotnej núdzi a ich vplyv na uplatnenie sa na trhu práce. / Škobla, Daniel. - Bratislava : IVPR, 2016.

Cieľ: Výskumná úloha poskytne na základe empirických zistení náhľad na prax spojenú s poskytovaním pomoci v hmotnej núdzi a osobitného príspevku vo vzťahu k zmenám vo vzťahu k zákonu 417/2013 Z. z.
Zdôvodnenie: Zákon o pomoci v hmotnej núdzi 417/2013 Z. z. priniesol niektoré zásadné zmeny týkajúce sa poberania dávky v hmotnej núdzi a osobitného príspevku. Išlo o opatrenie zamerané na aktivizáciu a motiváciu osôb v systéme pomoci v hmotnej núdzi za účelom lepšieho uplatnenia sa na trhu práce a zlepšenia ich príjmovej situácie.
Mediálne informácie a diskusie odbornej verejnosti prinášali rozporuplné správy a bariérach a problémoch pri implementovaní tohto zákona na lokálnej úrovni. Doposiaľ však nebola pre tvorcov politík poskytnutá solídna spätná väzba vo forme empirických faktov (zistených zisťovaním podľa vedeckej metodológie) o sociálnej praxi v obciach pri implementácii týchto opatrení v rámci zákona. Výskumná úloha bude zameraná na analýzu zmien v systéme pomoci v hmotnej núdzi na rôzne skupiny obyvateľstva a poskytne spätnú väzbu vo vzťahu k celkovému procesu aktivizácie a motivácie osôb v tomto systéme a ich uplatneniu sa na trhu práce. Výskumná úloha zároveň umožní vyhodnotiť dopad a efektívnosť týchto opatrení.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina
Gerbery, Daniel - Škobla, Daniel - Filadelfiová, Jarmila

Medzigeneračný prenos znevýhodnení a chudoby. / Gerbery, Daniel; Škobla, Daniel, Filadelfiová, Jarmila. - Bratislava : IVPR, 2017.

Cieľom úlohy je poskytnúť obraz o rozsahu a formách medzigeneračného prenosu znevýhodnení na Slovensku. Výsledky medzinárodných zisťovaní poukazujú na silný vplyv rodinného zázemia a sociálneho pôvodu na životné šance. Príkladom je zisťovania PISA, podľa ktorého výsledky žiakov a študentov sú do veľkej miery determinované sociálnym a ekonomickým zázemím rodičov (vzťah medzi výsledkami v škole a rodinným backgroundom je na Slovensku jeden z najvyšších v krajinách OECD). Budovanie meritokratickej spoločnosti však predpokladá, že životné šance ľudí v produktívnom veku sa odvíjajú od ich schopností a úsilia, a nie od vlastností prostredia, v ktorom vyrastali.
Cieľom úlohy je identifikovať vplyv charakteristík rodičov na životné šance ľudí v produktívnom veku a poodhaliť hlavné mechanizmy, ktoré tu pôsobia. Výskumná úloha sa bude opierať o kvantitatívne analýzy využívajúce databázu EU SILC (ad hoc moduly o medzigeneračnom prenose znevýhodnení) a databázu PISA, ako aj kvalitatívne sondy zamerané na identifikáciu hlavných mechanizmov.
Výskumná úloha nadväzuje na národný cieľ v oblasti sociálneho začleňovania v Stratégii Európa 2020.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina; trh práce
Csomor, Gábor - Škobla, Daniel

Dopady aktivačných prác na nezamestnaných. / Csomor, Gábor; Škobla, Daniel. - Bratislava : IVPR, 2017.

Cieľom úlohy je zhodnotiť dopad aktivačných prác na šance dlhodobo nezamestnaných nájsť uplatnenie na trhu práce. S využitím administratívnych mikrodát sa bude kvantifikovať pravdepodobnosť opustenia registra uchádzačov o zamestnanie a vstúpenie na otvorený trh práce, v porovnaní s klientmi, ktorí na programe neparticipovali. Analýza poskytne aj ďalšie informácie o profile týchto skupín z hľadiska, ich geografických, sociálnych a demografických charakteristík.
Výskumná úloha vychádza z Odporúčaní Komisie (Country Specific Recommendations), v ktorých sa konštatuje nedostatok systematickej evaluácie a analýzy dopadov v oblasti aktívnych opatrení na trhu práce. Konkrétne, pozornosť sa upriamuje na zhodnotenie dopadov aktivačných prác, v ktorých participuje signifikantná časť dlhodobo nezamestnaných.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT