Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Návrh systému metód zberu a analýzy etnických údajov o deťoch, ktoré sú príslušníkmi národnostných menšín a pre ktoré sú vykonávané opatrenia sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately : Implementácia odporúčaní výboru pre práva dieťaťa OSN z 8. júna 2007. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2231. Bratislava : IVPR, 2008. - 35 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor štátnej podpory a stratégie sociálnej a rodinnej politiky, Odbor sociálnej inklúzie a pomoci v hmotnej núdzi
Číslo projektu / výskumnej správy: 2231
Anotácia:  Text vychádza z odporúčaní výboru OSM pre práva dieťaťa, ktorý navrhuje odstrániť nedostatky pri zbere etnických dát detí patriacich k národnostným menšinám. Situácia umiestňovania rómskych detí do rodín sa na základe vyjadrení Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny ukazuje ako jedna z problémových oblastí, pri ktorej môže hrať etnicita znevýhodňujúcu úlohu. Odhalené disparity v rôznych typoch náhradnej rodinnej starostlivosti, alebo v jednotlivých regiónoch, v ktorých sú vykonávané opatrenia sociálno-právnej ochrany môže napomôcť k lepšiemu zacieleniu sociálnych politík. Text ďalej poukazuje na právne obmedzenia pri zbere etnických dát, teoretické pozadie pojmov etnicita/národnosť, ako aj uskutočnenie niektorých projektov na Slovensku. Rôzne metódy súvisiace so zberom etnických dát a vybrané problémy spojené so zaznamenávaním štatistických údajov tohto typu sa snažia upozorniť na riziká, ktoré takýto zber môže prinášať.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 49921 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Bodnárová, Bernardína - Fico, Milan - Gerbery, Daniel

Zmapovanie súčasnej siete všetkých typov zariadení pre deti na území Slovenskej republiky. / Aut. správy Bodnárová, Bernardína; Fico, Milan; Gerbery, Daniel, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2238. Bratislava : IVPR, 2009. - 74 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny
Číslo projektu / výskumnej správy: 2238
Anotácia:  Práca sa zameriava na zmapovanie súčasnej siete všetkých typov zariadení pre deti na území Slovenskej republiky. Získané poznatky majú slúžiť pre potreby MPSVR SR, predovšetkým na účely formovania siete služieb pre deti v potrebnej štruktúre, dostatočnosti a dostupnosti. Východiskové rámce pre toto zadanie tvoria základné legislatívne normy, ktorými sú zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a zákon o sociálnych službách. Vhodná štruktúra sociálnych služieb pre deti by mala zohľadňovať aj veľkosť "potenciálnej klientely", preto je súčasťou práce aj analýza početnosti detskej populácie a jej teritoriálne rozloženie.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50054 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Analýza financovania výkonu súdnych rozhodnutí v detských domovoch a návrh možných modelov financovania. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2234. Bratislava : IVPR, 2009. - 61 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny
Číslo projektu / výskumnej správy: 2234
Anotácia:  Na základe kontraktu s MPSVaR realizoval v priebehu roka 2009 IVPR anonymný dotazníkový prieskum, ktorého cieľom bola analýza financovania výkonu súdnych rozhodnutí v detských domovoch. Prvé dve kapitoly práce poukazujú na vybrané štatistické ukazovatele detských domovov na Slovensku, pravidlá a spôsob prideľovania financií štátnym detským domovom a akreditovaným subjektom. Tretia kapitola mapuje a porovnáva vybrané oblasti financovania štátnych detských domovov a akreditovaných subjektov. Za týmto účelom sme vytvorili elektronický dotazník, ktorý bol rozposlaný všetkým detským domovom na Slovensku. Hlavné okruhy dotazníka skúmali hospodárske správanie sa detských domovov počas roka 2008 - okrem posúdenia prideľovania výšky financií, to bola aj štruktúra rozpočtov - tu nás zaujímali najmä typické a najčastejšie kroky, ktoré detské domovy zvyknú uskutočňovať pri narábaní s finančnými prostriedkami. Konkrétne išlo o spôsoby a výšku doplňovania finančných prostriedkov, položky, ktoré zvyknú detské domovy obmedz
ovať ako prvé, na ktoré zvyknú obyčajne minúť najviac peňazí, alebo tie, ktoré boli v roku 2008 oproti pôvodnému zámeru zvýšené. Okrem toho sme sa zamerali aj na subjektívne výpovede pracovníkov pôsobiacich v detských domovoch, kedy mali priestor na vyjadrenie názorov na doterajšie pravidlá financovania, jeho najproblematickejšie časti, obmedzujúce faktory, financovanie profesionálnych rodín, ako aj možnosť pomenovať najväčší problém financovania detských domovov. V závere sme zosumarizovali tieto názory a navrhli alternatívy na niektoré problémové okruhy financovania.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50095 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Bodnárová, Bernardína - Gerbery, Daniel - Fico, Milan - Holubová, Barbora - Porubänová, Silvia

Východiská a výzvy pre vypracovanie štátnej rodinnej politiky. / Aut. správy Bodnárová, Bernardína; Gerbery, Daniel; Fico, Milan; Holubová, Barbora; Porubänová, Silvia, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2237. Bratislava : IVPR, 2010. - 149 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor štátnej podpory a stratégie sociálnej a rodinnej politiky
Číslo projektu / výskumnej správy: 2237
Anotácia:  Záverečná správa sa venuje empirickým analýzam rôznych oblastí rodinnej politiky. Je rámcovaná analýzou demografických procesov a ich konzekvencií. Venuje sa otázkam sociálnych služieb v kontexte starnutia obyvateľstva, ako aj problematike zlaďovania pracovného a rodinného života mladých rodín. Obsahuje analýzu v oblasti bývania, s dôrazom na podmienky bývania (výskyt deprivácie) a výšku nákladov na bývanie. Správa sa venuje aj vývojovým trendom v oblasti vzdelania, zdravotníctva, migrácie a rodovej rovnosti.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50187 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Gerbery, Daniel - Bodnárová, Bernardína - Bednárik, Rastislav - Fico, Milan

Monitoring národných indikátorov v oblasti chudoby a sociálneho vylúčenia. / Aut. správy Gerbery, Daniel; Bodnárová, Bernardína; Bednárik, Rastislav; Fico, Milan, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2235. Bratislava : IVPR, 2009. - 81 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor sociálnej inklúzie a pomoci v hmotnej núdzi
Číslo projektu / výskumnej správy: 2235
Anotácia:  Záverečná správa prináša údaje o výsledkoch monitorovania národných indikátorov v oblasti chudoby a sociálneho vylúčenia. Ide o prvý monitoring, ktorý bol zrealizovaný na základe výstupov z pilotného projektu Vytvorenie národných indikátorov v oblasti chudoby a sociálneho vylúčenia a návrh spôsobu zabezpečenia ich pravidelného monitorovania a predstavuje nový pohľad v súvislosti s hodnotením sociálnej situácie zraniteľných skupín na Slovensku. Tieto indikátory by mali slúžiť na doplnenie informácií poskytovaných ukazovateľmi odsúhlasenými na úrovni EU. Keďže ide o výstupy prvého monitoringu, správa obsahuje aj kritickú reflexiu použitej metodológie a vecnej náplne národných indikátorov.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50219 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Podpora udržateľnosti bývania u občanov ohrozených bytovou exklúziou. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2247. Bratislava : IVPR, 2010. - 49 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor sociálnej inklúzie a pomoci v hmotnej núdzi
Číslo projektu / výskumnej správy: 2247

Anotácia:  Práca reflektuje otázky bytovej politiky a sociálneho bývania na Slovensku. Stručne popisuje vybrané právne rámce v oblasti podpory bývania, ako na úrovni Európskej únie, tak aj Slovenskej republiky. S pomocou štatistického obrazu bytovej výstavby a hlavných dokumentov ovplyvňujúcich situáciu bývania, mapuje stav vo verejnom nájomnom sektore, opisuje úlohu jednotlivých zložiek pri zabezpečovaní sociálneho bývania a poukazuje na nutnosť jeho definície. Na základe dostupných štúdií z Českej republiky uvádza príklady dobrej praxe a detailnejší opis aplikovania podpory bývania pri jeho zavádzaní do praxe. Štatistika EU-SILC (2007), porovnáva a identifikuje rôzne skupiny domácností a jednotlivcov (v rámci Slovenskej, Českej republiky a Európskej únie) ktoré môžu byť bytovou exklúziou najviac ohrozené ľ a to cez indikátory nákladov na bývanie domácností nachádzajúcich sa v riziku chudoby ako aj indikátorov, ktoré popisujú kvalitu bývania.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50323 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Prekážky zapájania akreditovaných subjektov do opatrení sociálnoprávnej ochrany. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2253. Bratislava : IVPR, 2011. - 106 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny
Číslo projektu / výskumnej správy: 2253
Anotácia:  Skúmanie nastavenia súčasného systému vykonávania opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately prostredníctvom akreditovaných subjektov alebo v spolupráci s akreditovanými subjektmi, s ťažiskom na výkon opatrení zameraných na prácu s rodinou, v prirodzenom rodinnom prostredí a náhradnom rodinnom prostredí. Identifikácia prekážok efektivity nastaveného systému a problémových okruhov v oblasti tvorby a procesu schvaľovania priorít, ich výkonu, systému financovania, efektivity, právnej úpravy. Skúmanie názorov (s ohľadom na zadanú oblasť) zamestnancov úradov práce sociálnych vecí a rodiny, akreditovaných subjektov a obcí.
Kľúčové slová : organizácia sociálnoprávnej ochrany detí; vykonávanie sociálnoprávnej ochrany detí; oddelenia sociálnoprávnej ochrany; obce; akreditované subjekty; ochrana detí sociálno-právna; ochrana detí sociálnoprávna
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50437 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce; rodina
Fico, Milan

Mladí ľudia odchádzajúci z detských domovov a ich uplatnenie sa na trhu práce. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2262. Bratislava : IVPR, 2012. - 140 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, OSSODR
Číslo projektu / výskumnej správy: 2262
Anotácia:  Z detských domov na Slovensku postupne odchádza po dosiahnutí plnoletosti veľké množstvo mladých ľudí, ktorí boli vyňatí zo svojho pôvodného rodinného prostredia. Aj keď nejde o homogénnu skupinu, nezamestnanosť, slabá kvalifikácia a celkovo zvýšené riziko sociálnej exklúzie zasahujú týchto ľudí častejšie ako rovesníkov, vyrastajúcich vo svojich rodinách. Cieľom práce je otestovať vybrané faktory, ktoré môžu svojim vplyvom prispievať k (ne)úspešnosti uplatnenia sa na trhu práce, najmä v priebehu prvých dvoch rokov po odchode z detských domovov. Kľúčovú os tvorí preskúmanie téz transformácie a deinštitucionalizácie. Zamerali sme sa aj na ukazovatele z pôvodných rodín, bývanie a charakteristiky trhu práce.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50566 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Repková, Kvetoslava [profil] - Fico, Milan

Prevalencia násilia páchaného na deťoch vo verejnej mienke na Slovensku. / Aut. správy Repková, Kvetoslava; Fico, Milan, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2273. Bratislava : IVPR, 2013. - 72 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny
Číslo projektu / výskumnej správy: 2273
Anotácia:  Čiastková správa sprostredkováva výsledky prieskumu verejnej mienky zameraného na problematiku rozšírenosti násilia páchaného na detskej populácii do 18 rokov veku na Slovensku a jeho jednotlivých foriem (telesného a psychického týrania, sexuálneho zneužívania a zanedbávania). Zber údajov sa uskutočnil v decembri 2012 ako súčasť multi-klientskeho prieskumu OMNIBUS. V úvodnej časti autorka a autor sprostredkovávajú sociálno-politický kontext prieskumu, predstavujú násilie na deťoch ako ľudsko-právnu agendu riešenú na celosvetovej (OSN), európskej (Rada Európy) a národnej úrovni (Národná stratégia ochrany detí pred násilím). Predstavujú výskum ako súčasť integrovanej stratégie proti násiliu a jeho základné terminologické portfóliu. Nosnú časť práce tvorí informácia o prieskume - jeho metodologickom dizajne, otázkach a výsledkoch. Na záver je zaradená diskusia k vybraným výsledkom.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50581 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Zlepšenie udržateľnosti náhradného rodinného prostredia a monitoring dôvodov predčasného ukončovania náhradnej rodinnej starostlivosti : Záverečná správa z VÚ č. 2262. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2262. Bratislava : IVPR, 2012. - 101 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor štátnej podpory a stratégie sociálnej a rodinnej politiky
Číslo projektu / výskumnej správy: 2262
Anotácia:  Práca identifikuje hlavné dôvody stojace za predčasným ukončovaním náhradnej rodinnej starostlivosti na Slovensku. Ako prvé uvádza výpovede náhradných rodičov, u ktorých bola starostlivosť ukončená predčasne. Porovnaním so skupinou, v ktorej náhradná rodinná starostlivosť prebieha, špecifikuje hlavné dôvody, prečo sa tak stalo. Príčiny ukončení sumarizuje aj optikou pracovníkov sociálnoprávnej ochrany. Text mapuje využívané formy podpory, zameriava sa na hodnotenie a skúsenosti s ich využívaním. Obsahuje výpovede náhradných rodičov na to, čo im najviac chýba, čo najviac oceňujú, námety na zlepšenie a zmenu. Zameriava sa aj na vybrané kvantitatívne ukazovatele. Práca uvádza detailnejší empirický prehľad súvislostí, spájaných s priebehom náhradnej rodinnej starostlivosti. V závere je vyhodnotený SDQ dotazník, zameraný na správanie, emocionálne prežívanie a sociálne vzťahy detí prijatých do náhradných rodín.
Kľúčové slová : starostlivosť náhradná rodinná; predčasné ukončenie náhradnej rodinnej starostlivosti; faktory spájané s predčasným ukončovaním náhradnej rodinnej starostlivosti; SDQ dotazník
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50650 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Prevalencia násilia páchaného na deťoch v Slovenskej republike : Záverečná správa z VÚ č. 2273. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2273. Bratislava : IVPR, 2013. - 202 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, OSSODR
Číslo projektu / výskumnej správy: 2273
Anotácia:  Výskumná správa sa zaoberá prevalenciou násilia páchaného na deťoch. Zhŕňa medzinárodnoprávne východiská a legislatívne aktivity, ktorými je Slovenská republika viazaná pri ochrane detí pred násilím. Mapuje teoretické prístupy a vybrané aktivity zahraničných výskumov. V empirickej časti identifikuje výskyt štyroch základných foriem násilia, analyzuje súvis medzi ich výskytom a desiatimi sociodemografickými (a ďalšími) charakteristikami na reprezentatívnej vzorke 1560 detí 8. a 9. ročníka základných škôl zo všetkých krajov Slovenska. Prináša súhrn hlavných zistení, ich porovnanie so zahraničnými výsledkami a implikácie pre sociálne a verejné politiky.
Kľúčové slová : deti; násilie páchané na deťoch; prevalencia násilia; zanedbávanie detí; násilie na deťoch fyzické ; násilie na deťoch psychické; násilie na deťoch sexuálne ; prevencia zlého zaobchádzania deťmi; charakteristiky sociodemografické
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50665 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Skúmanie systému sociálnej ochrany detí pred násilím v rodinnom prostredí : Výstup z expertných skupinových stretnutí : (spracované pre Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia páchanom na deťoch). / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. Bratislava : IVPR, 2015. - 48 s.

Anotácia:  Dáta zo Slovenska (Slonad, 1998; Prevalencia násilia páchanom na deťoch v Slovenskej republike, IVPR, 2013), ako aj medzinárodné údaje (Hidden in Plain Sight, A Statistical Analysis of Violence against Children, UNICEF, 2014) poukazujú na vysokú prevalenciu násilia páchanom na deťoch nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Porovnanie údajov z prieskumov s oficiálne dostupnými údajmi vo výkazoch sociálnoprávnej ochrany ukazuje, že súčasný systém ochrany detí zachytáva iba špičku ľadovca reálneho výskytu násilia a kontrastuje tak s dostupnými domácimi aj zahraničnými prieskumami. O väčšine detí, konfrontovaných so sexuálnym zneužívaním, fyzickým a psychickým týraním alebo zanedbávaním v rodinnom prostredí, sa vôbec nevie.
V spolupráci s Národným koordinačným strediskom na ochranu detí pred násilím sme preto v troch krajoch Slovenska zorganizovali skupinové stretnutia kľúčových aktérov - tí prichádzajú s deťmi do prvého kontaktu a na potenciálne násilie páchané na deťoch môžu buď upozorniť, zo zákona ho riešiť alebo poskytnúť deťom ochranu. Stretnutí sa zúčastnili pracovníci a pracovníčky sociálnoprávnej ochrany, škôl, samospráv, pedagogicko-psychologických poradní, obcí, mestských častí, mimovládnych organizácií, krízových stredísk, lekárskej obce, polície a prokuratúry. Hlavným cieľom bolo zistiť, ako sa riešia prípady násilia na deťoch v praxi. Predmetom výskumu boli otázky, týkajúce sa vyhľadávacej činnosti a koordinácie postupov podieľajúcich sa na ochrane detí pri podozrení z ich týrania, sexuálneho zneužívania, zanedbávania, psychického alebo fyzického násilia.
Najdôležitejšie problémy, s ktorými sa zamestnanci a zamestnankyne stretávajú, sú zosumarizované do štyroch tematických okruhov. Prvý sa zaoberá praxou vyhľadávacej činnosti a vybranými dôvodmi, prečo je v porovnaní s údajmi z domácich a zahraničných prieskumov malý počet oficiálne evidovaných a riešených prípadov. Druhý tematický okruh popisuje systémové bariéry spolupráce pri riešení podnetov podozrení z násilia na deťoch. V treťom okruhu sú uvedené oblasti, ktoré boli v priebehu diskusie reflektované ako zásadné. Tieto sa primárne netýkali vzájomnej koordinácie, ale spontánneho reflektovania prekážok súčasnej praxe. Ďalšia časť obsahuje sumarizačnú tabuľku, poskytujúcu prehľad reflektovaných oblastí v jednotlivých profesiách. V závere sú zhrnuté možné príklady dobrej praxe a dodatočne zaslané návrhy na zefektívnenie opatrení a prístupov v ochrane detí pred násilím.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50745 k dispozícii

Výskumná oblasť: iné
Ondrušová, Darina - Gerbery, Daniel - Fico, Milan - Filadelfiová, Jarmila - Grandtnerová, Lenka - Lorenc, Ivan

Ľudia bez domova: príprava a realizácia empirického výskumu, analýza nástrojov prevencie a riešenia bezdomovectva. / Aut. správy Ondrušová, Darina; Gerbery, Daniel; Fico, Milan; Filadelfiová, Jarmila; Grandtnerová, Lenka; Lorenc, Ivan, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 132 s. + príl.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia sociálnej a rodinnej politiky
Anotácia:  Cieľom predkladanej správy je prezentovať poznatky získané v rámci 1. etapy výskumného projektu zameraného na prevenciu a riešenie bezdomovectva v SR, ktorá prebiehala v roku 2015. Na Slovensku doposiaľ nebola téma bezdomovectva ako jedného z najextrémnejších foriem chudoby a sociálneho vylúčenia vo verejných politikách systematickejšie reflektovaná. Od tohto faktu sa odvíjalo aj obsahové zameranie 1. etapy výskumného projektu.
Výskumná správa sa člení do štyroch kapitol. V prvej kapitole sú predstavené východiská vzniku ETHOS typológie ako konceptuálnneho rámca diskusií o bezdomovectve. Zároveň sa prezentujú obsahové charakteristiky jednotlivých operačných kategórií ETHOS typológie a navrhujú sa národné kategórie. Ďalšia kapitola približuje bezdomovectvo v SR z hľadiska dostupných zdrojov dát, akými sú najmä Sčítanie obyvateľov, domov a bytov z roku 2011 a štatistické zisťovanie EU SILC. Následne sa venujeme analýze verejných politík v kontexte prevencie straty bývania z vlastného, prenajatého či nelegálneho obydlia. Rovnako sa v správe analyzujú opatrenia na podporu prevencie bezdomovectva pri prepúšťaní osôb z inštitucionálnej starostlivosti, najmä zo zariadení ústavnej starostlivosti o deti, zo zariadení na výkon trestu odňatia slobody či výkon väzby a zo zdravotníckych zariadení.
V poslednej kapitole prezentujeme výsledky vlastného empirického prieskumu medzi organizáciami poskytujúcimi služby ľuďom bez domova, ktorý sa okrem iného týkal hodnotenia dostupnosti a kvality poskytovaných služieb, rôznych organizačných aspektov ich činnosti vrátane problémov s finančným zabezpečením, ako aj možností zberu dát a monitoringu bezdomovectva v budúcnosti.
V nadväznosti na predstavenú konceptualizáciu bezdomovectva sa v rámci 2. etapy výskumného projektu pre rok 2016 plánuje uskutočniť sčítanie a prieskum ľudí bez domova na území mesta Bratislava.
Výskumná úloha vychádzala z Uznesenia Európskeho parlamentu zo 16. januára 2014 o stratégii EÚ v oblasti bezdomovstva, ako aj z revidovanej Európskej sociálnej charty Rady Európy, najmä z jej článku 31.
Kľúčové slová : ETHOS typológia bezdomovectva a vylúčenia z bývania; typológia ETHOS; odhad počtu ľudí bez domova; EU SILC; prevencia straty bývania; ukončovanie starostlivosti deťom v detských domovoch ; služby pre ľudí bez domova; ľudia bez domova; bezdomovci; bezdomovectvo
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50866 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Determinanty násilia páchaného na deťoch. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. Bratislava : IVPR, 2016. - 29 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Príspevok sa zaberá faktormi asociujúcimi s násilím páchanom na deťoch. Rozširuje poznatky z pôvodne reprezentatívneho prieskumu, ktorý realizoval Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR) v roku 2013 na vzorke detí 8. a 9. ročníkov. Vymedzuje teoretické východiská skúmania a vybrané výsledky prieskumov, ktoré sa už na Slovensku realizovali.
Predstavuje integratívny model Belskeho, ktorý popisuje štyri všeobecné oblasti a základné ukazovatele signalizujúce rizikové okolnosti násilia páchanom na deťoch. Vybrané indikátory Belskeho porovnávame so zisteniami IVPR. Následne sú vymedzené štyri formy násilia (s poukázaním na obmedzenia empirického skúmania najmä v prípade zisťovania vystavenia detí zanedbávaniu), základná prevalencia, štruktúra jednotlivých foriem a výsledky troch typov analýz. Hlavným cieľom bolo zistiť, aké individuálne charakteristiky detí a okolnosti zo strany rodinného prostredia, z ktorého deti pochádzajú asociujú s výškou podielového výskytu násilia, s pomerom šancí a s rozsahom uvedených oblastí.
Na záver sú zhrnuté limity zvoleného prístupu, interpretačné možnosti výsledkov a implikácie v sociálnych a verejných politikách.
Kľúčové slová : násilie na deťoch; násilie páchané na deťoch; prevalencia násilia; zanedbávanie; situácie zanedbávania; násilie fyzické; zneužívanie sexuálne; charakteristiky detí individuálne; charakteristiky rodové; faktory vplývajúce na násilie
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50887 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Ondrušová, Darina - Gerbery, Daniel - Fico, Milan - Filadelfiová, Jarmila - Csomor, Gábor

Záverečná správa z výskumu a sčítania ľudí bez domova na území mesta Bratislavy v roku 2016. / Aut. správy Ondrušová, Darina; Gerbery, Daniel; Fico, Milan; Filadelfiová, Jarmila; Csomor, Gábor, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2016-31.12.2016. Bratislava : IVPR, 2016. - 83 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia sociálnej a rodinnej politiky
Anotácia:  Záverečná správa z výskumu a sčítania ľudí bez domova na území mesta Bratislavy predstavuje metodologické východiská a výsledky historicky prvého zisťovania o ľuďoch bez domova v hlavnom meste SR.
K hlavným cieľom výskumu a sčítania patrilo zistiť dolnú hranicu počtu ľudí bez domova v Bratislave a na základe dotazníkového prieskumu získať poznatky o príčinách straty bývania, socio-demografických charakteristikách, preferovaných oblastiach pomoci a ďalších vybraných oblastiach života ľudí bez domova. Vymedzenie ľudí bez domova sa vo výskume a sčítaní odvíjalo od medzinárodne uplatňovanej ETHOS typológie bezdomovectva a vylúčenia z bývania. Aj v zmysle tejto typológie je v správe venovaná osobitná pozornosť osobám sčítaným na ulici a v nocľahárňach, a osobám sčítaným v zariadeniach krátkodobého ubytovania. Súčasťou záverečnej správy je tiež reflexia procesného zabezpečenia výskumu a sčítania z pohľadu kľúčových aktérov, ktorými boli Inštitút pre výskum práce a rodiny, Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy, mimovládne organizácie poskytujúce služby ľuďom bez domova, ako aj sčítací komisári ľ dobrovoľníci.
Kľúčové slová : výskum; sčítanie; sčítanie ľudí bez domova; bezdomovectvo; ľudia bez domova; Bratislava; ľudia sčítaní na ulici; ľudia sčítaní v nocľahárňach; podmienky bývania; zariadenia krátkodobého ubytovania
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50898 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Skúmanie útekov/miznutí odlúčených detí z detského domova pre maloletých bez sprievodu. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2017-31.12.2017. Bratislava : IVPR, 2017. - 27 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Na maloletých migrantov bez sprievodu upozornila na Slovensku Liga ľudských práv v pozičnom dokumente Miznúce deti. Cieľom bolo vyvolať záujem a diskusiu o neplnoletých deťoch z tretích krajín (štátov mimo Európskej únie), nájdených na území Slovenska bez vlastných rodičov.
Je evidentný fakt, že deti patria medzi najzraniteľnejšie kategórie migrantov. Prvotné nájdenie dieťaťa je charakteristické viacerými negatívnymi súvislosťami: neprítomnosť rodičov počas celej alebo časti cesty, odkázanosť na mocenskú svojvôľu anonymných dospelých, neznáma minulosť, jazyková bariéra, kultúrne odlišnosti, hrozba zneužívania. Aj keď je krajina, v ktorej sa deti nájdu, zodpovedná za pomoc a ich ochranu, nie je vôbec isté, že sa tak aj v plnej miere stane. Je tomu tak z dvoch hlavných príčin.
Prvou je, že po nájdení prichádza po niekoľkých dňoch k strate/úteku. Deti nestihnú prejsť procedúrami ďalších opatrení, ktorých cieľom je ich ochrana a pomoc. Ešte pred komplexnou realizáciou opatrení na zabránenie zmiznutiam, utečú a o ich ďalšom osude sa nevie. Ak sa tak nestane, ide o výnimočnú situáciu. Za hlavný dôvod sa považuje neochota ostať na Slovensku, ktoré je považované iba za tranzitnú, ale nie cieľovú krajinu. Druhou príčinou je nízka pravdepodobnosť poskytnutia medzinárodnej ochrany. Ak aj k procedúre právneho schvaľovania azylu alebo doplnkovej ochrany príde, nie je veľká šanca, že právny status utečenca bude priznaný. Je to tak napriek tomu, že za odlúčením od rodičov a dlhou cestou z krajiny pôvodu stoja skôr push ako pull faktory.
Detská migrácia predovšetkým nie je výsledkom rovesníckej prestíže, dobrodružstva, vyslania za prácou, alebo iba dôsledok očakávaných životných vyhliadok v niektorej z krajín Európskej únie. Možno predpokladať jej vynútený charakter, najmä v dôsledku negatívnych spoločenských súvislostí v krajine pôvodu. Poskytnutie medzinárodnej ochrany sa pritom považuje za jednu z alternatív trvalých riešení, poskytujúcich deťom ochranu a stabilitu do budúcnosti.
Príspevok sa zaoberá okolnosťami, ktoré súvisia s dĺžkou doby, počas ktorej príde z detského domova k útekom/miznutiam a špecifikuje okolnosti, za akých k tomu dochádza. Predpokladáme, že čím je dieťa v detskom domove umiestené dlhšie, tým je charakter opatrení účinnejší. Na základe zozbieraných údajov, ktoré poskytli Inštitútu pre výskum práce a rodiny sociálni pracovníci z detského domova pre maloletých bez sprievodu, sme tému útekov/miznutí analyzovali vo viacerých kontextoch.
Kľúčové slová : deti; migranti; migrácia; deti z detských domovov; domovy detské; maloletí bez sprievodu; úteky detí z detského domova; miznutia detí z detského domova; úteky; deti odlúčené
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50957 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina; trh práce
Fico, Milan

Práca s deťmi v detských domovoch a ich pracovné uplatnenie po odchode, so zameraním na aktivity, ktoré sa s deťmi realizujú v detskom domove : Práca s deťmi v detských domovoch a (ne)zamestnanosť. Správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2017-31.12.2017. Bratislava : IVPR, 2017. - 51 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Cieľom príspevku je zistiť, ako práca s deťmi v detských domovoch vplýva na nájdenie si zamestnania po ukončení náhradnej starostlivosti, v prvých rokoch samostatného života. Ako prvé vymedzujeme pojem inštitucionálnej starostlivosti, vývoj ochrany detí v historickej perspektíve a možnosti budúcich trendov. Zameriavame sa na prostredie detských domovov s presahom na detailnejší opis rizík spájaných s prechodom do samostatného života.
Hlavným cieľom je bližší pohľad na individuálne plány rozvoja osobnosti dieťaťa (IPROD), ktoré v detských domovoch tvoria základ pracovných aktivít s deťmi.
IPROD zvykne obsahovať okruhy starostlivosti, sociálnej práce s rodinou a prípravy na odchod. Najskôr mapujeme skúsenosti s praktickými činnosťami, na ktorých deti s vychovávateľmi/sociálnymi pracovníkmi(čkami) spoločne pracovali. Zaujímalo nás, na ktorý typ aktivít bol kladený najväčší dôraz a ako súvisia s nájdením si pracovného uplatnenia. V plánoch sociálnej práce s rodinou mapujeme spôsoby práce s rodinnými príslušníkmi a úlohu rodiny pri odchode do samostatného života. V texte berieme do úvahy aj činnosti uvádzané v plánoch osamostatnenia.
Špecifický dôraz je kladený na desať rizikových faktorov u detí. Tieto definujú niektoré najzávažnejšie problémy a charakteristiky, ktoré môžu byť okolím vnímané buď ako stigma alebo v rôznej miere spoluvytvárať ďalšie životné/pracovné trajektórie. Zisťujeme, ako budú diferencovať skúsenosti s aktivitami počas umiestnenia a ako súvisia s intenzitou, s ktorou sa deťom vychovávatelia/ky v detských domovoch venujú. Je tak možné spoznať detailnejší obraz, hovoriaci o preferencii pracovných činností v závislosti od rôznych problémov detí.
Posledná časť sa zameriava na dve kontextuálne okolnosti - vek v čase odchodu zo zariadenia a formu prvého bývania. Hlbšie popisuje ich vzťah s pracovným uplatnením v kombináciách s desiatimi rizikovými faktormi.
Kľúčové slová : deti; domovy detské; práca s deťmi v detských domovoch; plán rozvoja osobnosti dieťaťa; plán individuálny; prechod do samostatného života; odchod z detského domova; zamestnanosť
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 51004 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan - Ondrušová, Darina - Škobla, Daniel

Prieskum nájomného bývania a mestských ubytovní v okresných mestách SR. / Aut. správy Fico, Milan; Ondrušová, Darina; Škobla, Daniel, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. Bratislava : IVPR, 2019. - 35 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Predkladaný materiál prezentuje zistenia prieskumu zameraného na nájomné bývanie a prevádzkovanie mestských ubytovní ako jedného z nástrojov riešenia bytovej núdze v okresných mestách SR za apríl 2019. Obsahuje dáta o počtoch mestských nájomných bytov a nájomných bytov na komerčnom trhu, ktoré boli ponúkané na prenájom prostredníctvom realitných kancelárií. Rovnako informuje o počte neobsadených bytov; počte žiadateľov o byt; o priemernej výške mesačného nájomného. V prípade mestských ubytovní sa zameriava na kvalifikovaný odhad profilu ich klientov a na ďalšie vybrané ukazovatele.
Dáta boli získané od okresných miest na základe žiadosti o slobodný prístup k informáciám a v prípade ubytovní prostredníctvom dotazníkového prieskumu medzi vedúcimi pracovníkmi. Údaje o bytoch na komerčnom trhu pochádzajú z portálu Cenovej mapy nehnuteľností. Cieľom prieskumu bolo zmapovať súčasný stav dostupnosti nájomného bývania a poskytovania ubytovania v mestských ubytovniach v okresných mestách SR. Výsledky ukazujú, v ktorých mestách je problém s nízkou dostupnosťou nájomného bývania najvypuklejší.
Kľúčové slová : bývanie; dostupnosť bývania; byty nájomné; byty na prenájom; ubytovne mestské; mestá okresné; výška nájomného; príspevok na bývanie
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 51058 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT