Knižnica DISSO
Mesežnikov, Grigorij - Kocúr, Miroslav - Csomor, Gábor - Wciseł, Wojciech - Vít, Michal

Extremism vs. Democracy in Central Europe = Extrémizmus verzus demokracia v strednej Európe. Problémy, skúsenosti, výzvy : Issues, Experiences, Challenges. / Mesežnikov, Grigorij; Kocúr, Miroslav, Csomor, Gábor, Wciseł, Wojciech, Vít, Michal. - 1. vyd. - Bratislava : IVO, 2015. - 153 s. - ISBN 978-80-89345-53-3.
eng

Anotácia:  Inštitút pre verejné otázky vydal v novembri 2015 svoju novú analytickú publikáciu ľ knihu v anglickom jazyku Extremism vs. Democracy in Central Europe: Issues, Experiences, Challenges (editori Grigorij Mesežnikov a Miroslav Kocúr). Publikácia vznikla ako výstup projektu Extrémizmus vo verejnom diskurze a politických hnutiach strednej Európy.
Autori zo štyroch vyšehradských krajín sa v knihe venujú historickým, politickým, ideologickým a socio-kultúrnym súvislostiam fenoménu pravicového extrémizmu v strednej Európe, pravicovo-extrémistickej a radikálno-nacionalistickej scéne v jednotlivých krajinách V4 a trendom v súčasnom verejnom diskurze o nacionalizme.
Politický extrémizmus má širší historický a sociálny kontext, z tohto dôvodu sa v jednotlivých krajinách V4 vyskytujú príbuzné faktory, ktoré sú základom extrémistických prejavov vo verejnom a politickom živote. Sú medzi nimi politizujúce hyperbolizovanie národných symbolov, nejednoznačná či priam konfliktná interpretácia minulosti, revanšistické postoje vo vzťahu k časti spoločnosti, tradície nacionalistickej politiky, konfesionálne konflikty, a tieto formy sú prepojené s odporom voči liberálno-demokratickému západu.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50869 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Csomor, Gábor

Prieskum dopadov zmien v poskytovaní príspevku na bývanie v rámci pomoci v hmotnej núdzi. / Csomor, Gábor. - Bratislava : IVPR, 2016.

Cieľ: Výskumná úloha poskytne na základe empirických zistení náhľad na dopady zmien v poskytovaní príspevku na bývanie v rámci pomoci v hmotnej núdzi vo vzťahu k zmenám vo vzťahu k zákonu 417/2013 Z. z.
Zdôvodnenie: Zákon o pomoci v hmotnej núdzi 417/2013 Z. z. stanovil niektoré zásadné zmeny týkajúce sa poberania príspevku na bývanie v rámci pomoci v hmotnej núdzi. Reálne dopady zmien však doposiaľ neboli zmapované a tvorcom politík tak nebola poskytnutá dôležitá spätná väzba o bariérach a možnostiach pri implementácii tohto opatrenia v praxi. Výskumná úloha realizovaná kvalitatívnymi metódami poskytne pohľad na sociálnu prax na lokálnej úrovni vo vzťahu k týmto zmenám v zákone a umožní monitorovať a vyhodnotiť efektívnosť opatrenia.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel - Csomor, Gábor - Ondrušová, Darina

Analýza systému viacstupňového prestupného bývania (so zameraním na existujúce formy poskytovaného bývania) a porovnanie s prístupom "housing first". / Aut. správy Škobla, Daniel; Csomor, Gábor; Ondrušová, Darina, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2016-31.12.2016. Bratislava : IVPR, 2016. - 48 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia sociálnej a rodinnej politiky
Anotácia:  Výskumná správa sa zaoberá komparáciou dvoch prístupov k riešeniu dlhodobého bezdomovectva predovšetkým z hľadiska dostupnosti bývania - systému prestupného bývania a housing-first. V prvej časti sú predstavené teoretické východiská obidvoch prístupov, so zameraním na ich hlavné princípy a modifikácie, ako aj najčastejšie kritické argumenty voči každému z nich. V ďalších troch častiach sú priblížené skúsenosti s uplatňovaním týchto prístupov - najskôr v Českej Republike a Rakúsku na základe dostupnej odbornej literatúry, a ďalej v dvoch prípadových štúdiách mesta Dolný Kubín a mesta Brno - na základe vlastného terénneho výskumu.
Súčasťou výskumnej správy sú závery a odporúčania s ohľadom na uplatniteľnosť daných prístupov v podmienkach SR. V rámci nich okrem iného konštatujeme, že z hľadiska udržania bývania po ukončení poskytovania podpory v programe má podstatne vyššiu mieru úspešnosti prístup housing-first a projekty založené na bývaní ako prvom kroku, ktorého uplatňovanie sa v európskych mestách stále viac rozširuje. Zároveň uplatňovanie systému prestupného bývania v slovenských (ale aj českých) mestách, ktoré sú prezentované ako príklady dobrej praxe, často nezodpovedá skutočným princípom prestupného bývania, keďže sa jednak systémovo nezaoberajú pomocou klientom bez domova s duševným ochorením či závislosťou na návykových látkach a okrem toho im chýba, prípadne je pre klientov takmer nedostupný najvyšší stupeň, nájomné byty.
Kľúčové slová : bývanie; bývanie prestupné; systém prestupného bývania; housing first; byty nájomné; byty nájomné obecné; ľudia bez domova; práca sociálna s klientom; Dolný Kubín; rapid re-housing; Brno
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50897 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Ondrušová, Darina - Gerbery, Daniel - Fico, Milan - Filadelfiová, Jarmila - Csomor, Gábor

Záverečná správa z výskumu a sčítania ľudí bez domova na území mesta Bratislavy v roku 2016. / Aut. správy Ondrušová, Darina; Gerbery, Daniel; Fico, Milan; Filadelfiová, Jarmila; Csomor, Gábor, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2016-31.12.2016. Bratislava : IVPR, 2016. - 83 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia sociálnej a rodinnej politiky
Anotácia:  Záverečná správa z výskumu a sčítania ľudí bez domova na území mesta Bratislavy predstavuje metodologické východiská a výsledky historicky prvého zisťovania o ľuďoch bez domova v hlavnom meste SR.
K hlavným cieľom výskumu a sčítania patrilo zistiť dolnú hranicu počtu ľudí bez domova v Bratislave a na základe dotazníkového prieskumu získať poznatky o príčinách straty bývania, socio-demografických charakteristikách, preferovaných oblastiach pomoci a ďalších vybraných oblastiach života ľudí bez domova. Vymedzenie ľudí bez domova sa vo výskume a sčítaní odvíjalo od medzinárodne uplatňovanej ETHOS typológie bezdomovectva a vylúčenia z bývania. Aj v zmysle tejto typológie je v správe venovaná osobitná pozornosť osobám sčítaným na ulici a v nocľahárňach, a osobám sčítaným v zariadeniach krátkodobého ubytovania. Súčasťou záverečnej správy je tiež reflexia procesného zabezpečenia výskumu a sčítania z pohľadu kľúčových aktérov, ktorými boli Inštitút pre výskum práce a rodiny, Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy, mimovládne organizácie poskytujúce služby ľuďom bez domova, ako aj sčítací komisári ľ dobrovoľníci.
Kľúčové slová : výskum; sčítanie; sčítanie ľudí bez domova; bezdomovectvo; ľudia bez domova; Bratislava; ľudia sčítaní na ulici; ľudia sčítaní v nocľahárňach; podmienky bývania; zariadenia krátkodobého ubytovania
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50898 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel - Csomor, Gábor - Filadelfiová, Jarmila

Zmeny v systéme pomoci v hmotnej núdzi a prieskum dopadov zmien v poskytovaní príspevku na bývanie v rámci pomoci v hmotnej núdzi. / Aut. správy Škobla, Daniel; Csomor, Gábor; Filadelfiová, Jarmila, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2016-31.12.2016. Bratislava : IVPR, 2016. - 75 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia sociálnej a rodinnej politiky
Anotácia:  Predkladaný materiál je záverečná správa z dvoch výskumných úloh: "Zmeny v systéme pomoci v hmotnej núdzi" a "Prieskum dopadov zmien v poskytovaní príspevku na bývanie v rámci pomoci v hmotnej núdzi". Rozhodnutie spojiť dve výskumné úlohy do jedného celku vychádzalo z faktu, že príspevok na bývanie tvorí súčasť pomoci v hmotnej núdzi (PvHN) a nie je možné komplexne analyzovať jeho poskytovanie oddelene.
Predkladaná správa teda poskytuje pohľad na zmeny v PvHN vo vzťahu k zákonu 417/2013 Z. z. a náčrt praktík v poskytovaní PvHN na základe terénneho výskumu. Výskumníkov zaujímali najmä zmeny zamerané na aktivizáciu a motiváciu osôb v systéme, ktoré boli prijaté v roku 2013 s deklarovaným cieľom lepšieho uplatnenia sa na trhu práce a zlepšenia príjmovej situácie. Medializované informácie, ale aj diskusie odbornej verejnosti prinášajú rozporuplné názory na implementovanie zákona č. 417/2013 Z. z. na lokálnej úrovni. Doposiaľ však nebola pre tvorcov politík poskytnutá solídna spätná väzba vo forme poznatkov na základe nezávislého výskumu. Najmä o praktikách pri implementácii zákona sa na centrálnej úrovni vie pomerne málo. Táto správa sa preto snaží poskytnúť spätnú väzbu pre tvorcov politík vo vzťahu k celkovému procesu aktivizácie a motivácie osôb v tomto systéme. Riešenie výskumnej úlohy bolo založené na interdisciplinárnom prístupe a výskumný tím kombinoval dve skupiny metód - kvantitatívne a kvalitatívne.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50919 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina; trh práce
Csomor, Gábor - Škobla, Daniel

Dopady aktivačných prác na nezamestnaných. / Csomor, Gábor; Škobla, Daniel. - Bratislava : IVPR, 2017.

Cieľom úlohy je zhodnotiť dopad aktivačných prác na šance dlhodobo nezamestnaných nájsť uplatnenie na trhu práce. S využitím administratívnych mikrodát sa bude kvantifikovať pravdepodobnosť opustenia registra uchádzačov o zamestnanie a vstúpenie na otvorený trh práce, v porovnaní s klientmi, ktorí na programe neparticipovali. Analýza poskytne aj ďalšie informácie o profile týchto skupín z hľadiska, ich geografických, sociálnych a demografických charakteristík.
Výskumná úloha vychádza z Odporúčaní Komisie (Country Specific Recommendations), v ktorých sa konštatuje nedostatok systematickej evaluácie a analýzy dopadov v oblasti aktívnych opatrení na trhu práce. Konkrétne, pozornosť sa upriamuje na zhodnotenie dopadov aktivačných prác, v ktorých participuje signifikantná časť dlhodobo nezamestnaných.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: rodina
Csomor, Gábor

Cost benefit analýza prístupu "housing first". / Csomor, Gábor. - Bratislava : IVPR, 2017.

Výskumná úloha vychádza z verejnej diskusie o návrhoch obsiahnutých v Koncepcii štátnej bytovej politiky do roku 2020, ktoré sa týkajú sektora nájomného sociálneho bývania. Ako jedna z alternatív voči formulovaným návrhom (najmä voči budovaniu systému prestupného bývania) sa zvykne uvádzať tzv. "housing first" prístup. Analýza nákladov a výnosov "housing first" prístupu bude založená na porovnaní dvoch potenciálnych scenárov: scenára, ktorý predpokladá vybudovaný systém na základe princípu "housing first" a scenár postavený na preferencii prestupného bývania. Výsledky analýz by mali ukázať, ktorý z ciest je ekonomicky výhodnejšia pre mesto Bratislava a prispieť tak k budovaniu politík založených na empirických poznatkoch.
Výskumná úloha je rámcovaná Koncepciou štátnej bytovej politiky do roku 2020.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: iné
Csomor, Gábor

Porovnávanie nákladov bezdomovectva a bývania s podporou v Bratislave. / Aut. správy Csomor, Gábor.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2017-12.31.2017. Bratislava : IVPR, 2017. - 44 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Tento výskum porovnáva, koľko stojí štát a samosprávy poskytovanie pomoci pre osobu, ktorá je bez domova a koľko by ich stálo, keby tá istá osoba bola umiestnená do trvalého bývania s podporou.
Na základe prehľadov dostupných výročných a štatistických správ, ako aj rozhovorov s vybranými poskytovateľmi služieb v meste Bratislava, správa modeluje náklady pre dva scenáre s pomocou piatich vinet - teoretických prípadov osôb bez domova.
V prvom scenári vypočítavame náklady na sociálne služby, zdravotné služby a zariadenia výkonu súdneho rozhodnutia, s ktorými ľudia v situácii bez domova často prichádzajú do kontaktu. V druhom scenári je všetkým piatim osobám poskytnuté bývanie s podporou a odhadujeme náklady na túto intervenciu tak, že zohľadňujeme náklady nájomného bývania a očakávanej následnej starostlivosti. Výsledky výskumu ukazujú, že v prípade, ak má osoba aspoň jedno dieťa v detskom domove, alebo sa dostane do väzenia na výkon najkratšieho trestu odňatia slobody, tak sú náklady na poskytovanie bývania s podporou na osobu za rok nižšie ako náklady na riešenie dôsledkov bezdomovectva. Tieto zistenia majú dôsledky pre tvorbu politík zameraných na ľudí bez domova, ktorí často prichádzajú do kontaktu so zariadením výkonu súdneho rozhodnutia ako napríklad páchatelia opakovaných trestných činov alebo slobodné matky a páry sviacerými deťmi.
V týchto prípadoch by bol program housing first alebo rapid re-housing nielen schopný účinne prekonať bezdomovstvo, ale aj šetriť verejné peniaze.
Kľúčové slová : bezdomovectvo; bezdomovci; náklady; analýza nákladov; bývanie; bývanie s podporou; bývanie podporované; Bratislava; housing first; rapid re-housing
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50951 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT