Knižnica DISSO
Karlovská, Dušana - Krokavcová, Natália - Králová, Sylvia

Bezpečný ženský dom ako nástroj uplatňovania ľudských práv žien a detí. / Karlovská, Dušana; Krokavcová, Natália, Králová, Sylvia. - 1. vyd. - Košice : Fenestra, 2009. - 51 s. - ISBN 978-80-969884-2-6.
slo

Anotácia:  Súčasné štúdie ukazujú, že jedna štvrtina až jedna tretina žien v Európe je vystavená násiliu zo strany jednotlivcov z ich bezprostredného sociálneho prostredia. Až na niekoľko výnimiek sú páchateľmi muži: partneri, manželia, otcovia, lebo bratia. Ak vezmeme do úvahy socio-ekonomické podmienky, ktoré v našej spoločnosti prevažujú, sú mnohé ženy, ktoré týra člen rodiny nútené odísť z domu, aby unikli násiliu, mohli chrániť svoj život a hľadať ochranu a bezpečie. Veľkú časť z nich v mnohých európskych krajinách prijímajú bezpečné ženské domy, ktoré sú kľúčovými inštitúciami v boji proti násiliu páchanému na ženách a deťoch. Bezpečné ženské domy sú dôležitým faktorom spoločenského rozvoja nielen tým, že poskytujú ženám a deťom bezpečné prostredie, ale aj presadzovaním rovnakých práv a príležitostí pre ženy a mužov, ako aj základných ľudských práv.
V Európe bol spoločenský problém násilia páchaného na ženách a deťoch zo strany mužov marginalizovaný ako tabuizovaná téma až do začiatku 70-tych rokov, vo východnej Európe do začiatku 90-tych rokov. Úplne prvý bezpečný ženský dom bol založený v roku 1972 v Londýne. Na Britských ostrovoch otvorili ďalšie bezpečné ženské domy skôr, než sa ženské hnutie rozšírilo do západnej, strednej a severnej Európy a neskôr do južnej Európy, až nakoniec, po páde železnej opony, do krajín východnej a juhovýchodnej Európy. V súčasnosti je v celej Európe asi 1500 bezpečných ženských domov. Mnohé európske krajiny - najmä krajiny južnej a východnej Európy - však doteraz trpia nedostatkom bezpečných ženských domov, ktoré by ženám a ich deťom poskytli ochranu. Ženy, ktoré sa rozhodnú založiť bezpečný ženský dom, musia často zdolávať neprekonateľné prekážky: nedostatok finančnej podpory alebo politickej vôle na strane štátnych alebo samosprávnych orgánov.
Na Slovensku nemáme bezpečné ženské domy. Máme zariadenia sociálnej pomoci, ktoré čiastočne suplujú potrebu bezpečných ženských domov. Samotné poskytovanie nechráneného ubytovania pre ženy zažívajúce násilie a ich deti nestačí. Kľúčovým prvkom, ktorý bezpečné ženské domy ženám a ich deťom poskytujú, je posilnenie k tomu, aby prevzali kontrolu nad svojím životom. Ženy a deti, ktoré žijú v bezpečnom ženskom dome, by mali nakoniec znovu získať pocit, že žijú v bezpečí.
Cieľom projektu bolo otvoriť dialóg so štátnymi inštitúciami o bezpečných ženských domoch a zvýšiť uplatniteľnosť práv žien a detí, ktoré zažívajú násilie.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50000 k dispozícii

Knižnica DISSO
Bohony, Barbara - Brnová, Tatiana - Buksová, Elena - Danková, Eva - Durbáková, Vanda - Fuchsová, Nicole - Holubová, Barbora - Karlovská, Dušana - Kováčová, Mariana - Milanová Vendleková, Martina - Sejková, Apolónia - Skoumalová, Ivana

Štandardy komeplexnej podpory a ochrany žien zažívajúcich násilie. / Bohony, Barbara; Brnová, Tatiana, Buksová, Elena, Danková, Eva, Durbáková, Vanda, Fuchsová, Nicole, Holubová, Barbora, Karlovská, Dušana, Kováčová, Mariana, Milanová Vendleková, Martina, Sejková, Apolónia, Skoumalová, Ivana. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2015. - 153 s. - (Podpora eliminácie a prevencie násilia na ženách) - ISBN 978-80-7138-145-7.
SLO

Anotácia:  Predkladaný dokument je východiskovým a ideovým dokumentom pre nastavovanie účinnej podpory a ochrany žien zažívajúcich násilie a ich detí. Štandardy špecializovaných podporných služieb boli vypracované ako jedna z úloh Národného akčného plánu pre prevenciu a elimináciu násilia na ženách na roky 2014 ľ 2019 a zároveň jeden z výstupov Národného projektu Podpora eliminácie a prevencie násilia na ženách. Dokument obsahuje krátku históriu vývoja problematiky násilia páchaného na ženách a vývoj špecializovaných podporných služieb na Slovensku a v zahraničí. Transparentne popisuje participatívny proces vytvárania dokumentu ľ metódy práce a účely - využitie štandardov. Kľúčovými pre aplikáciu štandardov v praxi sú ľudskoprávne, feministické a rodové východiská a analýza základných princípov špecializovanej podpory a ochrany.
Dokument sa potom zameriava na dizajn komplexného systému podpory a ochrany žien pred násilím a ich detí, načrtávajúc úlohu zastrešujúceho Koordinačno-metodického centra a jednotlivých druhov podpory a ochrany. Za základné druhy podpory a ochrany sú považované národná telefonická linka a iné telefonické linky, bezpečné ženské domy, poradenské centrá pre ženy, poradenské centrá pre ženy so skúsenosťou so znásilnením a intervenčné tímy. Jednotlivé druhy špecializovanej podpory a ochrany majú rôznu mieru rozpracovania vzhľadom na doterajšie praktické skúsenosti na Slovensku. Štandardy jednotlivých druhov podpory a ochrany obsahujú základné vymedzenie, špecifické ciele, čo sa v danom druhu podpory a ochrany poskytuje a štandardy, ktorými sú ciele napĺňané. Štandardy obsahujú aj odhad potreby a kapacity jednotlivých druhov podpory a ochrany, ako aj rámec systému financovania a nákladov, aby sa štandardy komplexnej podpory a ochrany pre ženy zažívajúce násilie a ich deti mohli postupne napĺňať.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50885 k dispozícii

Knižnica DISSO
Bohony, Barbara - Brnová, Tatiana - Buksová, Elena - Danková, Eva - Dvořáková, Jitka - Durbáková, Vanda - Fuchsová, Nicole - Holubová, Barbora - Karlovská, Dušana - Kováčová, Mariana - Ľudvík, Martin - Milanová Vendleková, Martina - Sejková, Apolónia - Skoumalová, Ivana

Metodika k poskytovaniu komplexnej podpory a ochrany ženám zažívajúcim násilie a ich deťom. / Bohony, Barbara; Brnová, Tatiana, Buksová, Elena, Danková, Eva, Dvořáková, Jitka, Durbáková, Vanda, Fuchsová, Nicole, Holubová, Barbora, Karlovská, Dušana, Kováčová, Mariana, Ľudvík, Martin, Milanová Vendleková, Martina, Sejková, Apolónia, Skoumalová, Ivana. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2015. - 193 s. - (Podpora eliminácie a prevencie násilia na ženách) - ISBN 978-80-7138-147-1.
SLO

Anotácia:  V Metodike sú uvedené postupy pri poskytovaní špecializovanej komplexnej podpory a ochrany žien zažívajúcich násilie a ich detí na Národnej linke pre ženy a iných telefonických linkách, v poradenských centrách pre ženy a v bezpečných ženských domoch. Obsahuje postupy spoločné pre všetky formy násilia na ženách, primárne však pre násilie v párových vzťahoch. Metodika je nadväzujúcim a komplementárnym dokumentom ku Štandardom komplexnej podpory a ochrany žien zažívajúcich násilie. Preto východiská a základné princípy sú rovnaké ako v Štandardoch a vzťahujú sa aj na Metodiku. Pre prehľadnosť používania postupov v jednotlivých druhoch podpory a ochrany sú v Metodike načrtnuté schémy ich kombinácií. V Metodike nájdete postupy pri prvom kontakte so ženou, ale aj s tretími osobami.
Za kľúčovú a nevyhnutnú súčasť každého kontaktu so ženou považujeme identifikáciu násilia, odhad nebezpečenstva, plánovanie bezpečia a identifikáciu potrieb ženy zažívajúcej násilie. V Metodike nájdete aj prehľad základných nástrojov na odhad nebezpečenstva násilia a rizika vraždy žien. Metodika sa zameriava aj na konkrétne postupy typické pre jednotlivé druhy podpory a ochrany. V bezpečnom ženskom dome ide napríklad o postup pri prijímaní ženy alebo o postup pri vytváraní osobitného komunitného života v ženskom dome. Pre poradenské centrá pre ženy sú opísané postupy pre individuálne poradenstvo, vrátane právnej pomoci, ale aj postupy pre podporu a ochranu detí žien zažívajúcich násilie. S cieľom poukázať na rozpory v prístupoch k bezpečnosti žien a detí v kontexte násilia na ženách prinášame preklad štúdie Marianne Hester, ktorá odkrýva rôzne riziká nejednotného prístupu.
Osobitná kapitola je venovaná postupom pre ženy so špecifickými potrebami, ako sú rómske ženy, ženy so zdravotným postihnutím alebo staršie ženy, vyžívajúc zistenia z výskumných štúdií realizovaných v rovnakom projekte. Metodika obsahuje aj návrh softvérovej dokumentácia jednotnej evidencie údajov v prípadoch násilia na ženách. Navrhuje základný súbor premenných, kategórie úkonov aj technické riešenie bezpečia evidenčnej databázy. Metodika neobsahuje všetky potrebné postupy. Chýbajú napríklad postupy pre ženy so skúsenosťou so sexualizovaným násilím. Domnievame sa, že zmapovanie takýchto postupov, ale aj neustále overovanie tých súčasných, je nevyhnutnosťou. Predkladanú Metodiku celkovo vnímame ako návod na rozmýšľanie, nie ako rigidný postup. Každý z postupov však vychádza z ľudskoprávnych, feministických a rodových východísk, berúc do úvahy potreby žien a sledujúc rovnaké ciele, bezpečie a posilnenie žien, ako aj bezpečie ich detí.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50886 k dispozícii

Knižnica DISSO
Činčurová, Sára - Očenášová, Zuzana - Brnová, Tatiana - Gáliková, Daniela - Havašová, Adriana - Karlovská, Dušana - Vysocká, Ľudmila

Analýza súčasného spracovania štatistických údajov v rámci sociálneho poradenstva a sociálnych služieb : Návrh metodiky zberu administratívnych dát o partnerskom násilí na ženách v sociálnych službách. / Činčurová, Sára; Očenášová, Zuzana, Brnová, Tatiana, Gáliková, Daniela, Havašová, Adriana, Karlovská, Dušana, Vysocká, Ľudmila. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2023.
slo

Anotácia:  Na Slovensku sa postupne nastavuje systém zberu administratívnych dát týkajúcich sa násilia na ženách. V súčasnosti existuje systém zberu takýchto dát v oblasti polície a justície a čiastočne, hoci s nedostatočnou spoľahlivosťou, v oblasti zdravotníctva. V systéme sociálneho poradenstva a sociálnych služieb si jednotliví poskytovatelia zbierajú dáta pre svoju vlastnú potrebu, avšak vyplýva z toho rôznorodosť metodík a zbieraných dát o ženách so skúsenosťou s násilím, ktoré sa na ne obrátia. Systém jednotného zberu administratívnych od sociálnych služieb doteraz absentuje. Cieľom tejto publikácie je zaplniť túto medzeru a navrhnúť systematický a jednotný zber dát pre poskytovateľov sociálnych služieb. Vznikla ako výstup národného projektu Prevencia a eliminácia rodovej diskriminácie realizovaného Koordinačno-metodickým centrom Inštitútu pre výskum práce a rodiny.
Publikácia obsahovo sleduje tri hlavné kroky, ktoré viedli k jej vzniku. Prvá časť sa venuje teoretickému rámcu zberu administratívnych dát a analýze súčasného stavu zberu dát v sociálnych službách a to jednak na základe dotazníkového zisťovania medzi poskytovateľmi služieb pre ženy zažívajúce násilie a jednak na základe analýzy dostupných verejných dát za jednotlivé organizácie.
Druhá časť v stručnosti ozrejmuje proces, ktorý viedol k vzniku metodiky a tretia časť predstavuje samostatnú metodiku zberu administratívnych dát o partnerskom násilí na ženách v sociálnych službách, ktorá bola výsledkom daného procesu.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51202 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT