Knižnica DISSO
Hurrle, Jakob - Ivanov, Andrey - Grill, Jan - Kling, Jaroslav - Škobla, Daniel

Uncertain Impact: Have the Roma in Slovakia Benefitted from the European Social Fund? : Findings from an Analysis of ESF Employment and Social Inclusion Projects in the 2007 - 2013 Programming Period [Neistý dopad: Mali slovenskí Rómovia úžitok z Európskeho sociálneho fondu? Zistenia z analýzy projektov Zamestnanosti a sociálnej inklúzie ESF v programovacom období 2007 - 2013.]. / Hurrle, Jakob; Ivanov, Andrey, Grill, Jan, Kling, Jaroslav, Škobla, Daniel. - 1. vyd. - Bratislava : UNDP, Europe and CIS Bratislava Regional Centre, 2012. - 111 s. - ISBN 978-80-89263-13-4.
eng

Anotácia:  Čo dosiahli peniaze investované do inklúzie Rómov? - otázka, ktorú si kladú mnohí tvorcovia politík, v Bruseli aj v celej Európe. Je zložité presne odpovedať - nie všetky výstupy sa ľahko kvantifikujú. Na druhej strane, veľa projektov má mnohonásobné výstupy a kauzalitu nie je jednoduché určiť. Každý úspešný projekt má viacero "rodičov", ale zlyhanie je vždy "sirotou". Nie každý účastník projektu alebo implementácie programu by mal radosť z rigorózneho monitoringu a vyhodnocovania - vtedy sa jednoducho odhaľuje nedostatok výsledkov. Poskytovanie vágnych výsledkov umožňuje falošné prístupy, použiteľné pre "uvoľnenie" financií v "rozvojovom biznise".
Tzv. rómske projekty sú výborným príkladom. Rozsah exklúzie je extrémny, tak ako aj komplexnosť nadväzujúcich výziev a prekrývanie sa množstva začarovaných kruhov, ktoré Rómov uzatvárajú. S prehlbovaním ekonomickej krízy a vzrastajúcou xenofóbiou tiež stúpa citlivosť verejnosti na spôsoby používania finančných zdrojov na rómsku inklúziu.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50549 k dispozícii

Knižnica DISSO

Dáta o rovnosti v slovenskej realite. / zost. Kotvanová, Alena; rec. Kling, Jaroslav. - 1. vyd. - Bratislava : Equilibria, 2012. - 206 s. - ISBN 978-80-8143-053-4.
slo

Anotácia:  Vďaka intenzívnemu úsiliu členov a členiek expertnej platformy pre dáta o rovnosti v rámci projektovej priority 5 vznikol zborník Dáta o rovnosti v slovenskej realite. Je výsledkom súboru projektových aktivít Analýza potrieb v oblasti zhromažďovania dát o rovnosti a identifikácia opatrení na zlepšenie monitoringu rovnakého zaobchádzania.
Ambíciou zborníka je prispieť k zintenzívneniu odborného záujmu o prekonávanie existujúcich bariér v oblasti zberu, zhromažďovania, vyhodnocovania, prezentovania a šírenia dát o ne/rovnosti. Tento cieľ nie je samoúčelný. Je súčasťou a podmienkou úsilia o novú úroveň mainstreamingu rovnosti, ktorým je začlenenie posudzovania vplyvov politík na oblasť nediskriminácie (equality impact assessement) do procesu tvorby politík na všetkých úrovniach. Ide o ďalší z krokov, ktoré treba urobiť na ceste od ideálu rovnosti príležitostí k jeho priblíženiu každodennej realite.
Súbor projektových aktivít zameraných na zhromažďovanie dát o rovnosti, teda údajov týkajúcich sa dodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania a na zlepšenie monitoringu rovnakého zaobchádzania reaguje na pretrvávajúci problém na Slovensku: nedostatok spoľahlivých dát v oblasti diskriminácie z dôvodu etnicity či rasy (predovšetkým z dôvodu príslušnosti k rómskemu etniku), zdravotného postihnutia, veku, pohlavia/rodu, rodinného stavu, náboženstva, sexuálnej orientácie, ale aj sociálneho postavenia a viacnásobnej diskriminácie.
Jedným z dôsledkov tohto stavu je nemožnosť vyhodnocovať efekty antidiskriminačných politík a ich jednotlivých opatrení týkajúcich sa nerovnakého zaobchádzania. Absencia dát sa podpisuje aj pod nemožnosť merať progres napríklad v oblasti implementácie politík zameraných na odstraňovanie diskriminácie v oblasti vzdelávania, zdravotnej starostlivosti či zamestnania a bývania Rómov ako základnej podmienky sociálnej inklúzie.
Aktivity boli súčasťou úsilia kocentrovaného na mainstreaming problematiky nediskriminácie v rámci politík na celoštátnej, regionálnej i lokálnej úrovni a celkovo lepšej implementácie antidiskriminačnej legislatívy. Kľúčovou aktivitou bolo vytvorenie platformy pre dáta o rovnosti (equality data), ktorej členmi a členkami sa stali odborníci a odborníčky z ústredných orgánov štátnej správy (Štatistický úrad, Úrad pre ochranu osobných údajov, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Úrad práce sociálnej práce a rodiny, Úrad splnomocnenca pre rómske komunity, Úrad informácií a prognóz školstva, Národné centrum zdravotníckych informácií, Úrad verejného zdravotníctva), zástupca ZMOS, experti a expertky z akademických kruhov (FF UK, Ekonomický ústav SAV), z UNDP a mimovládnych organizácií zaoberajúci sa danou problematikou (NMŠ, CVEK, IVO, Inakosť).
Cieľom platformy bolo otvoriť priestor na oživenie diskusií o potrebnosti dát o ne/rovnosti, nadviazať na to, čo sa v tejto oblasti dosiahlo, preklenúť existujúce rozdiely v prístupe k danej problematike a hľadať optimálne riešenia pre zber dát na Slovensku.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50547 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT