Knižnica DISSO
Radičová, Iveta - Abrahám, S. - Filadelfiová, J. - Guráň, P. - Kusá, Z. - Lubelcová, G. - Vašečka, I. - Čambáliková, M.

Vieme čo odmietame a vieme čo chceme ? /Životné stratégie občanov Slovenska/. / Radičová, Iveta; Abrahám, S., Filadelfiová, J., Guráň, P., Kusá, Z., Lubelcová, G., Vašečka, I., Čambáliková, M.. - Bratislava : S.P.A.C.E., 1997. - 207 s. - ISBN 80-967403-6-9.
SLO

Anotácia:  Publikácia prináša výsledky šiestich samostatných výskumných projektov, riešených v rámci aktivít Nadácie S.P.A.C.E. V prvej časti sa pokúša o sebapoznanie na úrovni individuálnych a rodinných stratégií. Druhá časť sa sústreďuje na stratégie v situáciách sociálneho napätia, s dôrazom na problémy marginalizácie /chudoby/, kriminality a sociálneho ohrozenia lokálnych spoločenstiev. Závereč-ná časť ponúka príklady riešenia konfliktov rôznych individuálnych a skupinových záujmov.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 46998 k dispozícii, 47002 k dispozícii, 47003 k dispozícii

Knižnica DISSO
Kusá, Z.

Prvá republika v autobiografických rozprávaniach členov rodín predprevratovej slovenskej inteligencie. / Kusá, Z.. - In: Sociologický časopis. - Roč. 29 č.1 (1993), s.43.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Kusá, Z.

Analýza sociálnych sietí a jej miesto v sociologickom skúmaní [Social Network Analysis in Sociological Research.]. / Kusá, Z.. - In: Sociológia. - Roč. 29 č.5 (1997), s.479.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Kusá, Z.

Poor People - Poor Life Stories? Ordinary and Extraordinary in Life History Narratives [Chudobní ľudia - chudobné životné príbehy? Obyčajné a neobyčajné v rozprávaniach životných príbehov.]. / Kusá, Z.. - In: Sociológia - Slovak Sociological Review. - Roč. 31 č.3 (1999), s.263-291.

Anotácia:  Tento článok prezentuje metodologickú diskusiu kvality života na základe faktov zhromaždených v projekte "Sociálna história chudoby na Slovensku" uskutočnenom v zime 1995-1996. Príbehy boli rozprávané členmi rodín ekonomicky a sociálne odsunutých na okraj spoločnosti. Cieľom diskusie je odhalenie koreňov nesplnených nádejí , dialektike sociálnych príležitostí a životných stratégií rodín, ktoré sa zúčastnili na prieskume. Po prvé diskusia sa zameriava na problém "nedostatočnej početnosti", resp. absencie popisu bežných aktivít v zozbieraných príbehoch. Ďalej sa zameriava na definíciu kategórií "obyčajného a neobyčajného", a taktiež na ich použitie pri opisovaní rozprávačmi svojich vlastností (určení vlastnej identity). Osobitá pozornosť bola venovaná kolektívnemu výkladu použitému v tomto postupe. Autor diskutuje o hypotéze, ktorá hlása , že kolektívne rozprávania životných príbehov môžu byť ponímané ako prevedenie zamerané na "pokus" jednotlivca o začlenenie do sociálnej väčšiny a vyhnutie sa vlastnému označeniu (a jeho rodiny) termínom "deviant".
Kľúčové slová : chudoba; stratégie životné; príbehy životné; príležitosti sociálne
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Kusá, Z. - Findor, A.

Frames of the Slovak National Identity Construction [Rámce vytvárania slovenskej národnej identity.]. / Kusá, Z.; Findor, A.. - In: Sociológia - Slovak Sociological Review. - Roč. 31 č.6 (1999), s.603-623.

Anotácia:  Základ slovenskej národnej identity: prevaha liberalizmu a pochybnosť o legitímnosti podriadenosti jednotlivcov kolektívu (komunite) a taktiež chápanie kolektívnej identity ako potenciálneho obmedzenia individuálnej slobody; obava z nacionalizmu z dôvodu označenia jednotlivca ako nacionalistu; ekonomická transformácia a prehlbovanie triednych rozdielov. Autori zdôrazňujú potrebu prekonať obecné ponímanie konštruktivizmu a upozorňujú na politické výhody premysleného konštruktivistického prístupu ku kolektívnej (národnostnej) identite.
Kľúčové slová : identita slovenská národnostná; štruktúra identity; základy identity
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Lukácsová, M. - Kusá, Z.

Interpretácia súčasného slovensko - maďarského súžitia a rodinná pamäť (Prípadová štúdia rodinných histórií obyvateľov národnostne zmiešaného sídla). / Lukácsová, M.; Kusá, Z.. - In: Sociológia. - Roč. 27 č.5-6 (1995), s.373-385.

Anotácia:  Štúdia je komparatívnou analýzou historických dokumentov a ústnych histórií zozbieraných na južnom Slovensku v dedinách, ktoré obývajú obidve národnosti Maďari aj Slováci. Cieľom štúdie je rekonštruovať históriu ich spoločného bývania, ktoré sa začalo uzatvorením Dohody o výmene obyvateľov podpísanej Maďarskom a Československom v r. 1946. Štúdia obsahuje deväť ústnych podaní.
Kľúčové slová : súžitie slovensko-maďarské; rozprávači maďarskí; rozprávači slovenskí; dediny zmiešané
Typ: Článok z periodika



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT