Knižnica DISSO
Ondrejkovič, P.

Mládež a sociálne negatívny vývoj [Youth and Socially Negative Development.]. / Ondrejkovič, P.. - In: Sociológia. - Roč. 29 č.1 (1997), s.74.

Kľúčové slová : kriminalita
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Ondrejkovič, P.

Negatívne stránky individualizácie mládeže [Negative Aspects of Individualization of the Youth.]. / Ondrejkovič, P.. - In: Sociológia. - Roč. 29 č.4 (1997), s.353.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Ondrejkovič, P.

Ofenzívnosť v sociálnej práci zameranej na mládež [Offensiveness in Social Work Focused on the Youth / Die Offensive in der auf die Jugend eingestellten Sozialarbeit.]. / Ondrejkovič, P.. - In: Práca a sociálna politika. - Roč. 5 č.10 (1997), s.6.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Ondrejkovič, P.

Sociálna práca a poznatky kriminológie [Social Labour and Knowledge from Criminology.]. / Ondrejkovič, P.. - In: Práca a sociálna politika. - Roč. 6 č.10 (1998), s.12.

Anotácia:  Nahradenie trestu odňatia slobody. Uplatnenie hlavne u mládeže. Aplikácia diverzie. Sociálna práca a diverzia. Teóriu diverzie budeme pokladať za jednu z možných foriem sociálnej prevencie, ktorá si zasluhuje viac pozornosti a úvah o možnostiach jej aplikácie v našich podmienkach.
Kľúčové slová : sociológia kriminality; koncepcia diverzie
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Ondrejkovič, P.

Iveta Radičová (ed.): Vieme čo odmietame a vieme čo chceme? (Životné stratégie občanov Slovenska). Recenzia [We Know What We Refuse - Do We Know What We Wish to Have?.]. / Ondrejkovič, P.. - In: Sociológia. - Roč. 30 č.5 (1998), s.551.

Anotácia:  Ide o šesť samostatných výskumných projektov. V úvodnej kapitole I. Radičová dokumentuje sociálnu situáciu občanov SR. S. Abrahám a I. Radičová sú autormi druhej štúdie s názvom "Aký model sociálnej politiky možno uplatňovať v období ekonomickej transformácie Slovenska?" Spracováva široké spektrum problémov prostredníctvom semištruktúrovaného rozhovoru so 150 respondentmi. J. Filadelfiová a P. Guráň sú autormi štúdie "Vidiecka rodina 90. rokov: hodnoty a stratégie". Venujú sa hodnotovému svetu rodín na Slovensku. Riešia aj otázky rodičovských vzťahov, ako i rodiča a dieťaťa. Venujú sa hodnoteniu aspektov života obce. Z. Kusá v príspevku "Patria marginalizovaní k väčšine?" vychádza z materiálu ôsmich rodinných histórií, zaznamenaných v rámci riešenia projektu "Sociálne história chudoby na Slovensku. G. Lubelcová v štúdii "Kriminalita v kontexte sociálnej transformácie na Slovensku" kombinuje štatistickú analýzu otázok kriminality s empirickým výskumom. Interpretuje aktuálne trendy kriminality tromi spôsobmi. "Skupinové stratégie obyvateľov vybraných lokálnych spoločenstiev v situáciách sociálneho ohrozenia" je názov štúdie I. Vašečku. Opiera sa o prieskum uskutočnený v r. 1996. V prvej časti štúdie infirmuje o sociálnych ohrozeniach vybraných obcí, druhá časť rozoberá reakcie obcí na tieto ohrozenia a tretia časť pojednáva o tom, ako respondenti hodnotia problémy a budúcnosť svojich obcí. "Tripartita v SR: Forma sociálneho dialógu či korporativizmu? M. Čambálikovej hovorí o forme sociálneho dialógu v SR, jeho legitimite a alternatívach na pozadí riešenia konfliktov.
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Ondrejkovič, P.

Sociálna pedagogika a sociálna práca. / Ondrejkovič, P.. - In: Práca a sociálna politika. - Roč. 7 č.5 (1999), s.6-9.

Anotácia:  Definícia sociálnej práce. Synonymum sociálnej práce sociálna pedagogika. Tieto dva pojmy boli a sú opäť predmetom diskusií a polemík. Sociálna práca vychádza predovšetkým zo sociálnej politiky, sociálna pedagogika z politiky výchovy a vzdelávania. Zo súčasných sociálnopedagogických diskusií vyplýva akcentovanie nasledovných koncepcií sociálnej pedagogiky: a) ako učenie o osobitných výchovných cieľoch (výchovných ideáloch), b) ako aplikácia istej konkrétnej sociálnej etiky, c) ako sociálna výchova a d) ako špeciálny aspekt akéhokoľvek výchovného diania. Sociálna práca nie je výlučne výchovnou prácou, spravidla obsahuje viac ako výchovu, ktorá tvorí podstatu sociálnej pedagogiky. Autor blokovo znázornil špecifiká sociálnej práce v porovnaní so sociálnou pedagogikou. Funkcie sociálnej pedagogiky a sociálnej práce z pohľadu spoločnosti a z pohľadu postihnutého.
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Ondrejkovič, P.

Sociálna patológia. / Ondrejkovič, P.. - In: Sociológia. - Roč. 31 č.5 (1999), s.489-497.

Anotácia:  Choré, nenormálne, všeobecne nežiadúce spoločenské javy sú najčastejšie označované ako sociálna patológia. Patria sem aj sankcionované formy deviantného správania, ako štúdium príčin ich vzniku a existencie. Vývoj tohto pojmu od19. storočia. Na začiatku 20. storočia boli považované za sociálne patologické javy sebevražednosť, alkoholizmus, homosexualita, prostitúcia, rozvodovosť, nezamestnanosť a vojna. Neskôr sa pridali narkománia, drogová závislosť, násilie a agresivita. Blokové znázornenie škály odchýlneho sociálneho správania. Koncept zrážky civilizácií: prvej sociálnej vlny - agrárnej revolúcie, druhej vlny - industrializácie a tretej vlny - nástupu informačných technológií).
Kľúčové slová : habitualizácia; práca sociálna; patologizácia; medicinalizácia; deviácia sociálna; správanie patologické
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Ondrejkovič, P.

Otázky globalizácie alebo nové pohľady na spoločnosť a mládež? / Ondrejkovič, P.. - In: Sociológia. - Roč. 32 č.1 (2000), s.31-43.

Anotácia:  Historický vývoj globalizácie. Príčiny globalizácie spoločnosti. Sprievodné znaky globalizácie.
Kľúčové slová : globalizácia; spoločnosť globálna; násilie; kriminalita; poriadok vojenský svetový; mládež; turistika medzinárodná; glokalizácia
Typ: Článok z periodika



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT