Knižnica DISSO
Rafael, Vlado - André, Igor - Petrasová, Alica

Od segregácie k inkluzívnemu vzdelávaniu : Prípad školy v Sarišských Michaľanoch. / Rafael, Vlado; André, Igor, Petrasová, Alica. - 1. vyd. - Bratislava : UNDP, 2014. - 66 s. - ISBN 978-80-89263-20-2.
slo

Anotácia:  Školu v Šarišských Michaľanoch pri Prešove ako prvú na Slovensku odsúdili v roku 2012 za segregáciu rómskych deti.
Prípad dodnes púta veľkú pozornosť, o škole písali aj zahraničné média ako napríklad prestížny New York Times.
Prelomové súdne rozhodnutie zmenilo aj nazeranie na učiteľskú profesiu a vyvolalo otázku, ako v súčasných škôl je možné uplatniť právo na vzdelanie.
Odborníci z mimovládnej organizácie eduRoma rok pôsobili v Šarišských Michaľanoch, aby pomohli pri integrácií rómskych detí.
V publikácii Od segregácie k inkluzívnemu vzdelávaniu predstavujú prvé výsledky svojej práce na škole, ale problémy, ktorým musia žiaci, rodičia a učitelia v komplikovanej situácii čeliť.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50834 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina
Rafael, Vlado

Rómovia - 30 rokov po revolúcii : Úvahy a reflexie na ceste za slobodou. / Rafael, Vlado. - Bratislava : eduRoma, 2020. - 190 s. - ISBN 9788097268077.
slo

Anotácia:  Rómovia 30 rokov po revolúcii je kniha esejí, úvah a kritických reflexií z pera 34 autorov a autoriek, ktorí v oblasti ochrany ľudských práv a zlepšovania postavenia Rómov na Slovensku počas uplynulých troch dekád odviedli obrovské množstvo neoceniteľnej práce. Knihe najskôr predchádzala verejná diskusia, ktorú v apríli 2019 realizovalo občianske združenie eduRoma v bratislavskom klube Pod lampou, ktorý vedie prestížny týždenník .týždeň.
O mesiac neskôr sme na túto tému zrealizovali aj odbornú konferenciu. Stále to však nestačilo. Bol som presvedčený, že sme sa k téme 30 rokov "po" postavili len okrajovo a že sme širokej verejnosti nesprostredkovali hlbší a vlastne aj zaujímavejší pohľad a zamyslenie sa nad ponovembrovými dejinami Rómov.
Hovorí sa, že veľké dejiny sú odrazom tých malých - našich osobných dejín. V odborných diskusiách a prednáškach o tejto téme však stále pociťujem zo strany - aj vzdelaných - ľudí skôr nostalgiu za bývalým režimom alebo často chladný, neosobný akademický odstup sprevádzaný naratívom vedeckého plurálu.
Nechcel som preto publikáciu, ktorá by ponúkala verejnosti ďalšie odborné texty a analýzy. Naopak, chcel som ponúknuť čitateľom knihu, ktorá by popisovala ponovembrovú cestu Rómov na Slovensku cez osobnú, ľudskú skúsenosť, pamäť a vlastnú reflexiu.
Možno práve takto koncipovaná knižka by mohla osloviť nie len bezprostredných pamätníkov ponovembrových udalostí, ale aj dnešnú generáciu stredoškolských a vysokoškolských študentov. A áno, chcel som tiež zostaviť knihu, ktorá by oslovila aj samotných autorov. Preto ma už pri jej vzniku ľ hneď v úvode ľ úprimne potešili dve veci, s ktorými sa ako publicista a editor nestretávam často: 1. myšlienka napísať na túto tému krátku esej, úvahu, sa zo strany väčšiny oslovených autorov a autoriek stretla okamžite s pozitívnym ohlasom; 2. väčšina z nich mi texty v dohodnutom čase aj reálne dodala.
Výsledkom je kniha, ktorá čitateľom ponúka na 130 stranách zaujímavo opísané životné skúsenosti, osobné spomienky, pohľady, ale tiež kritické reflexie a prognózy z pera 34 autorov a autoriek, ktorí v oblasti ochrany ľudských práv a zlepšovania postavenia Rómov na Slovensku počas uplynulých troch dekád odviedli (a stále odvádzajú) obrovské množstvo neoceniteľnej práce.
Ide zároveň o knihu, ktorá predstavuje medzigeneračný dialóg o ponovembrovom postavení Rómov na Slovensku. Jeho ústredným motívom je "osudový dotyk" s chudobou a nespravodlivosťou a súčasne neutíchajúca túžba pomáhať a vytrvalo meniť túto krajinu na lepšie a dôstojnejšie miesto pre život každého jedného z nás. Je to ale aj esej, ktorá odzrkadľuje zvnútornený, neustále prebiehajúci dialóg verejných intelektuálov ľ ich sebaspytovanie sa, uvažovanie a zamýšľanie sa nad touto témou, ako aj ich pretrvávajúce pochybnosti na tridsaťročnej ceste k menšinovej emancipácii.
Dá sa povedať, že kniha Rómovia 30 rokov po revolúcii tvorí kapitoly malých dejín jej autorov, ktorí od ponovembrových udalostí s touto témou so cťou zápasia až do dnešných dní. Medzi autorov a autorky pripravovanej knihy patria okrem iných osobností aj bývalí splnomocnenci vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák a Anina Botošová, publicistka a aktivistka Jarmila Vaňová, šéfredaktor Romano Nevo Ľil Roman Čonka, sociológ Michal Vašečka, etnologička a publicistka Zuzka Kumanová, antropológ Alexander Mušinka, Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová alebo spisovateľ a bývalý predseda Verejnosti proti násiliu Fedor Gál.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51104 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT