Knižnica DISSO
Martinelli, A.

The Critical Thresholds of Social Development [Kritická úroveň sociálneho rozvoja.]. / Martinelli, A.. - In: Sociológia - Slovak Sociological Review. - Roč. 31 č.3 (1999), s.227-235.

Anotácia:  Modernizácia je celosvetovým procesom, unikátnym a rôznorodým zároveň. V článku sa konfrontujú krajiny, v ktorých prebieha proces modernizácie, s radom spoločných rozhodujúcich východískových pozícií. Teória prielomových východísk politického vývoja identifikuje 7 hlavných kríz - krízu identity, prieniku, účasti, integrácie a distribúcie, ktoré rozvojové krajiny musia prekonať na ceste k efektívnemu systému demokratických organizácií a procedúr. a) prvá kríza alebo zodpovedajúce východisko sa týka demografickej kontroly, teda vzťahu medzi nárastom populácie a rastom zdrojov, ktoré sú produkované a dostupné v danej krajine b) druhá sa týka masívnej urbanizácie, t.j. vzťahu medzi rastom miest a pracovných príležitostí c) tretím rozhodujúcim momentom je triedny konflikt, ktorý súvisí s rýchlym vzostupom hospodárstva d) štvrtým je hromadné vyučovanie ako investícia do rozvoja ľudského kapitálu a ako forma posilnenia národnej identity e) piatym je fiškálna kríza štátu v dôsledku integrácie pracujúcej triedy v priebehu vývoja štátu všeobecného blahobytu f) šiestym prielomovým momentom je transformácia úlohy a situácie žien v spoločnosti g) posledný moment zahŕňa otázky životného prostredia.
Kľúčové slová : modernizácia; vývoj politický; kontrola demografická; urbanizácia; konflikt triedny; výuka; kapitál ľudský; kríza fiškálna; postavenie žien
Typ: Článok z periodika



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT