Knižnica DISSO
Matula, P.

České spolky v Slovenskej republike a ich prezentácia problémov českej menšiny. / Matula, P.. - In: Sociológia. - Roč. 28 č.4 (1996), s.309-317.

Anotácia:  Česká komunita žijúca na Slovensku získala status etnickej menšiny alebo cudzinca po rozdelení Česko-Slovenska v r. 1993. Migrácia Čechov na Slovensko po roku 1945 bola spojená s industrializáciou krajiny. V tomto období na rozdiel od obdobia medzi svetovými vojnami, kedy Česi vybudovali na Slovensku štátnu administratívu a vzdelávací systém, sociálne rozdiely medzi Čechmi a Slovákmi sa zmenšili. Výsledkom tohto bolo aj zvýšenie počtu česko-slovenských svadieb. Založenie organizácie českej menšiny po rozdelení Česko-Slovenska bolo obtiažne, pretože nehľadiac na fakt, že je na Slovensku veľa Čechov, sú veľmi roztrúsení. Hlavné ciele organizácie českej menšiny na Slovensku sú:
1.agitovať za dvojité občianstvo
2. získať svojich vlastných predstaviteľov v Parlamente
3. mať prístup k vysielaniu českej televízie a k tlači
4. používať český jazyk ako oficiálny jazyk na Slovensku.
Kľúčové slová : menšina česká; organizácia česká; občianstvo štátne; činnosť politická; masmédiá; tlač; pošta; telefón; doprava; štúdium; jazyk; vyučovanie češtiny; poistenie nemocenské; privatizácia
Typ: Článok z periodika



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT