Knižnica DISSO
Bohony, Barbara - Brnová, Tatiana - Buksová, Elena - Danková, Eva - Dvořáková, Jitka - Durbáková, Vanda - Fuchsová, Nicole - Holubová, Barbora - Karlovská, Dušana - Kováčová, Mariana - Ľudvík, Martin - Milanová Vendleková, Martina - Sejková, Apolónia - Skoumalová, Ivana

Metodika k poskytovaniu komplexnej podpory a ochrany ženám zažívajúcim násilie a ich deťom. / Bohony, Barbara; Brnová, Tatiana, Buksová, Elena, Danková, Eva, Dvořáková, Jitka, Durbáková, Vanda, Fuchsová, Nicole, Holubová, Barbora, Karlovská, Dušana, Kováčová, Mariana, Ľudvík, Martin, Milanová Vendleková, Martina, Sejková, Apolónia, Skoumalová, Ivana. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2015. - 193 s. - (Podpora eliminácie a prevencie násilia na ženách) - ISBN 978-80-7138-147-1.
SLO

Anotácia:  V Metodike sú uvedené postupy pri poskytovaní špecializovanej komplexnej podpory a ochrany žien zažívajúcich násilie a ich detí na Národnej linke pre ženy a iných telefonických linkách, v poradenských centrách pre ženy a v bezpečných ženských domoch. Obsahuje postupy spoločné pre všetky formy násilia na ženách, primárne však pre násilie v párových vzťahoch. Metodika je nadväzujúcim a komplementárnym dokumentom ku Štandardom komplexnej podpory a ochrany žien zažívajúcich násilie. Preto východiská a základné princípy sú rovnaké ako v Štandardoch a vzťahujú sa aj na Metodiku. Pre prehľadnosť používania postupov v jednotlivých druhoch podpory a ochrany sú v Metodike načrtnuté schémy ich kombinácií. V Metodike nájdete postupy pri prvom kontakte so ženou, ale aj s tretími osobami.
Za kľúčovú a nevyhnutnú súčasť každého kontaktu so ženou považujeme identifikáciu násilia, odhad nebezpečenstva, plánovanie bezpečia a identifikáciu potrieb ženy zažívajúcej násilie. V Metodike nájdete aj prehľad základných nástrojov na odhad nebezpečenstva násilia a rizika vraždy žien. Metodika sa zameriava aj na konkrétne postupy typické pre jednotlivé druhy podpory a ochrany. V bezpečnom ženskom dome ide napríklad o postup pri prijímaní ženy alebo o postup pri vytváraní osobitného komunitného života v ženskom dome. Pre poradenské centrá pre ženy sú opísané postupy pre individuálne poradenstvo, vrátane právnej pomoci, ale aj postupy pre podporu a ochranu detí žien zažívajúcich násilie. S cieľom poukázať na rozpory v prístupoch k bezpečnosti žien a detí v kontexte násilia na ženách prinášame preklad štúdie Marianne Hester, ktorá odkrýva rôzne riziká nejednotného prístupu.
Osobitná kapitola je venovaná postupom pre ženy so špecifickými potrebami, ako sú rómske ženy, ženy so zdravotným postihnutím alebo staršie ženy, vyžívajúc zistenia z výskumných štúdií realizovaných v rovnakom projekte. Metodika obsahuje aj návrh softvérovej dokumentácia jednotnej evidencie údajov v prípadoch násilia na ženách. Navrhuje základný súbor premenných, kategórie úkonov aj technické riešenie bezpečia evidenčnej databázy. Metodika neobsahuje všetky potrebné postupy. Chýbajú napríklad postupy pre ženy so skúsenosťou so sexualizovaným násilím. Domnievame sa, že zmapovanie takýchto postupov, ale aj neustále overovanie tých súčasných, je nevyhnutnosťou. Predkladanú Metodiku celkovo vnímame ako návod na rozmýšľanie, nie ako rigidný postup. Každý z postupov však vychádza z ľudskoprávnych, feministických a rodových východísk, berúc do úvahy potreby žien a sledujúc rovnaké ciele, bezpečie a posilnenie žien, ako aj bezpečie ich detí.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50886 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT