Knižnica DISSO
Valkovičová, Veronika - Kuruc, Andrej - Karkošková, Slávka - Musilová, Magdaléna - Ropovik, Ivan

Výskum uplatňovania antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore : Záverečná správa z výskumu. / Valkovičová, Veronika; Kuruc, Andrej, Karkošková, Slávka, Musilová, Magdaléna, Ropovik, Ivan. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2023. - 120 s. - ISBN 978-80-7138-187-7.
slo

Anotácia:  Výskum uplatňovania Antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore vychádza z cieľov Operačného programu Ľudské zdroje. Hlavný cieľ tohto výskumného projektu sa opiera o investičnú prioritu OP ĽZ Aktívne začlenenie, a to aj podporou rovnakých príležitostí a aktívnej účasti a zlepšenie zamestnateľnosti a jej špecifický cieľ Prevencia a eliminácie všetkých foriem diskriminácie. Z tohto hľadiska projekt nahliada na sexuálne obťažovanie ako na špecifickú formu diskriminácie či neférového zaobchádzania, ktoré je nielen porušením zásady rovnakého zaobchádzania (ako ju vymedzuje zákon o rovnakom zaobchádzaní č. 365/2004 Z. z.), ale aj prekážkou začleňovania na trhu práce. Primárnym cieľom projektu je vytvorenie poznatkovej a vedomostnej bázy, ktorá ďalej poslúži pri postihovaní a prevencii sexuálneho obťažovania v medziach verejných politík i v špecifických prostrediach.
Cieľom tohto výskumného projektu a jeho záverečného dokumentu je prispieť k naplneniu dvoch hlavných cieľov, a to: zlepšiť uplatňovanie Antidiskriminačného zákona a elimináciu sexuálneho obťažovania v praxi a podporiť osvetové a vzdelávacie aktivity na prevenciu sexuálneho obťažovania a sexuálneho násilia. Oba tieto ciele však na seba nevyhnutne nadväzujú, keďže aj výsledky tohto výskumného projektu potvrdili, že efektívnejšie uplatňovanie antidiskriminačného zákona v praxi nie je možné bez posilnenia povedomia u širšej verejnosti.
Výskum uplatňovania Antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore bol na základe hore uvedených cieľov rozčlenený do niekoľkých modulov, ktoré sa venovali výskumnej a vzdelávacej činnosti:
Prvý modul bol venovaný zberu lokálneho expertného poznania v oblasti problematiky sexuálneho obťažovania,
Druhý výskumný modul sa venoval reprezentatívnym prevalenčným dátam v prostredí Slovenskej republiky,
Tretí modul sa venoval sexuálnemu obťažovaniu v prostredí zamestnania,
Štvrtý modul sa zameral na sexuálne obťažovanie vo vysokoškolskom prostredí.
V medziach každého modulu neprebiehal len zber dát a analytická práca. Súčasťou jednotlivých modulov bola aj príprava rôznych metodík a na ne naviazaná vzdelávacia činnosť.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51211 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT