Knižnica DISSO
Lourel, Marcel - Gueguen, Nicolas - Mouda, Farida

PSYCHOMETRIC PROPERTIES OF A GLOBAL MEASURE OF JOB BURNOUT. / Lourel, Marcel; Gueguen, Nicolas, Mouda, Farida. - In: Studia Psychologica. - Roč. 1/2008, s.109-118. - ISSN 0039-3320.

Kľúčové slová : vyhorenie pracovné; syndróm pracovného vyhorenia; burn-out; vlastnosti psychometrické; psychológia
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Mikloš, Vojtech

Burnout syndróm. / Mikloš, Vojtech. - In: Bezpečná práca. - Roč. 2/2010, s. 19-20. - ISSN 0322-8347.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Janíková, Mária

Prevencia a zvládanie syndrómu vyhorenia : Burnout - úskalie práce s ľuďmi. / Janíková, Mária. - In: Zamestnanosť a sociálna politika. - Roč. 5/2010, s. 8. - ISSN 1336-5053.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Honzák, Radkin

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření : Fáze a šance psychického procesu. / Honzák, Radkin. - 1. vyd. - Praha : Vyšehrad, 2015. - 240 s. - ISBN 978-80-7429-552-2.
cze

Anotácia:  Syndrom vyhoření neboli burn out je stav naprostého fyzického a duševního vyčerpání s možnými vážnými zdravotními důsledky. Kdo vyhořel, musel předtím hořet. Musel být zapálený pro svou - většinou lidumilnou - činnost. Ale zapálíme-li svíčku na obou koncích, dostaneme sice dvakrát víc světla, vyhoří však za poloviční dobu.
Tuto knihu napsal známý psychiatr dr. Radkin Honzák pro lidi, kteří mají pocit, že jsou pod silným tlakem stresorů a že by se mohli kandidáty vyhoření poměrně snadno stát: "Pokud jste se ocitli v situaci, že plameny vašeho nadšení hodlají už strávit vás, je nezbytná nějaká změna. A jediné, co můžete změnit, jste vy samotní. To je blbé! A těžké! Ale je to jediné skutečně účinné řešení a stojí za to - v každém věku!" S píše než na rady typu "to dělej - to nedělej" se dr. Honzák přitom zaměřuje na to, jak jít životem radostněji a vyhnout se pastem, které - kupodivu - na sebe nastražujeme nejhorlivěji, nejčastěji, nejvíc a nejefektivněji my sami. Nikdo totiž nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, nemá smysl, a zcela si tak uzavírá možnosti poučit se a něco na sobě změnit.
Živě a populárně napsaná knížka popisuje, co to syndrom vyhoření je a jak se rodí, přináší i tabulky s možností "obodovat se" v naší konkrétní situaci, ale hlavně pomáhá hledat cestu, jak z téhle šlamastyky ven.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50812 k dispozícii

Knižnica DISSO
Petlák, Erich - Baranovská, Andrea

Stres v práci učiteľa a syndróm vyhorenia. / Petlák, Erich; Baranovská, Andrea. - 1. vyd. - Bratislava : Wolters Kluwer, 2016. - 129 s. - ISBN 978-80-8168-450-0.
SLO

Anotácia:  Väčšina ľudí je denne vystavovaná stresovým situáciám, ale najčastejšou skupinou spájanou so stresom sú učitelia, denne podrobovaní psychickej, mentálnej a emocionálnej záťaži, denne prichádzajúci do styku s veľkým počtom osôb a neustále komunikujúci s početnou skupinou ľudí. Vyžaduje sa od nich veľké osobné nasadenie, kladie sa na nich zodpovednosť za novú generáciu mladých ľudí, ich mravný vývoj, ich vedomosti a znalosti. Očakáva sa od nich vysoký empatický prístup a rešpektovanie individuality žiakov a študentov, ústretové správanie a neustála ochota byť nápomocný pri riešení vzdelávacích a výchovných situácií. Všetky tieto skutočnosti čoraz častejšie vyúsťujú do stavu, ktorý nazývame stresom, následkom ktorého nezriedka býva aj tzv. syndróm vyhorenia.
Publikácia sa zameriava na uvedené aspekty popisným a vysvetľujúcim a odporúčacím spôsobom a má ambíciu prispieť k tomu, aby im učitelia porozumeli, vedeli ich rozpoznať a zvládať. Autori pomenúvajú typy osobností, základné príznaky a zdroje stresu, stresujúce činitele, fenomén vyhorenia ako aj stratégie a metódy zvládania týchto javov. V závere prezentujú výsledky vlastného prieskumu. Kniha je určená všetkým, ktorých pracovné vyťaženie, resp. životný štýl spôsobuje, že nadobúdajú popísané pocity, ale aj tým, ktorí sa týmito symptómami zaoberajú v rámci štúdia alebo profesionálne.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50884 požičaná



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT