Knižnica DISSO
Šubrt, J.

Čas a disciplína. Klášter jako model. / Šubrt, J.. - In: Sociologický časopis. - Roč. 35 č.1 (1999), s.89-99.

Kľúčové slová : teória sociologická; proces civilizačný; čas; disciplína; kresťanstvo; církev kresťanská; mnísi; mníšky; kláštory; život kláštorný; život rehoľný; sociológia; náboženstvo
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Lev XIII. - Pius XI. - Ján XXIII. - Pavol VI. - Ján Pavol II.

Sociálne encykliky : Rerum novarum. Quadragesimo anno divini redemptoris mit brennender sorge. Mater et magistra pacem in terris. Populorum progressio. Laborem exercens. Sollicitudo rei socialis. Centesimus Annus. / Lev XIII.; Pius XI., Ján XXIII., Pavol VI., Ján Pavol II.. - 1. vyd. - Trnava : Spolok sv. Vojtecha, 1997. - 676 s. - ISBN 80-7162-203-6.
slo

Anotácia:  Vývoj názorov katolíckej sociálnej náuky v novoveku - za medzník vzniku tohto obdobia považujeme rok 1894 a trvá až po súčasnú dobu. Toto obdobie môžeme rozčleniť na štyri fázy:
a) prvá vývojová fáza - zahŕňa obdobie od roku 1891, v ktorom pápež Lev XIII. vydal prvú sociálnu encykliku "Rerum novarum" a položil tak základ pre vznik katolíckej sociálnej náuky ako vedy, a trvalo až do roku 1931. Za kľúčový problém, ktorý rieši táto encyklika, považujeme spôsob riešenia tzv. "robotníckej otázky". Pápež Lev XIII. sa v sociálnej encyklike "Rerum novarum" postavil na stranu zbedačenej robotníckej triedy a vyzval štát a odbory aby spoločne túto otázku vyriešili pokojnou cestou. Sociálna encyklika "Rerum novarum" sa stala základným dokumentom katolíckej sociálnej náuky. Všetky ďalšie sociálne encykliky z nej vychádzajú, na ňu nadväzujú a ňou sa riadia pri riešení závažných problémov spoločnosti.
b) druhá vývojová fáza - zahŕňa obdobie od vydania druhej sociálnej encykliky "Quadragesimo anno", ktorú v roku 1931 napísal pápež Pius XI. až do roku 1961. Ťažisko encykliky je v kritickej analýze neznesiteľnej biedy a ťažkom sociálnom postavení, v ktorom sa ocitli pracujúci celého sveta v podmienkach svetovej hospodárskej krízy v období rokov 1929 -1934. "Možné východisko z neznesiteľnej biedy pracujúcich pápež videl v nutnosti zásahov štátu do ekonomiky uzákonením systému podpôr pre nezamestnaných a sociálnych zákonoch." (www.uski.sk/frames_files/ran/2006)
V encyklike pápež za základ kapitalizmu považuje monopoly, ktoré umožňujú buržoázii hromadiť nielen obrovské bohatstvo, ale aj hospodársku a politickú moc.
c) tretia vývojová fáza - zahŕňa obdobie od roku 1961 až do roku 1981. V tomto období vydali svoje encykliky pápeži: Ján XXIII., a Pavol VI.
V roku 1961 vydal pápež Ján XXIII. sociálnu encykliku "Mater et Magistra" (Matka a učiteľka), v ktorej zdôrazňuje, že v súčasnej dobe sa musí katolícka sociálna náuka, ale aj kresťanské sociálne učenie dôslednejšie zaoberať "sociálnou otázkou". Následne v roku 1963 vydal encykliku "Pacem in terris". V tomto období sa vynorila aj naliehavá otázka, či má katolícka cirkev právo podieľať sa na riešení závažných sociálnych problémov spoločnosti. Na otázku jednoznačne a s dôrazom odpovedal pápež, že katolícka cirkev ma nielen právo, ale tiež povinnosť aktívne a zodpovedne sa podieľať na riešení závažných sociálnych problémov, ktoré v súčasnosti stále naliehavejšie a ťažšie doliehajú na celú spoločnosť .
Pápež Pavol VI. vydal v roku 1967 sociálnu encykliku "Populorum progressio" (O rozvoji národov), v ktorej zdôrazňuje, že katolícka cirkev sa v súčasnej dobe musí vážne zaoberať aj medzinárodnými sociálnymi problémami, lebo sociálne konflikty nadobudli celosvetové rozmery a hrozia katastrofálnymi dôsledkami pre celé ľudstvo.
d) štvrtá vývojová fáza - zahŕňa obdobie od roku 1981 až po súčasné obdobie, ktoré je bohaté na významné svetové udalosti a nové sociálne problémy. V tomto období vydal pápež Ján Pavol II. tri sociálne encykliky.
Kľúčové slová : náuka katolícka sociálna; encykliky pápežské; cirkev kresťanská
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50726 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT