Knižnica DISSO
Oláh, Michal - Schavel, Milan - Ondrušová, Zlatica

Úvod do štúdia a dejín sociálnej práce. / Oláh, Michal; Schavel, Milan, Ondrušová, Zlatica. - 1. vyd. - Bratislava : Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n.o., 2008. - 208 s. - ISBN 80-969449-6-7.
slo

Anotácia:  Termín sociálna práca je v tejto publikácii používaný v širšom kontexte, ako ste možno boli doteraz zvyknutí.
Uznávame napätie v rámci profesie týkajúce sa toho, či naším poslaním je sociálna zmena v spoločnosti alebo individuálna a rodinná zmena. Súhlasíme s tým, že celkový záväzok profesie je napomáhať sociálnej zmene tak, že jednotlivci majú menej problémov vyplývajúcich z podmienok chudoby a izolácie. Taktiež pevne veríme, že máme (učitelia i odborníci v praxi) profesionálnu a etickú zodpovednosť pracovať s týmito jednotlivcami a skupinami, ktorých životy boli silno postihnuté vážnejšími sociálnymi problémami. Práca vychádza z našich mnohoročných skúseností v praktickej sociálnej práci a pedagogickej praxe vysokoškolských učiteľov na viacerých slovenských univerzitách.
Niekoľko rokov pripravujeme študentov pre prax a zostavujeme študijný program sociálnej práce tak, aby sa mohli plne rozvinúť vedomosti a zručnosti budúcich sociálnych pracovníkov. Mandát profesie sociálnej práce stále rastie a rozvíja sa, ako aj jej študijný program. Máme snahu kvalitne vyučovať a študenti majú snahu učiť sa viaceré teoreticko-praktické modely. Je to skutočne výzva pomôcť študentom porozumieť konceptom teórie a taktiež im pomôcť túto teóriu používať ako pomôcku pri zhodnotení, určení cieľa a plánovaní intervencie. Tento proces je multidimenzionálny a zahŕňa integráciu na mnohých úrovniach. Študenti musia spojiť rešpektovanie sebaurčenia klienta s profesionálnou odbornosťou, hodnoty sociálnej práce a etiky s nátlakom prostredia starajúceho sa o duševné zdravie a silné hľadisko pozornosti ku klientovým symptómom využijúc svoje vlastné schopností pomocou teórie a praxe.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50131 požičaná

Knižnica DISSO
Bosá, Monika

Feministické korene sociálnej práce. / Bosá, Monika. - 1. vyd. - Prešov : Filozofická fakulta Prešovskej univerzity, 2013. - 86 s. - ISBN 978-80-555-0952-5.
slo

Anotácia:  Sociálna práca je špecifickou vedou a praxou, ktorá sa zameriava priamo na presadzovanie sociálnej zmeny. Viac ako iné vedy (no napríklad porovnateľne s pedagogikou, ktorá, okrem iného, plní aj úlohu formovania a prispôsobovania občanov a občianok spoločnosti) je ovplyvnená politickými ideológiami, mocenskými okolnosťami a ideovými a hodnotovými východiskami svojej doby.
K dejinám sociálnej práce od jej zrodu v devätnástom storočí až dodnes budem preto (spolu s Walterom Lorenzom, ktorého štúdie o dejinách sociálnej práce v Európe tvoria moje východisko) pristupovať ako k dejinám ideológií a ich prejavov v podobe profesie a vedy sociálnej práce. Nevyhnem sa ani analýze sociálnej práce ako "ženskej profesie". Takéto vnímanie sociálnej práce, a aj jeho dôsledky pretrvávajú dodnes.
Hoci feministická tradícia v sociálnej práci pochádza od žien, ktoré sociálnu prácu etablovali, nie je jednoduchým (a už vôbec nie samozrejmým) dôsledkom prevahy žien v tomto odbore. Pokúsim sa preto vymedziť vzťah medzi prácou žien a feministickou prácou, ktorú v kontexte aktuálnych trendov sociálnej práce vnímam ako najvýznamnejší zdroj inšpirácie.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50750 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT