Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel - Csomor, Gábor - Ondrušová, Darina

Analýza systému viacstupňového prestupného bývania (so zameraním na existujúce formy poskytovaného bývania) a porovnanie s prístupom "housing first". / Aut. správy Škobla, Daniel; Csomor, Gábor; Ondrušová, Darina, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2016-31.12.2016. Bratislava : IVPR, 2016. - 48 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia sociálnej a rodinnej politiky
Anotácia:  Výskumná správa sa zaoberá komparáciou dvoch prístupov k riešeniu dlhodobého bezdomovectva predovšetkým z hľadiska dostupnosti bývania - systému prestupného bývania a housing-first. V prvej časti sú predstavené teoretické východiská obidvoch prístupov, so zameraním na ich hlavné princípy a modifikácie, ako aj najčastejšie kritické argumenty voči každému z nich. V ďalších troch častiach sú priblížené skúsenosti s uplatňovaním týchto prístupov - najskôr v Českej Republike a Rakúsku na základe dostupnej odbornej literatúry, a ďalej v dvoch prípadových štúdiách mesta Dolný Kubín a mesta Brno - na základe vlastného terénneho výskumu.
Súčasťou výskumnej správy sú závery a odporúčania s ohľadom na uplatniteľnosť daných prístupov v podmienkach SR. V rámci nich okrem iného konštatujeme, že z hľadiska udržania bývania po ukončení poskytovania podpory v programe má podstatne vyššiu mieru úspešnosti prístup housing-first a projekty založené na bývaní ako prvom kroku, ktorého uplatňovanie sa v európskych mestách stále viac rozširuje. Zároveň uplatňovanie systému prestupného bývania v slovenských (ale aj českých) mestách, ktoré sú prezentované ako príklady dobrej praxe, často nezodpovedá skutočným princípom prestupného bývania, keďže sa jednak systémovo nezaoberajú pomocou klientom bez domova s duševným ochorením či závislosťou na návykových látkach a okrem toho im chýba, prípadne je pre klientov takmer nedostupný najvyšší stupeň, nájomné byty.
Kľúčové slová : bývanie; bývanie prestupné; systém prestupného bývania; housing first; byty nájomné; byty nájomné obecné; ľudia bez domova; práca sociálna s klientom; Dolný Kubín; rapid re-housing; Brno
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50897 k dispozícii

Výskumná oblasť: iné
Csomor, Gábor

Porovnávanie nákladov bezdomovectva a bývania s podporou v Bratislave. / Aut. správy Csomor, Gábor.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2017-12.31.2017. Bratislava : IVPR, 2017. - 44 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Tento výskum porovnáva, koľko stojí štát a samosprávy poskytovanie pomoci pre osobu, ktorá je bez domova a koľko by ich stálo, keby tá istá osoba bola umiestnená do trvalého bývania s podporou.
Na základe prehľadov dostupných výročných a štatistických správ, ako aj rozhovorov s vybranými poskytovateľmi služieb v meste Bratislava, správa modeluje náklady pre dva scenáre s pomocou piatich vinet - teoretických prípadov osôb bez domova.
V prvom scenári vypočítavame náklady na sociálne služby, zdravotné služby a zariadenia výkonu súdneho rozhodnutia, s ktorými ľudia v situácii bez domova často prichádzajú do kontaktu. V druhom scenári je všetkým piatim osobám poskytnuté bývanie s podporou a odhadujeme náklady na túto intervenciu tak, že zohľadňujeme náklady nájomného bývania a očakávanej následnej starostlivosti. Výsledky výskumu ukazujú, že v prípade, ak má osoba aspoň jedno dieťa v detskom domove, alebo sa dostane do väzenia na výkon najkratšieho trestu odňatia slobody, tak sú náklady na poskytovanie bývania s podporou na osobu za rok nižšie ako náklady na riešenie dôsledkov bezdomovectva. Tieto zistenia majú dôsledky pre tvorbu politík zameraných na ľudí bez domova, ktorí často prichádzajú do kontaktu so zariadením výkonu súdneho rozhodnutia ako napríklad páchatelia opakovaných trestných činov alebo slobodné matky a páry sviacerými deťmi.
V týchto prípadoch by bol program housing first alebo rapid re-housing nielen schopný účinne prekonať bezdomovstvo, ale aj šetriť verejné peniaze.
Kľúčové slová : bezdomovectvo; bezdomovci; náklady; analýza nákladov; bývanie; bývanie s podporou; bývanie podporované; Bratislava; housing first; rapid re-housing
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50951 k dispozícii

Knižnica DISSO
Wilamová, Kristina

Interpretace úlohy sociální práce v sociálním bydlení perspektivou klientů. / Wilamová, Kristina. - In: Sociální práce/Sociálna práca. - Roč. 2/2022, s. 54-71. - ISSN 1213-6204.

Kľúčové slová : práca sociálna; bývanie sociálne; housing first; housing ready; klienti
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Cibulková, Petra

Sociální bydlení a Housing First nejen v české praxi. / Cibulková, Petra. - In: Listy sociální práce. - Roč. 32/2022 (zima), s. 9. - ISSN 2336-2332.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Ondrušová, Darina - Škobla, Daniel - Mičicová Ľuptáková, Martina

Návrh metodiky zberu dát v projektoch housing-first. / Aut. správy Ondrušová, Darina; Škobla, Daniel; Mičicová Ľuptáková, Martina, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. Bratislava : IVPR, 2023. - 45 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Cieľom predkladaného materiálu je ponúknuť východiská pre systematický a koordinovaný zber dát v housing-first projektoch na Slovensku, ako podklad pre vyhodnocovanie ich úspešnosti v prevencii a ukončovaní bezdomovectva.
V rámci jeho prípravy boli v decembri 2022 - marci 2023 realizované tri konzultačné stretnutia s organizáciami realizujúcimi housing-first projekty.
Návrh metodiky okrem iného popisuje ciele a spôsob zberu dát a definuje konkrétne typy dát, ktoré by v housing-first projektoch mali byť zisťované. Patria k nim údaje o organizáciách realizujúcich housing-first projekty, anonymizované dáta o terajšom bývaní či ekonomickej situácii účastníkov/čiek týchto projektov, ako aj údaje o pociťovanej spokojnosti účastníkov/čiek v bývaní a v živote. Dokument tak obsahuje konkrétne položky pre vytvorenie online nástroja zberu dát pri realizácii ďalších housing-first projektov a projektov rýchleho zabývania.
Kľúčové slová : housing first; zabývanie; zabývanie rýchle; princípy; ukončovanie bezdomovectva; bezdomovectvo; ľudia bez domova; zber dát; zber dát koordinovaný; udržanie si bývania; úspešnosť
Typ: Výskumná správa Signatúra:

Knižnica DISSO
Kválová, Darina - Turkovič, Zuzana - Mičicová Ľuptáková, Martina

Housing-first Bratislava: Dostupné bývanie so sociálnou podporou : Záverečná správa z výskumu. / Aut. správy Kválová, Darina; Turkovič, Zuzana; Mičicová Ľuptáková, Martina, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. Bratislava : IVPR, 2023. - 39 s.

Anotácia:  Mesto Bratislava v rokoch 2021-2022 v deviatich bytoch pilotne overovalo jedinečný prístup ukončovania bezdomovectva, housing-first. V spolupráci s tromi neziskovými organizáciami, ktoré majú dlhoročné skúsenosti s prácou s ľuďmi bez domova a rodinami v bytovej núdzi, o. z. Proti prúdu, o. z. Vagus a o. z. Návrat, tak bolo vybraným ľuďom bez domova poskytnuté nájomné bývanie s podporou, iba s požiadavkou plniť štandardné povinnosti nájomcov.
V predkladanom materiáli prinášame celkové zistenia z dvojročného výskumu, ktorý sa uskutočnil s účastníkmi a účastníčkami projektu Dostupného bývania so sociálnou podporou a ktorého cieľom bolo vyhodnotiť úspešnosť projektu v ukončovaní ich bytovej núdze.
Výskum realizoval Inštitút pre výskum práce a rodiny pre potreby hlavného mesta SR Bratislavy. Jeho realizácia opätovne potvrdila zraniteľnosť niektorých skupín obyvateľstva, najmä ľudí v dôchodkovom veku, či žien - samoživiteliek, pri zabezpečovaní si bývania, najmä ak ide o viacnásobne znevýhodnené osoby (napríklad so zdravotným znevýhodnením, s inou ako majoritnou etnickou príslušnosťou a pod.). Na druhej strane tiež potvrdil, že cenovo dostupné bývanie so sociálnou podporou je najúčinnejším spôsobom riešenia bytovej núdze, keďže všetci účastníci, ktorým to zdravotný stav umožnil a ktorí si predtým vlastným úsilím nedokázali zabezpečiť štandardné bývanie, aj po dvoch rokoch realizácie projektu naďalej bývajú v poskytnutých bytoch, uhrádzajú nájomné a spravidla majú bezproblémové vzťahy so susedmi.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 51209 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT