Knižnica DISSO
Bajer, Pavel

Dokument neodpovídá na otázku: Jak konkrétně stanovených cílů docílit : Rozhovor s: Ing. Martin Kovalčík, mediálny koordinátor v programe sociálnej integrácie a Daniel Hůle, vedúci programu Kariérne a pracovné poradenstvo v programe sociálnej integrácie. / Bajer, Pavel. - In: Sociální práce / Sociálna práca. - Roč. 1/2010, s. 53-54. - ISSN 1213-6204.

Kľúčové slová : Národný program Európskeho boja proti chudobe; podpora bývania; skupiny ohrozené
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Fico, Milan

Sociálne bývanie - aktuálne otázky a trendy v jeho podpore. / Fico, Milan. - In: Rodina a práca. - Roč. 1/2011, s. 5-31. - ISSN 1336-7153.

Anotácia:  Príspevok reflektuje aktuálne otázky sociálneho bývania na Slovensku a v zahraničí. Cez legislatívne rámce popisuje základné kritériá a kontext, z ktorého vychádza podpora pri jeho zavádzaní. Mapuje problematiku hľadania definície sociálneho bývania, ako aj cieľových skupín, pre ktoré je určené. Zaoberá sa tiež niektorými problematickými okruhmi a nežiaducimi dôsledkami, ktoré sa zvyknú v rôznych súvislostiach so sociálnym bývaním spájať. V ďalších častiach identifikuje trendy v sociálnom bývaní, poukazuje na rôzne alternatívy foriem podpory v jednotlivých krajinách. V závere príspevku je uvedený vývoj verejného nájomného sektora a odhady sociálneho bývania na Slovensku spolu s medzinárodnou štatistikou v sociálnom bývaní.
Kľúčové slová : bývanie sociálne; právo na bývanie; bývanie; politika bývania; podpora bývania; podpora bývania pre marginalizované skupiny obyvateľstva; sektor verejný nájomný
Typ: Článok z periodika

Výskumná oblasť: rodina
Fico, Milan

Podpora udržateľnosti bývania u občanov ohrozených bytovou exklúziou. / Aut. správy Fico, Milan.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2247. Bratislava : IVPR, 2010. - 49 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor sociálnej inklúzie a pomoci v hmotnej núdzi
Číslo projektu / výskumnej správy: 2247

Anotácia:  Práca reflektuje otázky bytovej politiky a sociálneho bývania na Slovensku. Stručne popisuje vybrané právne rámce v oblasti podpory bývania, ako na úrovni Európskej únie, tak aj Slovenskej republiky. S pomocou štatistického obrazu bytovej výstavby a hlavných dokumentov ovplyvňujúcich situáciu bývania, mapuje stav vo verejnom nájomnom sektore, opisuje úlohu jednotlivých zložiek pri zabezpečovaní sociálneho bývania a poukazuje na nutnosť jeho definície. Na základe dostupných štúdií z Českej republiky uvádza príklady dobrej praxe a detailnejší opis aplikovania podpory bývania pri jeho zavádzaní do praxe. Štatistika EU-SILC (2007), porovnáva a identifikuje rôzne skupiny domácností a jednotlivcov (v rámci Slovenskej, Českej republiky a Európskej únie) ktoré môžu byť bytovou exklúziou najviac ohrozené ľ a to cez indikátory nákladov na bývanie domácností nachádzajúcich sa v riziku chudoby ako aj indikátorov, ktoré popisujú kvalitu bývania.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50323 k dispozícii

Knižnica DISSO
Carlson, Elwood D.

The Young Householder Deficit in Italy Compared to France. / Carlson, Elwood D.. - In: Demografie. - Roč. 4/2014, s. 307-320. - ISSN 0011-8265.

Typ: Článok z periodika

Výskumná oblasť: rodina
Škobla, Daniel

Systém podpory bývania a príspevok na bývanie. Identifikácia optimálneho modelu na základe skúseností best practice v medzinárodnej perspektíve : Správa z výskumnej úlohy. / Aut. správy Škobla, Daniel.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2018-31.12.2018. Bratislava : IVPR, 2018. - 51 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR
Anotácia:  Dôstojné bývanie je základnou životnou potrebou, ale zároveň nákladnou záležitosťou, ktorá často presahuje možnosti obyvateľov. Preto je potrebné vytvárať podmienky najmä pre bývanie príjmovo a sociálne slabších vrstiev obyvateľstva.
Zámery štátnej bytovej politiky zohľadňujú národné princípy rozvoja bývania, skúsenosti medzinárodného vývoja a predovšetkým zásady akceptovaným Európskou úniou (EÚ). Nájomné bývanie je dôležitým nástrojom udržateľnosti bývania pre sociálne slabšie skupiny obyvateľov. Nájomné bývanie na Slovensku je jedným z kľúčových problémov, ktoré je potrebné riešiť, a to z pohľadu jeho fyzickej ako aj cenovej dostupnosti. Verejný nájomný sektor by mal slúžiť predovšetkým pre zabezpečenie sociálneho bývania, a teda by mal byť využívaný takými obyvateľmi, ktorí si nemôžu obstarať bývanie na voľnom trhu. Pokiaľ ide o problematiku nájomného, musí sa v ďalšom období doriešiť forma jeho regulácie, ako aj okruh bytov a nájomcov, ktorých sa má dotýkať. V podmienkach SR je v súčasnosti podpora bývania realizovaná aj prostredníctvom doplatkov na účely bývania, a to konkrétne príspevkom na bývanie, ktorý je súčasťou dávky a príspevkov v hmotnej núdzi v zmysle zákona č. 417/2013 Z. z. o pomoci v hmotnej núdzi.
Pri tvorbe legislatívneho rámca je pritom potrebné rešpektovať princípy uvedené vyššie pri charakterizovaní verejného a súkromného nájomného sektoru. Aj keď sa v rámci jednotlivých európskych krajín jednotlivé politiky bývania a politiky nájomného či sociálneho bývania odlišujú, v EÚ ako celku, ale najmä v jej severnej a západnej časti, vlády dlhodobo podporujú aktívnu politiku bývania, na ktorú sa vyčleňuje v priemere jedno až štyri percent HDP.
Takmer v každej krajine EÚ má vláda ako jeden z hlavných politických cieľov zabezpečenie primeraného a cenovo dostupného bývania. Npr. Nemecko má dlhú tradíciu dobre rozvinutého sektoru nájomného bývania. Dôležitosť nájomného bývania v Nemecku má svoje historické dôvody. V období po druhej svetovej vojne bol nedostatok bytov jedným z najnaliehavejších problémov krajiny. Nemecký nájomný sektor je charakterizovaný reguláciou rastu nájomného v kombinácii s vysokou istotou podmienok nájmu. Nedávny prudký nárast nájomného vo veľkých mestách a metropolitných oblastiach sa stal hlavnou politickou témou, čo v dôsledku viedlo k ďalšiemu posilneniu regulácie nájomného. Práve podpora bývania tak prostredníctvom fiškálnych nástrojov v procese výstavby ako aj kompenzácia nákladov na bývanie formou rôznych doplatkov, ako ju vidíme v najvyspelejších krajinách EÚ (napr. Nemecko, Švédsko) môže byť vhodným modelom pre slovenský verejný nájomný sektor bývania.
Kľúčové slová : bývanie; bývanie nájomné; bývanie sociálne; nájom regulovaný; podpora bývania; politika bytová štátna
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 51001 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT