Knižnica DISSO
Vanhuysse, Pieter

Czech Exceptionalism? A Comparative Polical Economy Interpretation of Post-Communist Policy Pathways, 1989-2004 [Česká výnimočnosť? Porovnávacia politická ekonómia výkladu postkomunistických trajektórií sociálnej politiky, 1989-2004.]. / Vanhuysse, Pieter. - In: Sociologický časopis. - Roč. 42 č.6 (2006), s.1115-1136. - ISSN 0038-0288.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Gerbery, Daniel - Lesay, Ivan - Škobla, Daniel

Kniha o chudobe : Spoločenské súvislosti a verejné politiky. / Gerbery, Daniel; Lesay, Ivan, Škobla, Daniel. - 1. vyd. - Bratislava : Priatelia Zeme - CEPA, 2007. - 144 s. - ISBN 978-80-968918-9-4.
SLO

Anotácia:  Cieľom publikácie je čitateľom odborne a zároveň zrozumiteľne priblížiť problematiku chudoby na Slovensku a sociálne politiky, ktoré s ňou súvisia. Zámerom knihy je poskytnúť alternatívu k ekonomizujúcemu chápaniu problémov chudoby. Okrem analýzy verejnej politiky v oblasti boja proti chudobe príspevky v knihe identifikujú dôvody narušovania ľudskej dôstojnosti a plnohodnotnej realizácie sociálnych práv, hovorí jeden z editorov Ivan Lesay.
Do knihy prispeli experti z viacerých oblastí spoločenských vied, napríklad Jarmila Filadelfiová, Erika Kvapilová, Roman Džambazovič, Katarína Šoltésová, Martin Fotta a Richard Filčák. Tí v prvej časti knihy skúmajú vzťah medzi chudobou a vekom, prácou, priestorom, bývaním a životným prostredím.
V druhej časti knihy editori Daniel Gerbery, Ivan Lesay a Daniel Škobla rozoberajú vybrané aspekty vzťahu medzi chudobou a verejnou politikou. Venujú sa činnosti medzinárodných rozvojových organizácií na Slovensku a ich vplyvu na národnú sociálnu politiku, resp. úlohe konceptu aktivácie v slovenskej sociálnej politike.
Vítam úsilie autoriek a autorov chudobu dokumentovať, vysvetľovať a hľadať riešenia na boj proti nej. Dúfam, že štúdia si získa zaslúženú pozornosť odborníkov i širokej verejnosti a že bude mať pokračovanie, uvádza viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj Brigita Schmögnerová, ktorá knihu recenzovala.
Publikáciu vydalo občianske združenie Priatelia Zeme-CEPA s finančnou podporou nadácie Friedricha Eberta.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 49773 k dispozícii, 50698 k dispozícii

Knižnica DISSO
Matějů, Petr - Konečný, Tomáš

Může sociologie prispět k deficitům veřejných politik? : Odpověd na polemické příspěvky Tomáše Katrňáka a Martina Kreidla. / Matějů, Petr; Konečný, Tomáš. - In: Sociologický časopis. - Roč. 5/2009, s. 1045-1054. - ISSN 0038-0288.

Kľúčové slová : politiky verejné; sociológia; deficity verejných politík; politika verejná; vzdelávanie; politika sociálna
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Lubelcová, Gabriela

Sociálna ekonomika: koncepty, príležitosti, riziká. / Lubelcová, Gabriela. - In: Sociológia. - Roč. 1/2012, s. 83-108. - ISSN 0049-1225.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Horák, Pavel

Měření governance jako způsobu řízení, koordinace, kontroly a realizace veřejných politik a programů na regionální a lokální úrovni. / Horák, Pavel. - In: Fórum sociální politiky. - Roč. 4/2012, s. 2-10. - ISSN 1802-5854.

Typ: Článok z periodika

Výskumná oblasť: rodina
Repková, Kvetoslava [profil] - Sedláková, Darina

Zdravotné postihnutie a chronické neprenosné ochorenia v medzinárodnom a národnom kontexte. / Repková, Kvetoslava; Sedláková, Darina. - Bratislava : Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, 2014. - 193 s. - ISBN 978-80-971845-0-6.
slo

Anotácia:  Z predslovu:
Uplynuli dva roky od vydania publikácie "Zdravotné postihnutie - vybrané fakty, čísla a výskumné zistenia v medzinárodnom a národnom kontexte", ktorá vznikla na podnet odborníkov a odborníčok zaoberajúcich sa zdravotným postihnutím na Slovensku v období, keď sa zintenzívnil záujem o túto problematiku aj v dôsledku medzinárodného diania, konkrétne vydania prvej Svetovej správy o zdravotnom postihnutí (WHO, 2011) a prípravy prvej Správy o plnení záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím (OSN, 2006). Celý náklad sa rýchle rozobral a pri našej prednáškovej činnosti sme museli už ďalších žiadateľov odkazovať len na internetové stránky Kancelárie WHO na Slovensku a Inštitútu pre výskum práce a rodiny, kde je k dispozícii elektronická verzia.
Nielen toto bol však dôvod, že sme sa rozhodli vydať publikáciu znovu. Počas dvoch rokov sa udiali na Slovensku aj vo svete počiny a udalosti, ktoré posunuli vnímanie zdravotného postihnutia do nových kontextov a o tom sme chceli poskytnúť aktuálnu informáciu odbornej verejnosti, študentom a študentkám, osobám so zdravotným postihnutím a všetkým, ktorých to zaujíma.
Kľúčové slová : postihnutie zdravotné; ochorenia chronické neprenosné; ľudia so zdravotným postihnutím; ľudia so ZP; starostlivosť dlhodobá; politiky verejné; systémy monitorovacie; výskyt zdravotného postihnutia v populácii; incidencia ZP
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50709 k dispozícii, 50710 k dispozícii

Knižnica DISSO
Valkovičová, Veronika - Kuruc, Andrej - Karkošková, Slávka - Musilová, Magdaléna - Ropovik, Ivan

Výskum uplatňovania antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore : Záverečná správa z výskumu. / Valkovičová, Veronika; Kuruc, Andrej, Karkošková, Slávka, Musilová, Magdaléna, Ropovik, Ivan. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2023. - 120 s. - ISBN 978-80-7138-187-7.
slo

Anotácia:  Výskum uplatňovania Antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore vychádza z cieľov Operačného programu Ľudské zdroje. Hlavný cieľ tohto výskumného projektu sa opiera o investičnú prioritu OP ĽZ Aktívne začlenenie, a to aj podporou rovnakých príležitostí a aktívnej účasti a zlepšenie zamestnateľnosti a jej špecifický cieľ Prevencia a eliminácie všetkých foriem diskriminácie. Z tohto hľadiska projekt nahliada na sexuálne obťažovanie ako na špecifickú formu diskriminácie či neférového zaobchádzania, ktoré je nielen porušením zásady rovnakého zaobchádzania (ako ju vymedzuje zákon o rovnakom zaobchádzaní č. 365/2004 Z. z.), ale aj prekážkou začleňovania na trhu práce. Primárnym cieľom projektu je vytvorenie poznatkovej a vedomostnej bázy, ktorá ďalej poslúži pri postihovaní a prevencii sexuálneho obťažovania v medziach verejných politík i v špecifických prostrediach.
Cieľom tohto výskumného projektu a jeho záverečného dokumentu je prispieť k naplneniu dvoch hlavných cieľov, a to: zlepšiť uplatňovanie Antidiskriminačného zákona a elimináciu sexuálneho obťažovania v praxi a podporiť osvetové a vzdelávacie aktivity na prevenciu sexuálneho obťažovania a sexuálneho násilia. Oba tieto ciele však na seba nevyhnutne nadväzujú, keďže aj výsledky tohto výskumného projektu potvrdili, že efektívnejšie uplatňovanie antidiskriminačného zákona v praxi nie je možné bez posilnenia povedomia u širšej verejnosti.
Výskum uplatňovania Antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore bol na základe hore uvedených cieľov rozčlenený do niekoľkých modulov, ktoré sa venovali výskumnej a vzdelávacej činnosti:
Prvý modul bol venovaný zberu lokálneho expertného poznania v oblasti problematiky sexuálneho obťažovania,
Druhý výskumný modul sa venoval reprezentatívnym prevalenčným dátam v prostredí Slovenskej republiky,
Tretí modul sa venoval sexuálnemu obťažovaniu v prostredí zamestnania,
Štvrtý modul sa zameral na sexuálne obťažovanie vo vysokoškolskom prostredí.
V medziach každého modulu neprebiehal len zber dát a analytická práca. Súčasťou jednotlivých modulov bola aj príprava rôznych metodík a na ne naviazaná vzdelávacia činnosť.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51211 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT