Knižnica DISSO
Hanzelová, Eneke - Kostolná, Zuzana - Reichová, Daniela

Atypické formy zamestnanosti na Slovensku: minulosť a súčasnosť [Atypical Employment in Slovakia: Past and Recent Trends.]. / Hanzelová, Eneke; Kostolná, Zuzana, Reichová, Daniela. - Bratislava : SŠPR, 2005. - 51 s. - (Rodina a práca; 3/2005)
ENG;
SLO

Anotácia:  Témou publikácie je problematika atypických foriem zamestnanosti. Na rozdiel od mnohých "starých" členských krajín EÚ, otázka potreby a významu "neštandardnej" zamestnanosti na flexibilitu trhu práce v SR bola nastolená len v ostatnom období. Reakciou na túto požiadavku bol nový Zákonník práce, ktorý vytvoril lepšie vnútorné podmienky pre širšie uplatňovanie atypických foriem zamestnanosti a tým prispel k celkovému zpružneniu trhu práce. Štúdia sa venuje prehľadu trendov vývoja atypickej zamestnanosti v SR vrátane deskripcií legislatívnych princípov fungovania jej jednotlivých foriem. Súčasťou štúdie je aj informácia z konferencie "Zamestnanie žien v technických odboroch a uplatnenie sa v zamestnaní z hľadiska pohlavia", ktorá sa konala 3. - 5. apríla 2005 vo Frankfurte nad Mohanom.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 49327 k dispozícii, 49328 k dispozícii

Knižnica DISSO
Tésits, Róbert

Regional Tendencies of the Typical and Atypical Employment Forms in the European Union . / Tésits, Róbert. - In: Rodina a práca. - Roč. 6/2007, s. 5-48. - ISSN 1336-7153.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Hanzelová, Eneke

Non - Standard Employment in the Slovak Republic . / Hanzelová, Eneke. - In: Rodina a práca. - Roč. 6/2007, s. 49-72. - ISSN 1336-7153.

Typ: Článok z periodika

Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke

Atypical Employment in Slovakia: Past and Recent Trends. / Hanzelová, Eneke. - Bratislava : SŠPR, 2006.
eng

Atypické formy práce a neštandardná zamestnanosť patria k menej prebádaným oblastiam trhu práce, pričom význam takých foriem zamestnanosti, akými sú: práca na skrátený pracovný čas, práce vykonávané mimo pracovný pomer, pracovný pomer na dobu určitú, práca na zmeny a práca nadčas vrátane pružných foriem organizácie pracovného času a práca doma majú svoje trvale miesto v súčasnej realite pracovného trhu SR. V súvislosti s niektorými formami neštandardnej zamestnanosti napr. s prácou na skrátený pracovný čas, prácou doma a teleworkingom sa spája možnosť tvorby priaznivejších podmienok pre zvýšenie zamestnanosti rizikových skupín na trhu práce ( žien s malými deťmi, starších občanov, občanov starajúcich sa o závislé a choré osoby, občanov so zdravotným postihnutím).
Rozvoj atypickej zamestnanosti, skúsenosti s uplatňovaním netradičných foriem zamestnávania a identifikácia bariér na ceste ich širšieho uplatňovania boli predmetom konferencie s názvom Rozvoj atypických foriem zamestnanosti, ktorá sa konala 29.-31. marca v Maďarsku v meste Pécs. Organizátorom konferencie bolo Stredisko pre trh práce a rovnosť príležitostí pri Univerzite v Pécsi. Záštitu nad konferenciou prevzal minister rezortu zamestnanosti a práce Maďarskej republiky.
Konferenciu otvoril a viedol docent R. Tésits, riaditeľ centra pre trh práce a rovnosť príležitostí.
Hlavný referát, zameraný na krátkodobé a strednodobé ciele politiky zamestnanosti v podpore atypických foriem zamestnanosti, predniesol minister rezortu zamestnanosti a práce Maďarskej republiky. Minister poukázal na súčasný stav plnenia cieľov Lisabonskej stratégie v oblasti zamestnanosti a podpory atypických foriem zamestnávania v Maďarsku. V rámci podpory týchto foriem sa v Maďarsku realizuje projekt zameraný na rozšírenie teleworkingu, ktorý je spoločnou aktivitou ministerstva zamestnanosti a práce a ministerstva informácií (ministerstvo zamestnanosti a práce poskytlo dotácie na mzdy teleworkerov a ministerstvo informácií zabezpečilo vybavenie komputermi a programové vybavenie).
Po vystúpení ministra bol otvorená sekcia príspevkov zameraných na skúseností z uplatňovania neštandardných foriem zamestnanosti v Maďarsku. V rámci uvedenej sekcie odzneli vecne podnetné a inšpirujúce príspevky maďarských odborníkov z akademickej obce a inštitúcií služieb zamestnanosti: Bokor Éva - Nové smery v rozvoji teleworkingu v Maďarsku, Apro Antal - Nekonvenčné formy zamestnanosti: samozamestnávanie v regióne Baranya, Garai Peter - Možnosti rozvoja práce na čiastočný úväzok v južnej Transdanubii, Czuczor József - Analýza pripravenosti nezamestnaných k vzdelávaniu, Sasvari Gábor - Faktory pôsobiace na tradičnú aktívnu politiku trhu práce a projekty tranzície, Horvath Lászlo - Delené pracovné miesto (job sharing) ako atypická zamestnanosť.
Po ukončení uvedenej sekcie bola zahájená medzinárodná sekcia, v rámci ktorej boli prednesené príspevky: Markéty Nekolovej - Flexibilita a česky trh práce, Eneke Hanzelovej - Atypické formy zamestnanosti na Slovensku: minulosť a súčasnosť, Iwony Kukulak-Donaty - Atypická zamestnanosť v Poľsku: možnosti a bariéry. Konferencia nastolila mnoho otáznikov na ceste širšieho uplatňovania neštandardnej zamestnanosti a jej úlohy pri zvýšení flexibility trhu práce a vytvorení podmienok pre rast zamestnanosti ako celku a zamestnanosti rizikových skupín na trhu práce.

Typ: Prezentácia



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT