Knižnica DISSO
Džupa, J.

Rozvoj pracovnej činnosti a humanizácia bývania v ústavoch sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnutých [Development of the Labour Activity and Humanization of the Habitation in the Mental Homes.]. / Džupa, J.. - In: Práca a sociálna politika. - Roč. 1 č.7-8 (1993), s.30.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Krnáčová, J.

Právne podmienky zamestnávania občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou [Legal Conditions of Employment of Citizens with reduced work Ability.]. / Krnáčová, J.. - In: Práca a sociálna politika. - Roč. 3 č.5 (1995), s.10.

Anotácia:  Súčasný systém starostlivosti o občanov so ZP v oblasti zamestnanosti je založený na sústave právnych noriem, ktoré sa týkajú jednak oblasti ochrany zamestnania občanov so ZP, ďalej oblasti prípravy na pracovné uplatnenie a vytváranie podmienok na výkon práce pre pbčanov so ZP a stimulácie a podpory ich zamestnávania. Určenie povinného podielu počtu občanov so ZP na celkovom počte zamestnancov. Hmotné zvýhodnenie zamestnávateľov za zamestnávanie občanov so ZP.
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Mattovičová, Ľ.

Program sociálnej práce s občanmi so zmenenou pracovnou schopnosťou na okresných úradoch práce. / Mattovičová, Ľ.. - In: Práca a sociálna politika. - Roč. 6 č.4 (1998), s.15.

Anotácia:  Do pôsobnosti okresného úradu práce pri zabezpečovaní pracovného uplatnenia občanov so ZPS v zmysle § 20 ods. 3 NR SR č. 387/1996 o zamestnanosti patrí zabezpečovanie pracovnej rehabilitácie a spolupráca s príslušnými orgánmi pri určovaní miest nevhodných pre občanov so ZPS. Ďalej uzatvára dohody o poskytnutí finančných prostriedkov na podporu zaškoľovania a počas prípravy na prácu občanov so ZPS, dohody o poskytnutí príspevkov na zriadenie a prevádzku chránených dielní a pracovísk, dohody o rekvalifikácii občanov so ZPS a poskytuje finančné prostriedky na jej realizáciu. Vedie evidenciu voľných pracovných miest, označuje miesta, ktoré sú vhodné pre ZPS. Kontroluje dodržiavanie povinného podielu počtu zamestnancov so ZPS na celkovom počte zamestnancov.
Kľúčové slová : ZPS; rehabilitácia pracovná; zaškoľovanie; príprava na prácu; dielne chránené; pracoviská chránené; rekvalifikácia; pracovné miesta voľné
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Kotíková, J.

Zaměstnavatelé a osoby se zdravotním postižením. / Kotíková, J.. - In: Sociální politika. - Roč. 24 č.4 (1998), s.15.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Senderáková, L. - Badrňová, J.

Vytváranie pracovných príležitostí na verejnoprospešných prácach. / Senderáková, L.; Badrňová, J.. - In: Práca a mzda. - Roč. 4/46 č.9 (1998), s.28-31.

Anotácia:  Nástroje aktívnej politiky trhu práce. NÚP zabezpečuje ústavné právo občanov na zamestnanie prostredníctvom sprostredkovania zamestnania, poradenstva, nástrojov aktívnej politiky trhu práce a poskytovaním podpory v nezamestnanosti. Verejnoprospešné práce: definícia, čerpanie finančných prostriedkov, novovytvorené miesta - náklady a doba trvania. Tvorba miest na mestských a obecných úradoch, v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach, v charitatívnych a neziskových občianskych a záujmových združeniach. Deľba z hľadiska odvetvia. Dlhodobo nezamestnaní. Nezamestnaní starší ako 50 rokov veku. Nezamestnaní s nižším vzdelaním. Nezamestnaní absolventi a mladiství. Nezamestnaní so ZPS.
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Duda, Radko

Viac peňazí na tvorbu pracovných miest pre znevýhodnené skupiny. / Duda, Radko. - In: Sociálna politika a zamestnanosť. - č.3 (2006), s.9. - ISSN 1336-5053.

Kľúčové slová : podpora zamestnávania znevýhodnených skupín; skupiny znevýhodnené; tvorba pracovných miest; dielne chránené; pracoviská chránené; práce aktivačné
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Briešková, Jana

Zdravotne postihnutí medzi nami. / Briešková, Jana. - In: Sociálna politika a zamestnanosť. - č.9 (2006), s.8-9. - ISSN 1336-5053.

Kľúčové slová : postihnutie zdravotné; ľudia so ZP; integrácia postihnutých občanov; pracoviská chránené; dielne chránené
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Jančurová, Laurencia

Návrat do práce a integrácia poškodených v pracovnom procese v rámci legislatívy SR. / Jančurová, Laurencia. - In: Bezpečnosť práce. - Roč. 6/2008, s. 7-9. - ISSN 1335-4078.

Anotácia:  Právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky vrátane práva na ochranu bezpečnosti a zdravia pri práci zaručuje všetkým zamestnancom Ústava Slovenskej republiky. Dlhodobo udržiavať zdravie a pracovnú schopnosť zamestnancov a samostatne podnikajúcich fyzických osôb umožňuje predovšetkým optimalizovanie pracovných podmienok, čím sa následne vytvárajú podmienky napomáhajúce rozvoju celej spoločnosti i jednotlivých zamestnávatelov. Zvýšenú starostlivosť o BOZP je potrebné venovať aj výkonu pracovných činností osobami so zdravotným postihnutím, vrodeným či spôsobeným pracovným úrazom alebo inak, a to s dôrazom na chránené pracoviská a chránené dielne. Dôvodom na to je skutočnosť, že jedným z kritérií hodnotenia celkovej úrovne spoločnosti je úroveň jej starostlivosti o handikepovaných spoluobčanov.
Kľúčové slová : integrácia zdravotne postihnutých občanov; proces pracovný; práca; zamestnávanie osôb so ZP; legislatíva; skupiny zamestnancov špecifické; pracoviská chránené; koncepcia BOZP; BOZP
Typ: Článok z periodika

Výskumná oblasť: trh práce
Ondrušová, Darina

Štruktúra zamestnancov v chránených dielňach a na chránených pracoviskách a na otvorenom trhu práce: komparatívna analýza. / Ondrušová, Darina. - Bratislava : IVPR, 2014.
slo

Cieľom výskumného projektu je identifikácia faktorov úspešnosti zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím v chránenom zamestnaní a na otvorenom trhu práce. Predmetom výskumného projektu bude: porovnanie modelov chráneného zamestnávania s modelom zamestnávania na otvorenom trhu práce; definovanie spoločných a rozdielnych znakov uvedených typov zamestnávania; analýza možnosti a podmienok prepojenosti chráneného zamestnávania so zamestnávaním na otvorenom trhu práce; definičné vymedzenie otvoreného trhu práce a jeho základných znakov
Analýza štruktúry zamestnancov v oboch modeloch zamestnávania bude realizovaná na základe: socio-demografických znakov (vek, rodová príslušnosť, stupeň dosiahnutého vzdelania), typu a závažnosti zdravotného postihnutia, obdobia, v ktorom došlo k poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, profesie resp. zastávanej pracovnej pozícii, dobe trvania zamestnania resp. počtu odpracovaných rokov na danej pracovnej pozícii, ďalších relevantných kritérií
Zároveň sa výskumný projekt zameria na analýzu stratégií, ktoré uplatňujú osoby s ZP pri hľadaní zamestnania a identifikáciu faktorov ich úspešnosti na trhu práce. Výskumný projekt bude založený na sekundárnej analýze dát Ústredia PSVaR, podnikového výkazníctva a syntéze kvantitatívnych a kvalitatívnych metód.Výstupy výskumného projektu budú využité ako podkladový materiál pre optimalizáciu systému chráneného zamestnávania.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2169

Výskumná oblasť: trh práce
Ondrušová, Darina

Štruktúra zamestnancov v chránených dielňach, na chránených pracoviskách a na otvorenom trhu práce : Komparatívna analýza : Záverečná správa z VÚ č. 2169. / Aut. správy Ondrušová, Darina.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2169. Bratislava : IVPR, 2014. - 54 s. + 6 s. príl.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor politiky trhu práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2169
Anotácia:  Cieľom výskumného projektu je identifikácia faktorov úspešnosti zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím v chránenom zamestnaní a na otvorenom trhu práce z hľadiska ich socio-demografických charakteristík (vek, rodová príslušnosť, stupeň dosiahnutého vzdelania), ako aj závažnosti zdravotného postihnutia.
Výskumný projekt vychádza z predpokladu, že platný legislatívny rámec služieb zamestnanosti v SR jednoznačne neodlišuje chránené zamestnávanie od zamestnávania na otvorenom trhu práce, čo komplikuje možnosti vyhodnocovať efektívnosť nástrojov podpory zamestnávania osôb so ZP. Predmetom výskumu bola taktiež štruktúra chránených dielní podľa vybraných kritérií, a mapovanie skúseností chránených dielní s prijímaním nových zamestnancov so ZP, s úrovňou pripravenosti zamestnancov so ZP na výkon pracovných činností, s ukončovaním pracovného pomeru so zamestnancami so ZP a s vnímaním vlastnej konkurencieschopnosti chránených dielní v porovnaní s inými ekonomickými subjektmi pôsobiacimi v rovnakom odvetví.
Súčasťou štúdie sú tiež odporúčania, uvedené v diskusii k hlavným zisteniam, medzi inými potreba diferencovať rôzne typy subjektov v chránenom zamestnávaní aj z hľadiska poskytovanej finančnej podpory, či klásť väčší dôraz na začleňovanie mladých ľudí so ZP a ľudí s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% do pracovného procesu. Výstupy výskumného projektu môžu byť využité ako podkladový materiál pre optimalizáciu systému chráneného zamestnávania.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50718 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT