Knižnica DISSO

ABC of women workers' rights and gender equality [Abeceda práv zamestnaných žien a rovnosti pohlaví.]. - 1. vyd. vyd. - Geneva : ILO, 2000. - 108 s. - ISBN 92-2-110844-9.
ENG

Anotácia:  Táto praktická príručka obsahuje dôležité informácie týkajúce sa zamestnaných žien, v súvislosti so sexuálnym obťažovaním, rozvojom, základnými pracovnými právami, globalizáciou, prácou na čiastočný úväzok a rodinnou zodpovednosťou. Obsahuje jasné, stručné definície a popisy, oboznamuje čitateľa s legislatívnymi nástrojmi ILO a ďalšími a tiež reflektuje súčasné socio-ekonomické trendy. Jednotlivé témy majú abecedné usporiadanie.
Kľúčové slová : ženy zamestnané; práva žien; rovnosť príležitostí v zamestnaní; rovnosť pohlaví; Konvencie ILO; Odporúčania ILO
Typ: Kniha - monografia Signatúra: ILO 48166 k dispozícii

Knižnica DISSO

Women and HIV/AIDS : Reproductive and Sexual Health. Selected Papers for: AIDS 2000, Durban, AIDS 2002, Barcelona, AIDS 2004, Bangkok. - London : Reproductive Health Matters, 2005.
ENG

Typ: Audiovizuálny dokument Signatúra: CD 49400 k dispozícii

Knižnica DISSO
Fuszara, Małgorzata

Between Feminism and the Catholic Church: The Womenďs Movement in Poland [Medzi feminizmom a katolíckou cirkvou: ženské hnutie v Poľsku.]. / Fuszara, Małgorzata. - In: Sociologický časopis. - Roč. 41 č.6 (2005), s.1057-1075. - ISSN 0038-0288.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Hašková, Hana

Czech Womenďs Civic Organising under the State Socialist Regime, Socio-economic Transformation and the EU Accesssion Period [Občianska participácia a organizovanie českých žien v období štátno-socialistického režimu, socio-ekonomickej transformácie a v období jednania o vstupu ČR do EÚ.]. / Hašková, Hana. - In: Sociologický časopis. - Roč. 41 č.6 (2005), s.1077-1110. - ISSN 0038-0288.

Kľúčové slová : ženy; Česká republika; vstup do EÚ; rovnosť; rod; gender; rovnosť rodov; organizovanie žien; organizovanie občianske; participácia občianska; éra komunistická; obdobie transformácie; transformácia socio-ekonomická; práva žien; sféra oficiálna; proces profesionalizácie; organizácie mimovládne
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Karlovská, Dušana - Krokavcová, Natália - Králová, Sylvia

Bezpečný ženský dom ako nástroj uplatňovania ľudských práv žien a detí. / Karlovská, Dušana; Krokavcová, Natália, Králová, Sylvia. - 1. vyd. - Košice : Fenestra, 2009. - 51 s. - ISBN 978-80-969884-2-6.
slo

Anotácia:  Súčasné štúdie ukazujú, že jedna štvrtina až jedna tretina žien v Európe je vystavená násiliu zo strany jednotlivcov z ich bezprostredného sociálneho prostredia. Až na niekoľko výnimiek sú páchateľmi muži: partneri, manželia, otcovia, lebo bratia. Ak vezmeme do úvahy socio-ekonomické podmienky, ktoré v našej spoločnosti prevažujú, sú mnohé ženy, ktoré týra člen rodiny nútené odísť z domu, aby unikli násiliu, mohli chrániť svoj život a hľadať ochranu a bezpečie. Veľkú časť z nich v mnohých európskych krajinách prijímajú bezpečné ženské domy, ktoré sú kľúčovými inštitúciami v boji proti násiliu páchanému na ženách a deťoch. Bezpečné ženské domy sú dôležitým faktorom spoločenského rozvoja nielen tým, že poskytujú ženám a deťom bezpečné prostredie, ale aj presadzovaním rovnakých práv a príležitostí pre ženy a mužov, ako aj základných ľudských práv.
V Európe bol spoločenský problém násilia páchaného na ženách a deťoch zo strany mužov marginalizovaný ako tabuizovaná téma až do začiatku 70-tych rokov, vo východnej Európe do začiatku 90-tych rokov. Úplne prvý bezpečný ženský dom bol založený v roku 1972 v Londýne. Na Britských ostrovoch otvorili ďalšie bezpečné ženské domy skôr, než sa ženské hnutie rozšírilo do západnej, strednej a severnej Európy a neskôr do južnej Európy, až nakoniec, po páde železnej opony, do krajín východnej a juhovýchodnej Európy. V súčasnosti je v celej Európe asi 1500 bezpečných ženských domov. Mnohé európske krajiny - najmä krajiny južnej a východnej Európy - však doteraz trpia nedostatkom bezpečných ženských domov, ktoré by ženám a ich deťom poskytli ochranu. Ženy, ktoré sa rozhodnú založiť bezpečný ženský dom, musia často zdolávať neprekonateľné prekážky: nedostatok finančnej podpory alebo politickej vôle na strane štátnych alebo samosprávnych orgánov.
Na Slovensku nemáme bezpečné ženské domy. Máme zariadenia sociálnej pomoci, ktoré čiastočne suplujú potrebu bezpečných ženských domov. Samotné poskytovanie nechráneného ubytovania pre ženy zažívajúce násilie a ich deti nestačí. Kľúčovým prvkom, ktorý bezpečné ženské domy ženám a ich deťom poskytujú, je posilnenie k tomu, aby prevzali kontrolu nad svojím životom. Ženy a deti, ktoré žijú v bezpečnom ženskom dome, by mali nakoniec znovu získať pocit, že žijú v bezpečí.
Cieľom projektu bolo otvoriť dialóg so štátnymi inštitúciami o bezpečných ženských domoch a zvýšiť uplatniteľnosť práv žien a detí, ktoré zažívajú násilie.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50000 k dispozícii

Knižnica DISSO
Breen, Marta - Jordahl, Jenny

Neohrožené ženy. / Breen, Marta; Jordahl, Jenny. - 1. vyd. - Praha : Argo, 2019. - 128 s. - ISBN 9788025727614.
cze

Anotácia:  Před 150 lety vedly ženy a muži velice rozdílné životy. Ženy nemohly volit ani samy si vydělávat peníze. Nemohly rozhodovat o vlastním těle. Rozhodovaly za ně otcové, až do chvíle, než se vdaly. Pak rozhodoval manžel. To se změnilo ve chvíli, kdy se ženy začaly organizovat. V komiksové knize Ženy norská novinářka Marta Breenová spolu s ilustrátorkou Jenny Jordahlovou vykládají dějiny ženského hnutí, i s mnoha dramatickými bitvami, jež musely ženy vybojovat, aby se domohly svých práv.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51028 k dispozícii

Knižnica DISSO
Ali, Zahra

Feminisms in Iraq: Beyond the Religious and Secular Divide. / Ali, Zahra. - In: Gender a výzkum. - Roč. 2/2019, s. 47-66. - ISSN 2570-6578.

Typ: Článok z periodika



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT