Knižnica DISSO
Lustigová, Michala - Čapková, Naděžda

Prevalence rizikových faktorů srdečně-cévních onemocnění v Česku z pohledu demografických charakteristik - vybrané výsledky studie EHES. / Lustigová, Michala; Čapková, Naděžda. - In: Demografie. - Roč. 2/2017, s. 162-170. - ISSN 0011-8265.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Kuklová, Marie - Lustigová, Michala

Vliv socioekonomického statusu na výskyt depresivních symptomů v populaci Česka - výsledky EHIS 2019. / Kuklová, Marie; Lustigová, Michala. - In: Demografie. - Roč. 2/2023, s. 84-93. - ISSN 0011-8265.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Valkovičová, Veronika - Kuruc, Andrej - Karkošková, Slávka - Musilová, Magdaléna - Ropovik, Ivan

Výskum uplatňovania antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore : Záverečná správa z výskumu. / Valkovičová, Veronika; Kuruc, Andrej, Karkošková, Slávka, Musilová, Magdaléna, Ropovik, Ivan. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2023. - 120 s. - ISBN 978-80-7138-187-7.
slo

Anotácia:  Výskum uplatňovania Antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore vychádza z cieľov Operačného programu Ľudské zdroje. Hlavný cieľ tohto výskumného projektu sa opiera o investičnú prioritu OP ĽZ Aktívne začlenenie, a to aj podporou rovnakých príležitostí a aktívnej účasti a zlepšenie zamestnateľnosti a jej špecifický cieľ Prevencia a eliminácie všetkých foriem diskriminácie. Z tohto hľadiska projekt nahliada na sexuálne obťažovanie ako na špecifickú formu diskriminácie či neférového zaobchádzania, ktoré je nielen porušením zásady rovnakého zaobchádzania (ako ju vymedzuje zákon o rovnakom zaobchádzaní č. 365/2004 Z. z.), ale aj prekážkou začleňovania na trhu práce. Primárnym cieľom projektu je vytvorenie poznatkovej a vedomostnej bázy, ktorá ďalej poslúži pri postihovaní a prevencii sexuálneho obťažovania v medziach verejných politík i v špecifických prostrediach.
Cieľom tohto výskumného projektu a jeho záverečného dokumentu je prispieť k naplneniu dvoch hlavných cieľov, a to: zlepšiť uplatňovanie Antidiskriminačného zákona a elimináciu sexuálneho obťažovania v praxi a podporiť osvetové a vzdelávacie aktivity na prevenciu sexuálneho obťažovania a sexuálneho násilia. Oba tieto ciele však na seba nevyhnutne nadväzujú, keďže aj výsledky tohto výskumného projektu potvrdili, že efektívnejšie uplatňovanie antidiskriminačného zákona v praxi nie je možné bez posilnenia povedomia u širšej verejnosti.
Výskum uplatňovania Antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore bol na základe hore uvedených cieľov rozčlenený do niekoľkých modulov, ktoré sa venovali výskumnej a vzdelávacej činnosti:
Prvý modul bol venovaný zberu lokálneho expertného poznania v oblasti problematiky sexuálneho obťažovania,
Druhý výskumný modul sa venoval reprezentatívnym prevalenčným dátam v prostredí Slovenskej republiky,
Tretí modul sa venoval sexuálnemu obťažovaniu v prostredí zamestnania,
Štvrtý modul sa zameral na sexuálne obťažovanie vo vysokoškolskom prostredí.
V medziach každého modulu neprebiehal len zber dát a analytická práca. Súčasťou jednotlivých modulov bola aj príprava rôznych metodík a na ne naviazaná vzdelávacia činnosť.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51211 k dispozícii

Knižnica DISSO
Očenášová, Zuzana - Karkošková, Slávka - Fico, Milan

Násilie v tínedžerských partnerských vzťahoch. / Očenášová, Zuzana; Karkošková, Slávka, Fico, Milan. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2023. - 94 s. - ISBN 978-80-7138-191-4.
slo

Anotácia:  Dospievanie je obdobím, kedy mnoho mladých ľudí začína svoje prvé romantické vzťahy. Randenie môže byť novou a vzrušujúcou fázou v živote tínedžerov. Poskytuje príležitosti na rozvíjanie dôležitých zručnosti a nadobúdanie životných skúseností súvisiacich s intimitou, komunikáciou, formovaním identity a autonómiou, ktoré môžu tínedžerom pomôcť pripraviť sa na zdravé vzťahy v dospelosti; zároveň sa však môže stať priestorom, v ktorom dochádza k páchaniu a zažívaniu rôznych foriem násilia (Children´s Safety Network, 2023; Semenza & Grosholz, 2022).
Násilie v intímnych vzťahoch tínedžerov je späté s potenciálom širokej škály krátkodobých i dlhodobých negatívnych následkov, a predstavuje významný rizikový faktor pre páchanie alebo zažívanie intímneho partnerského násilia v dospelosti (Greenman & Matsuda, 2016). Preto je dôležité sa touto problematikou zaoberať.
Táto publikácia prezentuje vôbec prvé výskumné dáta týkajúce sa partnerského násilia v tínedžerských vzťahoch na Slovensku. Výskum realizovalo Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách IVPR a zber dát prebehol v roku 2022. Na výskum bol využitý dotazník z projektu Safeguarding Teenage Intimate Relationships ľ STIR (Barter a kol., 2015), ktorý bol predtým využitý v Anglicku, Bulharsku, na Cypre, v Nórsku, Švédsku a Taliansku. Získané dáta tak môžu byť dané do kontextu iných európskych krajín.
Zber dát bol realizovaný na výskumnej vzorke 1181 mladých ľudí vo veku 15 - 17 rokov, študujúcich na rôznych typoch stredných škôl zo všetkých ôsmich krajov SR. Výskum sa zameriaval na zažívanie rôznych prejavov násilia v partnerských vzťahoch tínedžerov, ako aj na jeho páchanie. Išlo najmä o prejavy fyzického, psychického, sexualizovaného a online násilia. Okrem údajov o prevalencii a jej analýzy z pohľadu rodových rozdielov sa publikácia venuje aj možným rizikovým faktorom, ktoré vplývajú na zažívanie alebo páchanie partnerského násilia.
Kľúčové slová : vzťahy partnerské; mládež; mládež dospievajúca; teenageri; násilie; násilie zo strany partnera; násilie vo vzťahoch; dievčatá; chlapci; determinanty; riziká; prevalencia; steretypy; skúsenosti; dôvody; sexting
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51218 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT