Knižnica DISSO
Černá, Monika - Granja, Monika

Udržet rodiny pohromadě. / Černá, Monika; Granja, Monika. - 1. vyd. - Praha : SKOK, o.s., 2010. - 72 s.
slo

Anotácia:  V zemích Visegrádské čtyřky dochází postupně k většímu zaměření na rodiny, zejména na rodiny v nouzi. Cílovými skupinami jsou:
rodiny s více dětmi, ale s nízkou úrovní vzdělání, která je cestou k špatně placené práci až k dlouhodobé nezaměstnanosti a závislosti na sociálních dávkách
mladé rodiny s nízkými a středními příjmy, které se ocitnou v situaci předlužení
rodiny žijící ve vyloučených lokalitách, bez dostupné dopravy, pošty, zdravotnických a školských zařízení a dalších veřejných služeb, s nedostatečnou hygienou i topením, trpící podvýživou a řadou zdravotních problémů
mladí lidé žijící na ulici a uživatelé drog.
Namísto řešení otázek přiměřeného bydlení, oddlužení, pomoci při závislosti na drogách či podpory při výběru vhodného zaměstnání jsou často oddělovány děti od rodičů, což má negativní vliv jak na celistvost rodiny, tak na rozvoj osobnosti dětí podmíněnou citovou deprivací při pobytu v kolektivních výchovných zařízeních.
Evropský hospodářský a sociální výbor vypracoval v roce 2009 dokument Program pro Evropu - návrhy občanské společnosti. Výbor prostřednictvím tohoto programu vyzývá evropské instituce, členské státy, politické a sociální činitele, a tím i občany Evropské unie, aby zajistili, že prioritní jsou evropské, a ne pouze národní otázky. V době, kdy jsou všechny evropské země zapojeny do diskuse o hospodářské a finanční obnově, je to mimořádně důležité.
V tomto kontextu se uskutečnil projekt Podpora integrity rodin ohrožených sociálním vyloučením a jejich místo v měnící se Evropě. Hlavním partnerem byl SKOK, o.s. - sdružení nestátních neziskových organizací (NNO), které poskytují sociální a zdravotně sociální služby v ČR, jako partneři jsou zapojeny NNO ze Slovenska, Polska a Maďarska. Většina z nich jsou organizace patřící do Evropské sítě proti chudobě (EAPN) nebo s EAPN úzce spolupracující.
Je obvyklé, že projekty podporované z evropských strukturálních fondů se zabývají
např. problematikou zaměstnanosti, vzdělávání, ohrožených dětí. Tento projekt klade
důraz na celistvost rodiny jako důležitý faktor, který brání před chudobou a sociálním
vyloučením. Projekt je inovativní také tím, že zve lidi se zážitkem chudoby a sociálního
vyloučení, aby se otevřeli vůči svému okolí a společně hledali východiska z obtížných
životních situací.
Kľúčové slová : rodina; integrita rodiny; rodiny v núdzi; rodiny viacdetné; rodiny s nízkymi príjmami; vylúčenie sociálne; rodiny ohrozené
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50731 k dispozícii

Knižnica DISSO
Gerbery, Daniel - Turkovič, Zuzana - Ondrušová, Darina

Záverečná správa z Registračného týždňa rodín v bytovej núdzi v Košiciach. / Gerbery, Daniel; Turkovič, Zuzana, Ondrušová, Darina. - 1. vyd. - Košice : Nadácia DEDO/Mesto Košice/IVPR, 2021. - 66 s.
slo

Anotácia:  Predstavujeme zistenia z Registračného týždňa rodín v bytovej núdzi v Košiciach: takmer jedna štvrtina rodín sa nachádza v bytovej núdzi viac ako 10 rokov a za hlavnú prekážku pri hľadaní štandardného nájomného bývania považujú nedostatok finančných prostriedkov.
Vo štvrtok 20. januára 2022 sme na online konferencii Bývanie ako prvé, organizovanej Nadáciou DEDO, predstavili zistenia z Registračného týždňa rodín v bytovej núdzi v Košiciach.
Všade dobre, doma najlepšie, hovorí sa v známom slovenskom porekadle. Domov je miesto, kde sa možno cítiť bezpečne. Ale nielen to. Domov je tiež priestor, ktorý patrí iba jeho obyvateľom, bez prístupu iných ľudí, s ktorými ho nechcú zdieľať. Bez rizika, že životy, zdravie, majetok jeho obyvateľov budú ohrozované. Kde nechýba blízkosť, ale aj priestor pre seba a svoj oddych pred vykročením za ďalšími povinnosťami.
Pre mnohých ľudí na Slovensku však spomenuté porekadlo neplatí. Ak aj nie sú bez prístrešia, nútení prespávať vonku na ulici, ich obydlia sotva vytvárajú pocit bezpečia, stability, zázemia. Vlhké steny, plesne, chýbajúci prístup k pitnej vode, či preplnenosť obydlí sú len niekoľkými príkladmi nevyhovujúceho bývania, v ktorom sú zdravie a pohoda jeho obyvateľov ohrozované. Situácia je o to vážnejšia, ak sa týka rodín s deťmi.
Registračný týždeň rodín v bytovej núdzi v Košiciach sa uskutočnil od 24. do 30. mája 2021, v spolupráci Nadácie DEDO s mestom Košice, Inštitútom pre výskum práce a rodiny a ďalšími partnermi. Do jeho priebehu sa zapojilo približne 100 dobrovoľníkov, ktorí realizovali rozhovory formou dotazníkov s respondentmi a respondentkami vo vytipovaných lokalitách a vo všetkých útulkoch a zariadeniach núdzového bývania v meste.
Dôležitým cieľom registračného týždňa bola možnosť pre rodiny zaregistrovať sa do programu bývania s podporou ľ housing-first.
Zo zistení z registračného týždňa okrem iného vyplynulo:
Do registračného týždňa sa zapojilo 309 rodín. Celkový počet členov týchto rodín je 1 737. Z nich bolo 550 dospelých osôb (vrátane manželov/iek a partnerov/iek respondentov/tiek) a 1 187 detí. Viac ako jedna tretina z celkového počtu detí je v predškolskom veku: 20 % detí je vo veku do troch rokov a ďalších 14 % od troch do šiestich rokov.
Z celkového počtu 309 respondentov/tiek je podiel rodičov ľ samoživiteľov/samoživiteliek 22 %, väčšinou ide o ženy. V útulkoch a zariadeniach núdzového bývania mala pravidelne platenú prácu až jedna tretina respondentov/tiek. V zariadeniach núdzového bývania a útulkoch žije 24 % rodín. V prístreškoch (v nevyhovujúcom bývaní) žije 45 % rodín a v záhradných chatkách 16 % rodín. Väčšina rodín býva so svojimi deťmi v stiesnených podmienkach ľ až 73 rodín (56 %) uviedlo, že má pre seba na bývanie jednu izbu (okrem kuchyne), a 60 rodín (19 %) uviedlo, že má na bývanie k dispozícii izby dve. Len 19 rodín (6 %) býva v 3 alebo viac izbách.
Najmenej jedna tretina opýtaných pritom zažila odlúčenie od rodiny alebo bytovú núdzu už v detstve: 14 % respondentov/respondentiek strávilo určitú časť detstva v detskom domove (v priemere okolo 10 rokov).U príbuzných strávilo časť detstva 6 % opýtaných. 9 % respondentov/respondentiek v detstve strávilo nejakú dobu s rodičom/rodičmi v prístrešku v osade, pričom išlo väčšinou o dlhotrvajúcejšiu skúsenosť. 3 % opýtaných strávili časť detstva s rodičom v zariadení núdzového bývania. Väčšina zo všetkých 309 oslovených rodín ľ 44 % ľ je so svojím súčasným bývaním nespokojná, pričom až 35 % z týchto rodín uviedlo, že sú v obydlí "veľmi nespokojní". Zároveň takmer 69 % rodín považuje za najväčšiu prekážku pri hľadaní podnájmu nedostatok finančných prostriedkov.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51123 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT