Knižnica DISSO
kol.

Databáza postupov a nástrojov špecializovaných služieb pomoci a ochrany žien zažívajúcich násilie. / kol.. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2015. - 292 s.
slo

Anotácia:  Predkladaný dokument je rozšíreným opisom elektronickej databázy. Opisuje ciele, štruktúru a metodiku tvorby databázy. Vymedzuje špecializovanú podporu a ochranu žien zažívajúcich násilie, koncept dobrej praxe a jej kategórie. Predstavuje metodiku na hodnotenie dobrej praxe a spôsob kalkulácie, či daný nástroj je dobrou alebo potenciálne dobrou praxou. Dokument obsahuje kompletný zoznam zozbieraných nástrojov a postupov bez selekcie vzhľadom na kritériá špecializovanosti a orientácie na ženy. Celkovo bolo zozbieraných 83 záznamových hárkov z celého Slovenska a 15 zo zahraničia. Zo všetkých 81 hodnotených nástrojov/postupov 11 (13,6%) bolo zhodnotených ako dobrá prax, 20 (24,7%) ako potenciálne dobrá prax a 11 (13,6%) nebolo možné posúdiť pre nedostatok informácií.
Dokument bol vytvorený v rámci Národného projektu Podpora eliminácie a prevencie násilia na ženách. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia, www.esf.gov.sk.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51217 k dispozícii

Knižnica DISSO
Očenášová, Zuzana - Jankovičová, Michaela - Burajová, Barbora

Akoby násilie s tým nič nemalo. Skúsenosti žien zažívajúcich partnerské násilie so službami a inštitúciami. / Očenášová, Zuzana; Jankovičová, Michaela, Burajová, Barbora. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2024. - 62 s. - ISBN 978-80-7138-192-1.
slo

Anotácia:  Autorkami tejto štúdie sú Zuzana Očenášová, Michaela Jankovičová a Barbora Burajová a predkladajú v nej výsledky výskumu, ktorý bol realizovaný v rámci projektu spolupráce Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách a Nórskeho centra pre štúdium násilia a traumatického stresu s podporou Nórskeho finančného mechanizmu. Spoločný výskumný projekt bol prispôsobený odlišnému nastaveniu systému podpory a pomoci preživších partnerského násilia, ako aj rôznej miere existujúceho výskumu, úlohy a fungovania špecializovaných služieb v jednotlivých krajinách.
Systém pomoci a podpory žien zažívajúcich partnerské násilie a ich detí zahŕňa široké spektrum verejných aj neverejných služieb. Významnú úlohu v ňom zohrávajú špecializované služby primárne orientované na tento druh klientely. Pri svojej práci uplatňujú špecifické východiská a princípy, ako aj osobitné nástroje práce. V slovenských podmienkach doteraz absentoval výskum zachytávajúci priame skúsenosti žien zažívajúcich partnerské násilie a ich detí s využívaním špecializovaných služieb, ako aj iných verejných inštitúcií zapojených do riešenia tohto spoločenského problému.
Analýza má za cieľ prispieť k reflexii slovenského systému ochrany a podpory žien so skúsenosťou s partnerským násilím a ich detí z pohľadu tých, pre ktoré je primárne určený. Je dôležitým dielikom vyhodnocovania efektívnosti systému, pretože prináša hlasy a skúsenosti žien a ich detí. Upozorňuje na pretrvávajúce medzery ochrany a podpory, ktoré komplikujú ich neľahkú situáciu, a zameriava sa na to, do akej miery je tento systém založený na porozumení dynamiky partnerského násilia, jeho príčin a následkov a ako sú tieto zohľadňované v rámci inštitucionálnych procesov.
Veríme, že táto publikácia môže slúžiť predstaviteľkám a predstaviteľom uvedených inštitúcií a služieb na reflexiu svojich východísk a praxe, prispieť k pochopeniu toho, akú rolu v systéme ochrany a pomoci zohrávajú, a aký dopad majú súčasné postupy na životy žien so skúsenosťou s partnerským násilím a na ich deti.
Publikácia vyšla vďaka projektu Zlepšenie ochrany práv obetí ľ posilnenie kapacít a postupov boja proti násiliu na ženách a domácemu násiliu.
Projekt je realizovaný v rámci programu SK09: Domáce a rodovo podmienené násilie. Jeho cieľom je v spolupráci s partnerskými organizáciami prispieť k zlepšeniu opatrení na predchádzanie druhotnej a opakovanej viktimizácii a zlepšenie podpory dostupnosti a kvality ochrany žien zažívajúcich násilie a ich detí v kontakte s pomáhajúcimi profesiami. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51226 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT