Knižnica DISSO
Macháček, L - Demeš, P - Magurová, Z - Mannová, E - Novosad, F - Roško, R

Tretí sektor a občianska spoločnosť. Beseda za okrúhlym stolom. / Macháček, L; Demeš, P, Magurová, Z, Mannová, E, Novosad, F, Roško, R. - In: Sociológia. - Roč. 28 č.3 (1996), s.257-271.

Anotácia:  Cieľom besedy bolo konfrontovať súčasnú situáciu v rozvoji tretieho sektora s dostupnými poznatkami vedeckého výskumu na pracoviskách SAV. Integrácia výskumníkov SAV pri analýze najnovších procesov utvárania občianskej spoločnosti v SR. Sociológovia prizvali na besedu zástupcov filozofického, historického a právneho výskumu. Tretím sektorom sú označované v našich podmienkach mimovládne neziskové organizácie - nadácie, občianske združenia a charitatívne organizácie. Ďalšie organizácie neziskového sektora. Súčasný návrh Zákona o nadáciách vypracovaný ministrom spravodlivosti SR predstavuje úsilie štátnej administratívy definovať legálnu pozíciu nadácií ako kolektívnych aktérov. Kampaň Tretí sektor SOS občianskych iniciatív a nadácií navrhla otvoriť verejnú diskusiu. Diskusiou v tejto besede boli návrhy tém pre interdisciplinárny výskum nevládnych organizácií hlavne v období postúpenia Zákona o nadáciach do Národnej rady. Bola navrhnutá interdisciplinárna spolupráca vedenia spoločenskovedného úseku SAV, príslušných orgánov VEGA, ako aj medzinárodných programov Phare alebo USA na podporu rozvoja občianskej spoločnosti.
Kľúčové slová : sektor tretí; organizácie neziskové; výskum vedecký; meštiactvo; spolky; spolupráca interdisciplinárna
Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Doležalová, Antonie

Ztracená paměť občanské společnosti? / Doležalová, Antonie. - In: Sociální práce / Sociálna práca. - Roč. 4/2013, s. 43-53. - ISSN 1213-6204.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Kodajová, Daniela - a kol.

Živena. / Kodajová, Daniela; a kol.. - 1. vyd. - Bratislava : Slovart, 2019. - 304 s. - ISBN 9788055641492.
slo

Anotácia:  Prvá súhrnná publikácia o Živene, spolku slovenských žien, vychádza pri príležitosti 150. výročia jej založenia. Predstavuje kľúčové i menej známe osobnosti spolku, jeho poslanie a bohatú kultúrnu a osvetovú činnosť od minulosti až po súčasnosť.
Živena, najstarší slovenský ženský spolok, vznikol z iniciatívy mužov angažujúcich sa v slovenskom národnom hnutí v Rakúsko-Uhorsku v roku 1869. Zásluhou spolku sa v roku 1919 (po päťdesiatročnom úsilí) podarilo otvoriť prvú slovenskú vyššiu dievčenskú školu. Živena pomáhala ženám zo všetkých spoločenských vrstiev zmeniť život, ktorý im nevyhovoval - stať sa finančne nezávislou od muža, vedieť sa postarať sama o seba a svoje deti, odísť z nefunkčného manželstva, požadovať slušné zaobchádzanie na úradoch atď. Najväčší počet členov a členiek dosiahla v podmienkach demokratického Československa - v roku 1929 ich bolo štyritisíc.
Živeniarky vyznávali a dodnes vyznávajú zásadu apolitickosti a nadkonfesijnosti: koncom tridsiatych rokov odolali nátlaku stať sa len spolkom evanjelických žien, v období vojnovej Slovenskej republiky zase odmietali vylúčiť zo svojich radov židovské ženy. V štyridsiatych a päťdesiatych rokoch vzdorovali obom totalitám 20. storočia, a keď sa u nás v roku 1989 začala obnova demokratického zriadenia, opäť dokázali osloviť mladé ženy moderným programom. V súčasnosti má spolok asi tisíc členiek a členov.
Kľúčové slová : Živena; spolky; ženy; organizácie ženské
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51032 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT