Výskumná oblasť: rodina; rovnosť príležitostí
Bodnárová, Bernardína

Vypracovanie metodologického rámca výskumnej úlohy "Zabezpečiť realizáciu výskumnej štúdie zameranej na problematiku prejavov intolerancie, násilia a extrémizmu voči sociálne vylúčeným spoločenstvám". / Bodnárová, Bernardína. - Bratislava : IVPR, 2012.

Pri vypracúvaní metodologického rámca pre riešenie výskumnej úlohy zameranej na problematiku prejavov extrémizmu, intolerancie a násilia voči SVS, budú prvé kroky nasmerované na oboznámenie sa s existujúcou legislatívou, literárnymi prameňmi, základnou terminológiou, získaním poznatkov a prehľadu existencie výskumov zameraných na podobné témy, vrátane vypracovaných metodík na ich zisťovanie Predpokladáme nadviazanie kontaktov s aktivistami v oblasti ľudských práv, rôznych advocacy skupín, ktoré sa problematikou zaoberajú, získanie štatistík ľ ak o danom probléme existujú a pod.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2264

Knižnica DISSO
Kozubík, Michal

Sociálne vylúčené spoločenstvá v kontexte kulturálnych teórií. / Kozubík, Michal. - 1. vyd. - Nitra : Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF, 2011. - 99 s. - ISBN 978-80-8094-957-0.
slo

Anotácia:  Kultúra a sociálne vyčlenenie sú zdanlivo nesúvisiacimi činiteľmi, ktoré však podmieňujú správanie jednotlivých skupín obyvateľstva. Stereotypné predstavy vychádzajúce z neznalosti tej ktorej kultúry, národa či národnostnej menšiny sú medzi laickou verejnosťou značne rozšírené. Sú prijímané ako pravdivé fakty, naviac podporované masívnou mediálnou kampaňou. Dlhé časové obdobie živenia týchto stigiem odlišností môže viesť k pripisovaniu jednotlivých negatív určitej skupine obyvateľstva, resp. minority, menšiny.
Učebný text je súborom základných východísk v oblasti kultúry, chudoby a sociálneho vyčlenenia. Tematicky ho tvoria 3 časti. Prvý celok je prehľadom kultúrnych koncepcií, základných modelov, teórií, pohľadov z rôznych smerov. Druhá časť sa venuje problematike chudoby, sociálneho vyčlenenia, definovaniu sociálne vylúčených spoločenstiev a marginalizácií. Záverečná časť uvádza príklady doterajších najvýznamnejších výskumov a postupov mapovania života sociálne vylúčených spoločenstiev. Zároveň približuje možnosti riešenia ťaživej sociálnej situácie formou metód sociálnej práce (terénna sociálna práca, komunitná sociálna práca) a sociálnych služieb (komunitné centrum).
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50479 k dispozícii

Výskumná oblasť: rodina; rovnosť príležitostí
Bodnárová, Bernardína

Prejavy intolerancie, násilia a extrémizmu voči sociálne vylúčeným spoločenstvám : Vypracovanie konceptuálneho rámca pre výskumnú úlohu. / Aut. správy Bodnárová, Bernardína.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2264. Bratislava : IVPR, 2012. - 29 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Odbor stratégie sociálnej ochrany detí a rodiny
Číslo projektu / výskumnej správy: 2264
Anotácia:  Podobne ako v iných demokratických krajinách, aj v slovenskej spoločnosti sa vyskytujú prejavy intolerantného, násilného správania, ktoré nadobúdajú extrémistické podoby. Takéto javy sa zvyknú označovať ako sociálno-patologické a ohrozujú kohéziu spoločnosti. Sú to javy, ktoré sú pre spoločnosť nežiaduce, ale nedajú sa odstrániť jednoduchým zákazom. Slovensko vypracovalo stratégie boja proti prejavom extrémizmu, diskriminácie a intolerancie, na ktorých realizácii sa majú podieľať všetky úrovne správy, ale aj rôzne organizácie, ktoré preberajú zodpovednosť za formovanie tolerantného, antidiskriminačného prostredia.
Na Slovensku sú najčastejšie cieľovou skupinou intolerantných a násilných prejavov členovia rómskej menšiny. Určitá časť tejto menšiny žije vo veľmi biednych podmienkach, čo ju vylučuje zo sociálnych vzťahov ale tiež ju marginalizuje geograficky. V mnohých rodinách tvoria sociálne dávky jediný zdroj ich príjmu a ich spôsob života je často terčom nepriateľských prejavov určitých skupín obyvateľstva.
V súvislostí s úlohami na realizácií stratégie boja proti extrémizmu zadalo MPSVR SR výskumnú úlohu: Prejavy intolerancie, násilia a extrémizmu voči sociálne vylúčeným spoločenstvám. Výskumnú úlohu by malo riešiť IVPR v Bratislave v roku 2013 a v roku 2012 sa zameria na vypracovanie metodologického rámca pre realizáciu empirického výskumu, čo je zároveň aj cieľom zadania na tento rok. V nej sa zameriame hlavne na zozbieranie poznatkov, ktoré o danej problematike existujú, na pracovné definície základných pojmov, s ktorými budeme v empirickom výskume pracovať.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50546 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT