Knižnica DISSO
Bieliková, Marcela

Vzdelávanie a uplatňovanie ľudských práv žiakov základných a stredných škôl z pohľadu učiteľa. / Bieliková, Marcela. - Bratislava : Ústav informácií a prognóz školstva, 2008. - 44 s. - ISBN 978-80-7098-473-4.
slo

Anotácia:  Výskum vzdelávania a uplatňovania ľudských práv v základných a stredných Školách sa uskutočnil na oddelení prevencie a výskumu mládeže Ústavu informácií a prognóz školstva, na základe požiadaviek vyplývajúcich z Národného plánu výchovy k ľudským právam na roky 2005 - 2014. Národný plán výchovy k ľudským právam vznikol na Slovensku ako súčasť dekády výchovy k ľudským právam vyhlásenej Organizáciou spojených národov (ďalej OSN) na obdobie rokov 1995 až 2004 v decembri roku 1994. OSN vyhlásila dekádu na základe odporúčaní Svetovej konferencie ľudských práv konanej v roku 1993 vo Viedni. V odporúčaniach Viedenskej deklarácie a akčného plánu je uvedené, že výchova k ľudským právam, praktické vedomosti a informovanosť sú základom pre rozvíjanie a dosiahnutie stabilných a harmonických vzťahov medzi komunitami a slúžia k posilňovaniu vzájomného porozumenia, tolerancie a mieru. Odporúčania sa týkajú upriamenia vzdelávania na výchovu k ľudskosti a k posilneniu rešpektovania ľudských práv a základných slobôd.
V tejto súvislosti bol Ústav informácií a prognóz školstva poverený na roky 2004-2014 participovať na realizácii projektu Efektívny monitorovací a hodnotiaci systém rozsahu a kvality výučby k ľudským právam. Úlohou Ústavu informácií a prognóz školstva, oddelenia prevencie a výskumu mládeže v roku 2008, bolo realizovať reprezentatívny sociologický výskum s cieľom analyzovať vzdelávanie a uplatňovanie ľudských práv v školskom prostredí ako z pohľadu samotných žiakov, tak aj učiteľov základných a stredných škôl a získané výsledky porovnať s údajmi predchádzajúcich výskumných zisťovaní realizovaných v rámci projektu. Predkladaná publikácia je spracovaná z najzaujímavejších výsledkov výskumu problematiky uplatňovania ľudských práv v školskom prostredí z pohľadu učiteľov základných a stredných škôl.
Analýza súčasného stavu výučby k ľudským právam, analýza jej kvality, zistenie miery spokojnosti učiteľov s doterajším spôsobom výučby k ľudským právam, zmapovanie miery aktivity učiteľov a škôl v oblasti ľudských práv, či analýza uplatňovania ľudských práv v školách pomôže k vytvoreniu celkového obrazu o vzdelávaní k ľudským právam a možných nedostatkoch v uplatňovaní ľudských práv v školách na Slovensku. Na základe predkladaných zistení, ako aj na základe zistení ostatných participujúcich inštitúcií na úlohách Národného plánu, je možné zmapované nedostatky špecifikovať, navrhnúť spôsoby ich riešenia a zvyšovať tak úroveň výchovy k ľudským právam na Slovensku.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 49985 k dispozícii

Knižnica DISSO
Karlovská, Dušana - Krokavcová, Natália - Králová, Sylvia

Bezpečný ženský dom ako nástroj uplatňovania ľudských práv žien a detí. / Karlovská, Dušana; Krokavcová, Natália, Králová, Sylvia. - 1. vyd. - Košice : Fenestra, 2009. - 51 s. - ISBN 978-80-969884-2-6.
slo

Anotácia:  Súčasné štúdie ukazujú, že jedna štvrtina až jedna tretina žien v Európe je vystavená násiliu zo strany jednotlivcov z ich bezprostredného sociálneho prostredia. Až na niekoľko výnimiek sú páchateľmi muži: partneri, manželia, otcovia, lebo bratia. Ak vezmeme do úvahy socio-ekonomické podmienky, ktoré v našej spoločnosti prevažujú, sú mnohé ženy, ktoré týra člen rodiny nútené odísť z domu, aby unikli násiliu, mohli chrániť svoj život a hľadať ochranu a bezpečie. Veľkú časť z nich v mnohých európskych krajinách prijímajú bezpečné ženské domy, ktoré sú kľúčovými inštitúciami v boji proti násiliu páchanému na ženách a deťoch. Bezpečné ženské domy sú dôležitým faktorom spoločenského rozvoja nielen tým, že poskytujú ženám a deťom bezpečné prostredie, ale aj presadzovaním rovnakých práv a príležitostí pre ženy a mužov, ako aj základných ľudských práv.
V Európe bol spoločenský problém násilia páchaného na ženách a deťoch zo strany mužov marginalizovaný ako tabuizovaná téma až do začiatku 70-tych rokov, vo východnej Európe do začiatku 90-tych rokov. Úplne prvý bezpečný ženský dom bol založený v roku 1972 v Londýne. Na Britských ostrovoch otvorili ďalšie bezpečné ženské domy skôr, než sa ženské hnutie rozšírilo do západnej, strednej a severnej Európy a neskôr do južnej Európy, až nakoniec, po páde železnej opony, do krajín východnej a juhovýchodnej Európy. V súčasnosti je v celej Európe asi 1500 bezpečných ženských domov. Mnohé európske krajiny - najmä krajiny južnej a východnej Európy - však doteraz trpia nedostatkom bezpečných ženských domov, ktoré by ženám a ich deťom poskytli ochranu. Ženy, ktoré sa rozhodnú založiť bezpečný ženský dom, musia často zdolávať neprekonateľné prekážky: nedostatok finančnej podpory alebo politickej vôle na strane štátnych alebo samosprávnych orgánov.
Na Slovensku nemáme bezpečné ženské domy. Máme zariadenia sociálnej pomoci, ktoré čiastočne suplujú potrebu bezpečných ženských domov. Samotné poskytovanie nechráneného ubytovania pre ženy zažívajúce násilie a ich deti nestačí. Kľúčovým prvkom, ktorý bezpečné ženské domy ženám a ich deťom poskytujú, je posilnenie k tomu, aby prevzali kontrolu nad svojím životom. Ženy a deti, ktoré žijú v bezpečnom ženskom dome, by mali nakoniec znovu získať pocit, že žijú v bezpečí.
Cieľom projektu bolo otvoriť dialóg so štátnymi inštitúciami o bezpečných ženských domoch a zvýšiť uplatniteľnosť práv žien a detí, ktoré zažívajú násilie.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50000 k dispozícii

Knižnica DISSO
Bieliková, Marcela

Uplatňovanie ľudských práv v školskom prostredí očami učiteľov. / Bieliková, Marcela. - Bratislava : Ústav informácií a prognóz školstva, 2012. - 59 s. - ISBN 978-80-7098-504-5.
slo

Anotácia:  Výskum uplatňovania ľudských práv v základných a stredných školách bol realizovaný v ÚIPŠ na základe požiadaviek vyplývajúcich z Národného plánu výchovy k ľudským právam na roky 2005 - 2014, ako súčasť projektu Efektívneho monitorovacieho a hodnotiaceho systému rozsahu a kvality výučby k ľudským právam.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50577 k dispozícii

Knižnica DISSO
Bieliková, Marcela

Právne vedomie mládeže v oblasti ľudských práv. / Bieliková, Marcela. - In: Mládež a spoločnosť. - Roč. 1/2017, s. 53-69. - ISSN 1335-1109.

Typ: Článok z periodika



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT