Knižnica DISSO
Širilová, Zita - Lovaš, Ladislav

Sebapoškodzovanie - jeho výskyt a hodnotenie. / Širilová, Zita; Lovaš, Ladislav. - In: Psychológia a patopsychológia dieťaťa. - Roč. 3/2012, s. 261-273. - ISSN 0555-5574.

Typ: Článok z periodika

Knižnica DISSO
Janková, Mária

Prevencia a riešenie šikanovania a kyberšikanovania v základných a stredných školách z pohľadu koordinátorov prevencie. / Janková, Mária. - 1. vyd. - Bratislava : CVTI, 2020. - 40 s. - ISBN 9788089965410.
slo

Anotácia:  Šikanovanie a kyberšikanovanie patria medzi najzávažnejšie negatívne javy, s ktorými sa v súčasnej dobe stretáva takmer každá škola. Výskumy potvrdzujú jej narastajúci výskyt, znižovanie vekovej hranice agresorov a obetí šikanovania, zvýšenú brutalitu a aj rafinovanosť šikanovania. Pod pojmom šikanovanie sa rozumie široký okruh násilného správania dieťaťa alebo skupiny detí, ktorých zámerom je ohrozenie, zastrašovanie, poníženie či iné ublíženie inému dieťaťu alebo skupine detí.
Mapovanie problematiky šikanovania v školách sa dlhodobo realizuje na Oddelení prevencie a výskumov mládeže CVTI SR (predtým ÚIPŠ). Realizácia viacerých sociologických výskumov a prieskumov na danú tému vyplývala z cieľov štátnej politiky vo vzťahu k deťom a mládeži. V nadväznosti na požiadavku vyhodnotenia uplatnenia nového metodického pokynu smernice č. 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach sa pokračovalo v mapovaní tejto problematiky aj v roku 2020. Na základe požiadaviek MŠVVaŠ sa výskumná úloha Prevencia a riešenie (kyber)šikanovania v základných a stredných školách z pohľadu koordinátorov prevencie zameriavala na tieto oblasti skúmanej problematiky: výskyt a prejavy, metódy riešenia, spoluprácu s jednotlivými aktérmi a preventívne aktivity/programy.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: B 51091 k dispozícii

Knižnica DISSO
Valkovičová, Veronika - Kuruc, Andrej - Karkošková, Slávka - Musilová, Magdaléna - Ropovik, Ivan

Výskum uplatňovania antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore : Záverečná správa z výskumu. / Valkovičová, Veronika; Kuruc, Andrej, Karkošková, Slávka, Musilová, Magdaléna, Ropovik, Ivan. - 1. vyd. - Bratislava : IVPR, 2023. - 120 s. - ISBN 978-80-7138-187-7.
slo

Anotácia:  Výskum uplatňovania Antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore vychádza z cieľov Operačného programu Ľudské zdroje. Hlavný cieľ tohto výskumného projektu sa opiera o investičnú prioritu OP ĽZ Aktívne začlenenie, a to aj podporou rovnakých príležitostí a aktívnej účasti a zlepšenie zamestnateľnosti a jej špecifický cieľ Prevencia a eliminácie všetkých foriem diskriminácie. Z tohto hľadiska projekt nahliada na sexuálne obťažovanie ako na špecifickú formu diskriminácie či neférového zaobchádzania, ktoré je nielen porušením zásady rovnakého zaobchádzania (ako ju vymedzuje zákon o rovnakom zaobchádzaní č. 365/2004 Z. z.), ale aj prekážkou začleňovania na trhu práce. Primárnym cieľom projektu je vytvorenie poznatkovej a vedomostnej bázy, ktorá ďalej poslúži pri postihovaní a prevencii sexuálneho obťažovania v medziach verejných politík i v špecifických prostrediach.
Cieľom tohto výskumného projektu a jeho záverečného dokumentu je prispieť k naplneniu dvoch hlavných cieľov, a to: zlepšiť uplatňovanie Antidiskriminačného zákona a elimináciu sexuálneho obťažovania v praxi a podporiť osvetové a vzdelávacie aktivity na prevenciu sexuálneho obťažovania a sexuálneho násilia. Oba tieto ciele však na seba nevyhnutne nadväzujú, keďže aj výsledky tohto výskumného projektu potvrdili, že efektívnejšie uplatňovanie antidiskriminačného zákona v praxi nie je možné bez posilnenia povedomia u širšej verejnosti.
Výskum uplatňovania Antidiskriminačného zákona z hľadiska postihovania a prevencie sexuálneho obťažovania a jeho výskytu na pracovisku a vo verejnom priestore bol na základe hore uvedených cieľov rozčlenený do niekoľkých modulov, ktoré sa venovali výskumnej a vzdelávacej činnosti:
Prvý modul bol venovaný zberu lokálneho expertného poznania v oblasti problematiky sexuálneho obťažovania,
Druhý výskumný modul sa venoval reprezentatívnym prevalenčným dátam v prostredí Slovenskej republiky,
Tretí modul sa venoval sexuálnemu obťažovaniu v prostredí zamestnania,
Štvrtý modul sa zameral na sexuálne obťažovanie vo vysokoškolskom prostredí.
V medziach každého modulu neprebiehal len zber dát a analytická práca. Súčasťou jednotlivých modulov bola aj príprava rôznych metodík a na ne naviazaná vzdelávacia činnosť.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51211 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT