Knižnica DISSO
Bednárik, Rastislav - Žuffa, Jozef

Rodiny s deťmi : Empirický pohľad na Slovensku. / Bednárik, Rastislav; Žuffa, Jozef. - 1. vyd. - Trnava : Dobrá kniha, 2019. - 83 s. - ISBN 978-80-8191-226-9.
slo

Anotácia:  Z obsahu: 1. Slovenské rodiny v európskom priestore
2. Spolužitie dospelých s nezaopatrenými deťmi
3. Finančná situácia domácností s deťmi
4. Pracovná činnosť rodičov a partnerov
5.Vplyv finančnej situácie a práce na život rodiny
6. Inštitucionálna podpora rodiny
7. Hodnotenie výziev do budúcnosti
8. Vzťahové a náboženské hodnoty
Kľúčové slová : rodiny s deťmi; rodina; situácia ekonomická; situácia rodín ekonomická; situácia rodín finančná; rodičia; práca; podpora rodiny inštitucionálna; hodnoty; hodnoty vzťahové; hodnoty náboženské
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51068 k dispozícii

Knižnica DISSO
Csontos, Ladislav

Stratégia na podporu stabilnej rodiny a jej faktory. / Csontos, Ladislav. - 1. vyd. - Trnava : Dobrá kniha, 2020. - 149 s. - ISBN 978-80-8191-265-8.
slo

Anotácia:  V ostatných desaťročiach prechádza spoločnosť na Slovensku a s ňou i manželstvo a rodina mnohými kultúrnymi zmenami. Nielen ekonomicky a politicky, ale aj spoločensky a kultúrne sa spoločnosť stala oveľa otvorenejšou ako v minulosti. Pôsobia na ňu celosvetové trendy euro-atlantickej civilizácie a tým aj rozličné pohľady na manželstvo a rodinu. Napriek tomu, že manželstvo zostáva u obyvateľov Slovenska stále veľmi vysoko cenenou hodnotou, narastá nielen množstvo rozvodov, ale aj množstvo voľných spolužití bez sobáša a podiel detí narodených mimo manželstva. Pretrvávajúca predstava, že muž má byť živiteľom rodiny a žena sa má venovať výchove detí a starosti o domácnosť, už dávno neplatí.
Súčasná rodina je ekonomicky nastavená ako dvojpríjmová z pracovnej činnosti oboch manželov. Zakladá sa na rovnoprávnom partnerstve muža a ženy, kde nemá miesto nadriadenosť a podriadenosť, ale vzájomná jednota a pomoc. Nejde pritom len o jednotu v citovej a fyzickej oblasti, ale aj v oblasti starostlivosti o domácnosť a o deti, pre zdravý rozvoj ktorých je potrebný rozvoj vzájomnej lásky medzi manželmi a z neho vyrastajúcej rodičovskej lásky.
Empirické výskumy odhaľujú celý rad faktorov, ktoré vplývajú na stabilitu manželstva a rodiny. Možno ich rozčleniť na finančné a nefinančné stabilizátory. Finančným stabilizátorom je predovšetkým celkový príjem rodiny, aby sa nedostala na hranicu chudoby a aby nemusela pre finančné zabezpečenie obetovať priveľa času, ktorý je potrebný pre budovanie vzťahov v rodine.
V porovnaní s priemerom krajín EÚ na Slovensku trávia manželia v zamestnaní o dve hodiny týždenne viac a výdatnosť podpory spoločnosti adresovanej rodinám je podstatne nižšia. To sa prejavuje v nedostatku času pre vnútrorodinné aktivity, v ktorých osobitne absentujú muži. Mužský prvok chýba aj v primárnom vzdelávaní, kde ženy tvoria až deväťdesiat percent učiteľských kolektívov, pričom ideálom by bola rovnováha oboch pohlaví. V súvislosti s nefinančnými stabilizátormi a destabilizátormi rodiny je namieste spomenúť, že ako najčastejší dôvod rozvodov sa uvádza rozdielnosť pováh a nezistený dôvod, čo poukazuje na problém "ošúchania" vzťahu a nedostatky vzájomnej komunikácie pri riešení konfliktov. Tento faktor je aj spoločensky významný, nakoľko spôsobuje, že namiesto dialógu prichádza k slovu konfrontácia a utiekanie sa k extrémnym pozíciám.
Ďalším významným faktom je, že aj keď väčšina obyvateľov Slovenska sa stále hlási ku Katolíckej cirkvi a katolícke manželstvo sa u mnohých z nich teší vysokému hodnoteniu, nevykazuje väčšiu stabilitu ako ostatné manželstvá.
Uvedené zistenie vynáša na svetlo skutočnosť, že prevládajúca mentalita slovenských katolíkov je hlboko poznačená juridickým chápaním manželstva s možnosťou rozvodu, ako aj vysokou toleranciou kohabitácie. Len málo sa uplatňuje teologické chápanie rodiny ako domácej cirkvi, cirkvi v malom.
Predložená stratégia naznačuje možnosti pomoci rodine pre najbližších desať rokov.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51190 k dispozícii

Knižnica DISSO
Šmidová, Mária - Jamborová, Renáta - Žuffa, Jozef

Counseling - umenie počúvať. / Šmidová, Mária; Jamborová, Renáta, Žuffa, Jozef. - 1. vyd. - Trnava : Dobrá kniha, 2016. - 76 s. - (Dialóga) - ISBN 978-80-8191-043-2.
slo

Anotácia:  Counseling, čiže sprevádzanie, je jedna z metód sociálnej práce, ktorá prestavuje spôsob pomoci klientom pri zvládaní ťažkých životných situácií. Ide o takú formu podpory klienta, ktorou sprevádzajúci vedie sprevádzaného k mobilizácii jeho vlastných vnútorných zdrojov, potrebných na vyriešenie problému. Hovoríme tu teda o pomoci ku svojpomoci.
Publikácia bola vypracovaná v rámci projektu KEGA Nový model efektívnych študentských praxí s využitím sprevádzanie (counselingu) v rodinách so špecifickými sociálnymi problémami.
Kľúčové slová : counseling; sprevádzanie; pomoc; profesie pomáhajúce; metódy; rozhovor; psychoterapia; poradenstvo sociálne; počúvanie aktívne; vlastnosti; sprevádzajúci; využitie
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51193 k dispozícii

Knižnica DISSO
Šmidová, Mária - Slezáková, Katarína

Counseling v pomoci rodinám : Nová metóda v sociálnej práci - counseling - v pomoci rodinám so špecifickými potrebami. / Šmidová, Mária; Slezáková, Katarína. - 1. vyd. - Trnava : Dobrá kniha, 2016. - 126 s. - ISBN 978-80-8191-021-0.
slo

Anotácia:  Naša učebnica v úvodných kapitolách definuje prezentovaný fenomén sprevádzania a odlišuje ho od ostatných foriem poradenstva. Stručný historický prierez vzniku sprevádzania vo svete poslúži na objasnenie toho, akú pozíciu má sprevádzanie vo svete a kam siahajú jeho počiatky. Na to nadväzuje opodstatnenie a podpora tejto formy pomáhajúceho procesu Cirkvou, a to prostredníctvom sociálnej náuky Cirkvi.
Sprevádzanie je aplikovateľné pre rôzne sociálne skupiny, pričom každá si vyžaduje špecifický prístup. Naša vysokoškolská učebnica tieto špecifiká aplikuje na tri vybrané skupiny, konkrétne na rodiny s dieťaťom s postihnutím, na zomierajúcich a na dobrovoľníkov. Z mnohých možných foriem sa obsah učebnice hlbšie zameriava na skupinové sprevádzanie.
V poslednej časti predkladáme čitateľovi etapy prípravy efektívnej študentskej praxe s využitím counselingu. Tento typ študentskej praxe organizovala Katedra náuky o rodine Teologickej fakulty Trnavskej univerzity štyrikrát, a to v rokoch 2013 - 2016.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51195 k dispozícii

Knižnica DISSO
Šmidová, Mária

Perspektívy pomoci ľudom s postihnutím a ich rodinám. / Šmidová, Mária. - 2. dopln. vyd. - Trnava : Dobrá kniha, 2014. - 214 s. - ISBN 978-80-7141-862-7.
slo

Anotácia:  Práca má za cieľ priniesť pohľad na život ľudí s postihnutím. Títo ľudia sa ocitli v situácii, ktorú nemôžu ovplyvniť, zmeniť, ale ktorá ich v mnohých ohľadoch obmedzuje a zabraňuje im prežívať život tak, ako ho prežívajú ostatní ľudia. Očakávania, ktoré títo ľudia majú, sú odrazom ich túžby žiť plnohodnotne. Chcú byť zároveň pre svoje okolie užitoční.
Dovoľujeme si vyjadriť názor, že v tejto oblasti zostávajú v našej spoločnosti otvorené otázky nezanedbateľného významu. Ťažiskom týchto otázok je vzájomný vzťah terapeuta a človeka s postihnutím, ich vzájomné pochopenie, očakávania a možnosti vzájomnej pomoci.
Naším cieľom je predovšetkým oboznamovať so svetom ľudí s postihnutím. Prestaviť týchto ľudí s ich problémami, ale predovšetkým s ich prednosťami. Oboznámiť rodičov, ktorým sa narodilo postihnuté dieťa, o tom, čo samotné postihnutie pre dieťa znamená, ale zároveň im chceme ukázať cestu, po ktorej môžu kráčať, aby dobre zvládli toto postihnutie spolu so svojím dieťaťom. Tento prístup vedie k záveru, že ľudia s postihnutím sú rovnocennými ľuďmi, rovnako užitočnými, ako sú ľudia bez postihnutia, a umožňuje odpovedať na otázky, prečo je to tak a čo z toho vyplýva.
Naša publikácia v tejto súvislosti hovorí o zdravom prístupe k ľuďom s postihnutím. Je určená pre všetkých, ktorí im chcú pomôcť. Zámerom je pripraviť tých, ktorí chcú pomáhať takýmto rodinám, budúcich terapeutov, asistentov, ako majú pristupovať k ľuďom s postihnutím, ale aj k ich rodinám.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 51196 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT