Knižnica DISSO

Právne aspekty rovnakého zaobchádzania v slovenskej realite. / zost. Filčík, Marián; rec. Boučková, Pavla. - 1. vyd. - Bratislava : Equilibria, 2012. - 159 s. - ISBN 978-80-8143-052-7.
slo

Anotácia:  Cieľom projektovej aktivity Platforma právnych expertov bolo vytvoriť odborné fórum pre expertnú diskusiu a hľadanie odporúčaní k dlhodobo známym problémom implementácie antidiskriminačnej legislatívy. Na jeho naplnenie slúžili pracovné stretnutia aj príprava príspevkov jednotlivých členov a členiek platformy. Výsledkom intenzívnej práce platformy je zborník Právne aspekty rovnakého zaobchádzania v slovenskej realite.
Ambíciou zborníka je prispieť k zintenzívneniu odbornej diskusie a spolupráce odborníkov a odborníčok pôsobiacich v oblasti nediskriminácie a zároveň formulovať apel na decíznu sféru v mene nevyhnutných zmien. Vzhľadom na trvalý plán novelizácie antidiskriminačného zákona i práce na rekodifikácii Občianskeho zákonníka a Občianskeho súdneho poriadku môže táto publikácia významne napomôcť potrebné legislatívne zmeny a následne pevné zakotvenie zásady rovného zaobchádzania v slovenskom právnom poriadku.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50548 k dispozícii

Knižnica DISSO

Dáta o rovnosti v slovenskej realite. / zost. Kotvanová, Alena; rec. Kling, Jaroslav. - 1. vyd. - Bratislava : Equilibria, 2012. - 206 s. - ISBN 978-80-8143-053-4.
slo

Anotácia:  Vďaka intenzívnemu úsiliu členov a členiek expertnej platformy pre dáta o rovnosti v rámci projektovej priority 5 vznikol zborník Dáta o rovnosti v slovenskej realite. Je výsledkom súboru projektových aktivít Analýza potrieb v oblasti zhromažďovania dát o rovnosti a identifikácia opatrení na zlepšenie monitoringu rovnakého zaobchádzania.
Ambíciou zborníka je prispieť k zintenzívneniu odborného záujmu o prekonávanie existujúcich bariér v oblasti zberu, zhromažďovania, vyhodnocovania, prezentovania a šírenia dát o ne/rovnosti. Tento cieľ nie je samoúčelný. Je súčasťou a podmienkou úsilia o novú úroveň mainstreamingu rovnosti, ktorým je začlenenie posudzovania vplyvov politík na oblasť nediskriminácie (equality impact assessement) do procesu tvorby politík na všetkých úrovniach. Ide o ďalší z krokov, ktoré treba urobiť na ceste od ideálu rovnosti príležitostí k jeho priblíženiu každodennej realite.
Súbor projektových aktivít zameraných na zhromažďovanie dát o rovnosti, teda údajov týkajúcich sa dodržiavania zásady rovnakého zaobchádzania a na zlepšenie monitoringu rovnakého zaobchádzania reaguje na pretrvávajúci problém na Slovensku: nedostatok spoľahlivých dát v oblasti diskriminácie z dôvodu etnicity či rasy (predovšetkým z dôvodu príslušnosti k rómskemu etniku), zdravotného postihnutia, veku, pohlavia/rodu, rodinného stavu, náboženstva, sexuálnej orientácie, ale aj sociálneho postavenia a viacnásobnej diskriminácie.
Jedným z dôsledkov tohto stavu je nemožnosť vyhodnocovať efekty antidiskriminačných politík a ich jednotlivých opatrení týkajúcich sa nerovnakého zaobchádzania. Absencia dát sa podpisuje aj pod nemožnosť merať progres napríklad v oblasti implementácie politík zameraných na odstraňovanie diskriminácie v oblasti vzdelávania, zdravotnej starostlivosti či zamestnania a bývania Rómov ako základnej podmienky sociálnej inklúzie.
Aktivity boli súčasťou úsilia kocentrovaného na mainstreaming problematiky nediskriminácie v rámci politík na celoštátnej, regionálnej i lokálnej úrovni a celkovo lepšej implementácie antidiskriminačnej legislatívy. Kľúčovou aktivitou bolo vytvorenie platformy pre dáta o rovnosti (equality data), ktorej členmi a členkami sa stali odborníci a odborníčky z ústredných orgánov štátnej správy (Štatistický úrad, Úrad pre ochranu osobných údajov, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Úrad práce sociálnej práce a rodiny, Úrad splnomocnenca pre rómske komunity, Úrad informácií a prognóz školstva, Národné centrum zdravotníckych informácií, Úrad verejného zdravotníctva), zástupca ZMOS, experti a expertky z akademických kruhov (FF UK, Ekonomický ústav SAV), z UNDP a mimovládnych organizácií zaoberajúci sa danou problematikou (NMŠ, CVEK, IVO, Inakosť).
Cieľom platformy bolo otvoriť priestor na oživenie diskusií o potrebnosti dát o ne/rovnosti, nadviazať na to, čo sa v tejto oblasti dosiahlo, preklenúť existujúce rozdiely v prístupe k danej problematike a hľadať optimálne riešenia pre zber dát na Slovensku.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50547 k dispozícii

Knižnica DISSO
Želinský, Tomáš

Chudoba a deprivácia na Slovensku : Metodologické aspekty a empíria. / Želinský, Tomáš. - 1. vyd. - Košice : Equilibria, 2014. - 228 s. - ISBN 978-80-8143-133-3.
slo

Anotácia:  Publikácia Chudoba a deprivácia na Slovensku: Metodologické aspekty a empíria je rozdelená do troch hlavných častí. Pohľadom na rôzne koncepty merania chudoby a deprivácie je venovaná prvá časť monografie a jej cieľom je priblížiť čitateľovi teoretické východiská, z ktorých autor vychádza.
V druhej časti práce sú popísané vybrané štúdie životných podmienok (z pohľadu príjmovej situácie) Slovákov pred rokom 1989 a po roku 1989. Naplneniu hlavného cieľa je venovaná nosná, tretia časť monografie. Podrobne popísaná metodika je nasledovaná hlavnými dosiahnutými výsledkami. Práca sa neobmedzuje len na jediný rozmer chudoby, ale zohľadňuje najdôležitejšie koncepty, ktoré je možné pokryť s použitím dostupných údajov vhodných pre výskum takého rozmeru. Výsledky sú najskôr prezentované všeobecne - na úrovni krajiny, následne sú členené podľa typu domácností a podľa krajov Slovenskej republiky. Na záver je poukázané na niektoré aspekty vývoja pracovných príjmov na Slovensku v kontexte makroekonomického vývoja. Analýzy sú založené predovšetkým na výberovom zisťovaní EU SILC 2005 - 2011 realizovanom Štatistickým úradom Slovenskej republiky a na výberovom zisťovaní HFCS 2010 realizovanom Národnou bankou Slovenska.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50647 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT