Knižnica DISSO
Zozuľaková, Viera - Kuzyšin, Bohuslav

Volunteering in 21 Century [Dobrovoľníctvo v 21. storočí.]. / Zozuľaková, Viera; Kuzyšin, Bohuslav. - 1. vyd. - Prešov : Prešovská univerzita, 2012. - 110 s. - ISBN 978-80-555-0582-4.
eng

Anotácia:  Zborník je príspevkom k iniciatíve EU 2001 - Európskemu roku dobrovoľníctva. Z obsahu: Typy a rozdiely občianskej participácie v Nemecku. Príspevok univerzitných študentov k rozvoju schopností prostredníctvom participácie na dobrovoľníckom programe: skúsenosti z univerzity v Porto, Portugalsko. Dobrovoľníctvo ako metóda neformálneho vzdelávania. Prognóza dobrovoľníctva v postmodernej spoločnosti. Sociálna starostlivosť o rodinu.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50569 k dispozícii

Knižnica DISSO
Repková, Kvetoslava [profil]

Legitimita a pramene sociálnych intervencií v kontexte sociálnej práce : Vysokoškolská učebnica. / Repková, Kvetoslava. - 1. vyd. - Prešov : Prešovská univerzita, 2016. - 78 s. - ISBN 978-80-555-1558-8.
slo

Anotácia:  Učebnica je síce primárne určená študentom a študentkám v pomáhajúcich disciplínach (vrátane tretieho stupňa vysokoškolského vzdelávania), najmä v odbore sociálna práca. Môže byť však užitočná aj pre profesionálov a profesionálky, ktorí/é sa angažujú ako vysokoškolskí učitelia/ľky, tvorcovia/kyne politík na rozličných úrovniach, či ako priami poskytovatelia sociálnych intervencií. Je možné ju kombinovať s učebnými textami používanými v hlavnoprúdových predmetoch pomáhajúcich odborov, nielen v rámci predmetu Sociálna politika.
Učebnica sa skladá z piatich kapitol. Prvá kapitola je venovaná východiskovým teoretickometodologickým otázkam. Autorka sa v nej opiera o teoretický koncept ukotvenia, krátko ho predstavuje a na jeho základe uvádza pojmologický aparát celej učebnice. Následne predstavuje výber typológií sociálnych intervencií s kritickým poukazom na ich dichotomickú povahu, rovnako na limitujúce aspekty dichotomických typológií.
Druhá kapitola je zameraná na osobitosti vzťahu dvoch kľúčových disciplín ľ sociálnej politiky a sociálnej práce. Autorka v nej vychádza z diverzity prístupov k chápaniu sociálnej politiky, čo následne vedie k diverzite pomáhajúcich disciplín, ktoré sú zastúpené v sociálnej oblasti. Otázkam legitimity zameranej na legitimitu sociálno-politických dokumentov a legitimitu samotných sociálnych intervencií sa venuje tretia kapitola.
Najrozsiahlejšia a vnútorne najčlenitejšia je štvrtá kapitola. Inšpirujúc sa právnou terminológiou a právnou vedou autorka v tejto kapitole vymedzuje pojem pramene sociálnych intervencií. Špecificky sa prameňom venuje podľa ich materiálnych, gnozeologických a formálnych aspektov. Pre uvedený účel využíva aj najnovšie poznatky behaviorálnych vied, ktoré získavajú na dôležitosti v otázkach výkladu materiálnych prameňov sociálnych intervencií. Za osobitnú zmienku stojí aj problematika tzv. intervenčných vied, ktoré sú súčasťou gnozeologických prameňov sociálnych intervencií, a ku ktorým sa vzťahujú vysoké očakávania spoločnosti pri pozitívnom ovplyvňovaní jej budúceho smerovania.
V poslednej piatej kapitole autorka integruje poznatky predchádzajúcich kapitol do tzv. techniky "rodného listu sociálnej intervencie". Techniku ponúka ako integrované východisko práce pomáhajúcich profesionálov a profesionálok pri dizajnovaní a vykonávaní sociálnych intervencií a sociálneho výskumu, opierajúc sa o priority sociálnej politiky zhmotnené v príslušných sociálno-politických dokumentoch. Do prílohy učebnice sú zaradené vybrané príklady sklonu ľudí k chybám, ktorých sa dopúšťajú pri výbere a spracovávaní informácií kľúčových pre prijímanie rozhodnutí v živote. Práve sklony k chybám vedúce k tzv. behaviorálnym zlyhaniam predstavujú jeden z významných materiálnych prameňov sociálnych intervencií i sociálneho intervenčného výskumu.
Kľúčové slová : intervencia sociálna; legitimita; práca sociálna; politika sociálna; pramene sociálnych intervencií
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50857 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT