Knižnica DISSO
Dlouhý, Jiří

Vzájemné vazby systému daní a dávek v České republice. / Dlouhý, Jiří. - 1. vyd. - Praha : Socioklub, 1997. - 255 s. - (Sešity pro sociální politiku) - ISBN 80-902260-6-X.
CZE

Anotácia:  Problematika sociálnych transferov patrí medzi kľúčové témy sociálnej politiky. Rozmer a realizované smery sociálnych redistribúcií takmer esenciálne vyjadrujú skutočný doktriniálny obsah sociálnej politiky. Medzi prvé deklarované systémové požiadavky demokratických síl po roku 1989 preto patrilo vytvorenie systému otvorenej sociálnej politiky s transparentným sociálnym prerozdeľovaním. Zásadnú zmenu pritom vyžadoval i daňový systém. Ten bol revidovaný ako prvý od 1.1.1993. Sociálne transfery boli pred rokom 1989 realizované celým radom sociálnych dávok, úľav, dotácií a v mnohých prípadoch i naturálnych plnení. Systém sociálnych dávok bol do roku 1990 značne neprehľadný, štát viacmenej zámerne zahmlieval jednotlivé toky prerozdeľovania, pretože ich zverejnenie by uberalo na jeho predstieranej veľkorysosti. V roku 1995 bol preto prijatý zákon o štátnej sociálnej podpore, ktorý zjednotil poskytovanie sociálnych dávok do jedného systému. Popis týchto dvoch základných prerozdeľovacích systémov, ktorých väzby a možné zmeny smerujúce ku spresneniu transferov od štátu k určeným cieľovým skupinám, je základnou náplňou tejto publikácie. Ako v systéme dane z príjmov fyzických osôb, tak v štátnej sociálnej podpore sú realizované sociálne transfery, ktoré sú zamerané na obdobné cieľové skupiny. Ukazuje sa, že pôsobenie oboch systémov je v mnohých prípadoch protichodné. Cieľom grantovej štúdie bolo posúdiť účelnosť jednotlivých riešení v oboch systémoch a analyzovať možnosti, ktoré by jednak zjednotili pôsobenie redistribučných procesov na vybrané sociálne skupiny a jednak zefektívnili oba systémy a prispeli tým mimo iného i k vyváženosti sociálnych redistribúcií v ČR.
Kľúčové slová : systém daní a dávok
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 47796 k dispozícii, 48029 k dispozícii

Knižnica DISSO

Romové v České republice /1945-1998/. - 1. - Praha : SOCIOKLUB, 1999. - 558 s. - (Sešity pro sociální politiku) - ISBN 80-902260-7-8.
CZE;
SLO

Anotácia:  Publikácia "Romové v České republice - 1945-1998" prináša výsledky výskumnej štúdie, ktorú v roku 1998 vypracoval pre MPSV ČR SOCIOKLUB - Združenie pre podporu rozvoja teórie a praxe sociálnej politiky pod názvom "Problémy soužití romské minority a majoritní populace v kontextu sociální politiky". Publikácia bola vydaná vďaka podpore Nadácie rozvoja občianskej spoločnosti. Nad rámec pôvodnej výskumnej štúdie obsahuje publikácia úvodnú skicu PhDr. Mileny Hubschmannové, obsahujúcu vnútorný svet Rómov.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 47979 k dispozícii, 48026 požičaná, 48027 požičaná, 48028 požičaná

Knižnica DISSO

Obce, města, regiony a sociální služby. - 1. vyd. - Praha : SOCIOKLUB, 1997. - 271 s. - (Sešity pro sociální politiku) - ISBN 80-902260-1-9.
CZE

Anotácia:  Sociálne služby sú mimoriadne významnou súčasťou aktivít štátu, samosprávy a neštátnych subjektov. Riešenie problémov jednotlivcov, rodín a skupín občanov ovplyvňuje pozitívne sociálnu klímu celej spoločnosti. Sociálne služby nie sú významné preto, že ich potrebuje mnoho ľudí, ale že bez ich pôsobenia by prichádzalo k sociálnemu vylúčeniu u nemalej časti obyvateľstva. V každom území by preto mali byť k dispozícii všetky základné typy sociálnych služieb v niektorej zo svojich foriem. Tie predstavujú komplex vzájomne nezastupiteľných aktivít, riešiacich individuálne situácie sociálnej a prípadne hmotnej núdze. Táto publikácia bola vydaná s podporou fondu PHARE.
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 48024 k dispozícii

Knižnica DISSO
Dlouhý, Jiří

Životní minimum. / Dlouhý, Jiří. - 1. vyd. - Praha : SOCIOKLUB, 1997. - 157 s. - (Sešity pro sociální politiku) - ISBN 80-902260-2-7.
CZE

Anotácia:  Vznik oficiálneho životného minima v Českej republike bol iste jedným zo zásadných krokov sociálnej reformy v ČR. Samotný fakt jeho vzniku významne prispel k udržaniu v tej dobe nevyhnutného sociálneho zmieru. Definoval spoločensky uznanú minimálnu hranicu príjmov občana, pod ktorou nastáva stav jeho hmotnej núdze. Životné minimum sa v ďalšom období stalo základným kameňom pre systém štátnej sociálnej podpory, v ktorom je pomocou jeho násobkov definovaná výška väčšiny dávok a pri dávkach testovaných príjmom aj okruh príjemcov. Násobky životného minima vytvorili široký priestor pre objektívne porovnávanie porovnateľnej životnej úrovne domácností rôznych typov. Táto publikácia bola vydaná s podporou fondu PHARE, Agentúry pre trh práce a sociálnu politiku.
Kľúčové slová : minimum životné; zákony
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 48025 požičaná



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT