Výskumná oblasť: trh práce
Hanzelová, Eneke - Lacko, Miloš

Obligatórnosť a fakultatívnosť pri poskytovaní aktívnych opatrení na trhu práce : Záverečná správa z VÚ č. 2164. / Aut. správy Hanzelová, Eneke; Lacko, Miloš, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2164. Bratislava : IVPR, 2013. - 126 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor politiky trhu práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2164
Anotácia:  Obligatórnosť a fakultatívnosť predstavujú kľúčové princípy distribúcie aktívnych opatrení na trhu práce v Slovenskej republiky. Posilnenie princípu fakultatívnosti v súčasnej právnej úprave služieb zamestnanosti vyvoláva potrebu hlbšej teoretickej analýzy uvedených fenoménov a ich aplikačnej praxe. Predmetná štúdia sa zaoberá:rozborom právnych aspektov uplatňovania princípov obligatórnosti a fakultatívnosti z perspektívy ich legitimity v systéme AOTP
deskripciou genézy a kontextových súvislostí implementácie uvedených princípov pri poskytovaní nástrojov AOTP
komparatívnou analýzou schém AOTP vo vybraných krajinách EÚ 27 a implementačnej praxe distribúcie jednotlivých nástrojov AOTP.
Kľúčové slová : obligatórnosť; fakultatívnosť; trh práce; opatrenia na trhu práce aktívne; úprava právna; úprava právna opatrení na trhu práce; výbor pre otázky zamestnanosti
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50635 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Ondrušová, Darina

Obligatórnosť a fakultatívnosť pri poskytovaní aktívnych opatrení na trhu práce : Podpora zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím: nástroje, financovanie, udržateľnosť : Čiastková záverečná správa z VÚ č. 2164. / Aut. správy Ondrušová, Darina.Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2164. Bratislava : IVPR, 2013. - 36 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor politiky trhu práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2164
Anotácia:  V predkladanej komparatívnej štúdii je porovnávané financovanie vybraných typov aktívnych opatrení trhu práce zameraných na osoby so zdravotným postihnutím v ôsmich krajinách, vzhľadom na zmenu z obligatórneho na fakultatívne poskytovanie niektorých príspevkov v SR. Keďže spôsob financovania, ako aj udržateľnosť nárokov na podporu je determinovaná zacielením opatrení, sú v 1. Časti štúdie prezentované rôzne modely definovania chráneného zamestnania na jednej strane a opatrení zameraných na zamestnávanie na otvorenom trhu práce na strane druhej.
Tieto modely sa v jednotlivých krajinách v značnej miere odlišujú, hoci spravidla veľmi jednoznačne pomenúvajú východiská, potreby a ciele v danom kontexte, čím sa zvyšuje potenciál ich účinnosti, možnosť vyhodnocovania, reguluje dopyt a eliminujú sa prípadné neželané efekty. V ďalších častiach nasleduje porovnanie podľa každého z troch príspevkov, ktorých sa dotkla spomenutá zmena - príspevku na zriadenie chránenej dielne / chráneného pracoviska, príspevku na udržanie osoby so ZP v zamestnaní a príspevku pre osobu so ZP na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti. V závere sú tiež navrhnuté krátkodobé a dlhodobé odporúčania pre zmeny v systéme AOTP pre OZP v SR. Z metodologického hľadiska bola v štúdii využitá najmä analýza dokumentov - príslušných právnych predpisov, správ OECD a ďalších uvádzaných zdrojov.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50636 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT